Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96758 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
2180 ανοικτα..εδω θα δεις την δικια μου εγκατασταση...ισως παρεις ιδεες..στελνω μεχρι και 12 μετρα αεραγωγο...
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...3&id=32733&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96764 από abyron
Απαντήθηκε από abyron στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);

GGEOR7777 έγραψε: 2180 ανοικτα..εδω θα δεις την δικια μου εγκατασταση...ισως παρεις ιδεες..στελνω μεχρι και 12 μετρα αεραγωγο...
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...3&id=32733&Itemid=53


ναι την ειδα την εγκατασταση Ggeor7777.
Κατατοπιστικό το θέμα σου.
Κλινω προς το 2180, απλα εχω εναν ενδοιασμο για την υπερβολικη ακτινοβολια που θα εχει το σαλονι, μερος το οποιο περναμε πολλες ωρες οικογενειακα.

εχω θερμανση πετρεαλαιου. φετος την χρησιμοποιησα ελαχιστα. θελω του χρονου αποκλειστικα να εχω τζακι.
κ κατι αλλο.
τι ποσο περιπου να υπολογιζω για τα περαστικα? κομπλε. με μονωσης στο τοιχος πισω, χωρις καμιναδα γιατι εχω. αποξηλωση το παλιο τζακι και τα συναφη.
θα μου πειτε πως οι τιμες εγκαταστατη σε εγκαταστατη διαφερουν,απλα να εχω μια ταξη μεγεθους.
ειμαι θεσ/νικη αν αυτο βοηθαει
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by abyron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96766 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
αν σ απασχολει τοσο πολυ η ακτινοβολια μπορεις να ρωτησεις τον κατασκευαστη τι ποσοστο δινει ενα και τι το αλλο σε ακτινοβολια
παντως ασχετα απ το μεγεθος σε kw πρακτικα και τα 2 στα ιδια kw θα δουλευουν αρα διαφορες δεν θα υπαρχουν αισθητες
αν αναγκαστεις να δουλεψεις το μεγαλυτερο σε μεγαλυτερη ισχυ θα ζεσταθεις πιο γρηγορα

τιμες δεν ξερω να πω αλλα καλο θα ηταν να παρεις και αρκετες προσφορες και να υπολογισεις και ολα τα παρελκομενα (αν χρησιμοποιησεις απ αυτα που αναφερθηκαν) εχεις παντως μπολικο καιρο μπροστα σου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96776 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
Το τζαμι κόβει , αν παλια ειχες ανοιχτό , θα εχεις πολυ λιγότερη ακτινοβολία αποτι πριν !!!!

Τωρα δεν γινετε να εχεις πανω 21 βαθμους και κατω στο σαλονι να μην εχεις 25 ! Αμα κατω εχεις 21 , πανω στα δωματια θα εχεις 18 !

Μην σε προβληματιζει το κατω , να δεις πως θα πας την ζεστη πανω , γιατι ανεμηστηρες οροφης και συναφή ειναι παρηγοριά στον άρρωστο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96789 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
το dovre εχει αεροκουρτινα οποτε μην φοβασε δεν εχει τρομερη ακτινοβολια,
επισεις αν η εγκατασταση γινει σωστα με μονωσεις κ.τ.λ η διαφορα θα ειναι 2 βαθμους σαλονι
με υπολιπο σπιτι..οποτε 23 σαλονι και 21 δωματια πιστευω οτι αντεχετε ανετα
εγω ετσι δουλεψα φετος και στα πολλα τα κρυα χωρις αλλη πηγη θερμανσης...
τιμη τωρα φαντασου για 115 τ.μ σπιτι ,τζακι,βεντιλατερ, 5 αεραγωγους μονωμενους μηκους συνολο περιπου 40μ
ανοξιδωτους, μονωσεις, γυψωσανιδες σε ολο το σπιτι, και βαψιμο σχεδον ολο το σπιτι 4.000. Αλλα τα εργατικα
δικα μου και το παλευα μονος μου 20 μερες περιπου.
ααα ξεχασα και καμιναδα 5μ με καπελο inox καινουργια περασμενη μεσα απο την παλια.
Φετος πρωτη χρονια με αρκετους πειραματισμους καταλαβα οτι αυτο το τζακι αποδιδει τα μεγιστα με ξυλα ψιλα(μπρατσα δηλαδη) και κορμους σχισμενους σε 3-4 κομματια (40-50cm παντα ξερα βεβαια)δεν χρειαζεται μπρικετες..
Πρεπει να το εχεις και αυτο στο μυαλο σου βεβαια..να εχεις χωρο αεριζομενο σκεπασμενο για τα ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96790 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);

GGEOR7777 έγραψε: το dovre εχει αεροκουρτινα οποτε μην φοβασε δεν εχει τρομερη ακτινοβολια,
επισεις αν η εγκατασταση γινει σωστα με μονωσεις κ.τ.λ η διαφορα θα ειναι 2 βαθμους σαλονι
με υπολιπο σπιτι..οποτε 23 σαλονι και 21 δωματια πιστευω οτι αντεχετε ανετα
εγω ετσι δουλεψα φετος και στα πολλα τα κρυα χωρις αλλη πηγη θερμανσης...
τιμη τωρα φαντασου για 115 τ.μ σπιτι ,τζακι,βεντιλατερ, 5 αεραγωγους μονωμενους μηκους συνολο περιπου 40μ
ανοξιδωτους, μονωσεις, γυψωσανιδες σε ολο το σπιτι, και βαψιμο σχεδον ολο το σπιτι 4.000. Αλλα τα εργατικα
δικα μου και το παλευα μονος μου 20 μερες περιπου.
ααα ξεχασα και καμιναδα 5μ με καπελο inox καινουργια περασμενη μεσα απο την παλια.
Φετος πρωτη χρονια με αρκετους πειραματισμους καταλαβα οτι αυτο το τζακι αποδιδει τα μεγιστα με ξυλα ψιλα(μπρατσα δηλαδη) και κορμους σχισμενους σε 3-4 κομματια (40-50cm παντα ξερα βεβαια)δεν χρειαζεται μπρικετες..
Πρεπει να το εχεις και αυτο στο μυαλο σου βεβαια..να εχεις χωρο αεριζομενο σκεπασμενο για τα ξυλα.



Τωρα ειδα και την κατοψη θα αφησεις 2 αεραγωγους πανω απο το τζακι στο σαλονι και θα οδηγησεις οσους χρειαζεσε για τα δωματια πανω δεν ξερω ποσα εχεις.
Επισεις αν εχεις καποιο διαδρομο πανω θα αφησεις και εκει εναν αεραγωγο να υποβοηθαει στη θερμανση τον δωματιων.
Βαλε οσους αεραγωγους μπορεις και με ρυθμιζομενες περσιδες ελεγξε τον αερα.
Καλυτερα να αποφυγεις παντως τυπου ανεμιστιρακια γιατι οχι μονο δεν κανουν δουλεια αλλα θα εχεις και κρυα ρευματα στο σπιτι καθως θα ρουφανε....
Να θυμασαι οτι αυτο το τζακι παιρνει 2 σπιραλ για αερα απ εξω(ενα για την καυση και ενα για το βεντιλατερ)και ενα σπιραλ να ρουφαει και απο μεσα απο το σπιτι αερα(οταν εξω εχει πολλα κρυα και θες να ζεστανεις γρηγορα το σπιτι.
Σε οτι αποφαση και να παρεις παντα μα παντα πριν ξεκινησεις να διαβασεις το manual του κατασκευαστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ