Δοχείο αδράνειας για υδραυλικό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97788 από spsafe
Καλησπέρα,

επιθυμώ να εγκαταστήσω στο νέο μου σπίτι τζάκι/λέβητα με καύσιμο ξύλα ο οποίος να συμπληρώνει τη χρήση λέβητα γκαζιού για ζεστό νερό και υποδαπέδια θέρμανση. Σύμφωνα με τη μηχανολογική μελέτη που μου έχει γίνει σχετικά, θα χρειαστώ δοχείο αδράνειας (800λίτρων). Όμως, αναζητώντας υποψήφια τζάκια, 2 προμηθευτές/εγκαταστάτες για τα δύο πιο κάτω τζάκια μου έχουν αναφέρει πως η εγκατάσταση του τζακιού δεν απαιτεί δοχείο αδράνειας, αλλά μπορεί αντί αυτού να χρησιμοποιηθεί ειδικό manifold το οποίο θα συντονίζει το κατά πόσο θα γίνεται χρήση νερού για θέρμανση και νερό από την καύση του τζακιού ή την καύση του λέβητα αερίου ή και από τα δύο.

1. ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΛΕΒΗΤΑΣ ENERGY XK3 από την Καμινοτεχνική (www.kaminotechniki.gr/product_detail.jsp?prdId=xk3&extLang=).

2. KRATKI AMELIA 30 KW (kratki.eu/s/80/-?fc=3) από την Πολωνική KRATKI.

Μήπως γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο, είτε για τα συγκεκριμένα τζάκια είτε γενικά;

Παύλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97795 από dimlyk
ηδη εχεις μια μελετη στ χερια σου ...κι ενα μηχανικο φανταζομαι που μπορεις να αποτανθεις ...οποτε η προταση μου ειναι να το κανεις .
το δοχειο αδρανειας περαν απ την αυξημενη ασφαλεια που θα σου προσφερει στην καυση των ξυλων μπορει να σου αποφερει και καποια οικονομια ...δυστυχως εχει και το αναλογο κοστος .
καλο θα ηταν παντως στην ολη εγκατασταση να εχεις λιγο απο κοντα και τον μηχανικο

επισης καλο θα ηταν να σου εξηγησουν τι ειναι αυτο το ειδικο manifold :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spsafe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97800 από kosmidis80
Το δοχειο αδρανειας θα το βαλεις ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!

Επιδαπεδια εχεις! Το τζακι δεν ελενγχεται ευκολα το ποσο θα ανεβαζει τα νερα σου! Εσυ εχεις πλεονεκτημα οτι με την επιδαπεδια θα τα γυρνας πολυ χαμηλα! Αυτο σημαινει :

1) Θα χανεις τζαμπα την παραπανησια ενεργεια που λογω μη ελεγχομενης καυσης θα ειναι αρκετη! ενω μπορεις ευκολα να την αποθηκευεις στο δοχειο

2) το τζακι με τους βαθμους που θα γυρνας τα νερα για την επιδαπεδια θα γεμιζει πισσες.

Ασε τι σου λενε οι πωλητες και εμπιστευσου τον Μηχανικο σου! Απο αυτα που προτεινε δειχνει οτι κατι γνωριζει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spsafe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97812 από spsafe

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: 3DView3.pdf
Μέγεθος αρχείου:372 KB

Σας ευχαριστώ παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο το οποίο με απασχολεί. Στο 3D σχέδιο που επισυνάπτω μπορείτε να δείτε σε πιο σημείο θα εγκαταστήσω το τζάκι. Θα είναι μέσα σε γυψοσανίδα η οποία θα εφάπτεται σε κολώνα και θα έχει απόσταση από το γυαλί 50εκ. Αυτό το οποίο θέλω να ρωτήσω αφορά το ύψος του φουγάρου το οποίο θα πρέπει να εξέχει πάνω από τον όροφο. Π.χ. για εμφανισιακούς λόγους δεν θα ήθελα να είναι πάνω από το 1 μέτρο πάνω από την οροφή για να μη χαλάει την εμφάνιση του σπιτιού (το υψόμετρο του δωματίου είναι 3 μέτρα). Κατασκευαστικά υπάρχουν περιορισμοί στο ελάχιστο υψόμετρο;

Επίσης, η απόσταση του φουγάρου από τα παράθυρα του ορόφου θα είναι περίπου 5-6 μέτρα. Πόσο πιθανό είναι πως ο όροφος θα μοιρίζει καπνούς;

Παύλος
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by spsafe.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97821 από Stavrax
Πολύ ωραίο το σπίτι και καλή ευκολία στο εγχείρημά σου. Για το θέμα σου τώρα.
Όταν φυσάει από την καμινάδα προς τα παράθυρα όχι μόνο θα μυρίζει, αλλά θα είναι και επικίνδυνο λόγω του μονοξειδίου. Το καπέλο της καμινάδας πρέπει να είναι τουλάχιστον μισό μέτρο ψηλότερα από την ταράτσα του επάνω ορόφου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spsafe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97823 από spsafe
Stavrax σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το να είναι το φουγάρο >0.5m ψηλότερα από τον 2ο όροφο θα είναι πολύ σημαντικός περιορισμός για εμένα καθώς θα έχω ένα αγγούρι (με συγχωρείτε για την έκφραση) να βγαίνει από τη μέση του πουθενά. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διαχειριστώ το θέμα του ύψους του φουγάρου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ