Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96828 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
GGEOR777 μηπος κατάφερες φετος να κανεις κανενα μπουμ (με κλειστούς τους αέρηδες , και να ανοίξεις απότομα τον πρωτογενή ) Εμενα κανει ανάφλεξη απότομη ο καπνος και κανει μπουμ σε φαση να φυγει το τζαμι ( και η μαγκια μου μαζι)


Κατα τα αλλα για τον φιλο που θελει να το βαλει , ας μην ξεχασει και εναν εναλλακτη στην καμιναδα ! 4 έξοδοι στο σαλονι και προσπαθησε να πανε 2 πανω ! ενα για το δωματιο και ενας δεν ξερω , τραβατον στο πάτωμα του πανω οροφου , μεχρι το διαδρομο απ τα αλλα δωματια ! ( εκτος αν δεν εχεις παιδια και εναι φρεε τα δωματια ,οποτε αστο το βλεπεις του χρονου στα πολλα κρυα )

επισης Γεώργιε 21-23 εχουμε εμεις με τους αεραγωγους , αν δεν τους βαλει θα πρεπει να εχει κατω 25 τουλαχιστον για να εχει πανω στα δωματια 21 ! Τα ιδια λεμε παν κατ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96837 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
@GGEOR777

Από ποιο κατάστημα του Ηρακλείου το προμηθεύτηκες να το δω από κοντά σε περίπτωση που το έχει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96865 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);

house έγραψε: GGEOR777 μηπος κατάφερες φετος να κανεις κανενα μπουμ (με κλειστούς τους αέρηδες , και να ανοίξεις απότομα τον πρωτογενή ) Εμενα κανει ανάφλεξη απότομη ο καπνος και κανει μπουμ σε φαση να φυγει το τζαμι ( και η μαγκια μου μαζι)


Κατα τα αλλα για τον φιλο που θελει να το βαλει , ας μην ξεχασει και εναν εναλλακτη στην καμιναδα ! 4 έξοδοι στο σαλονι και προσπαθησε να πανε 2 πανω ! ενα για το δωματιο και ενας δεν ξερω , τραβατον στο πάτωμα του πανω οροφου , μεχρι το διαδρομο απ τα αλλα δωματια ! ( εκτος αν δεν εχεις παιδια και εναι φρεε τα δωματια ,οποτε αστο το βλεπεις του χρονου στα πολλα κρυα )

επισης Γεώργιε 21-23 εχουμε εμεις με τους αεραγωγους , αν δεν τους βαλει θα πρεπει να εχει κατω 25 τουλαχιστον για να εχει πανω στα δωματια 21 ! Τα ιδια λεμε παν κατ

Φίλε house δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής γιατί φοβάμαι τις
Εκπλήξεις...πάντως θα την κάνω του χρόνου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96866 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: @GGEOR777

Από ποιο κατάστημα του Ηρακλείου το προμηθεύτηκες να το δω από κοντά σε περίπτωση που το έχει?

Φίλε φουσκιτακη το τζάκι το κατέβασα από Αθήνα γιατί εδω
Δεν το ξέρουνε δουλεύουν πιο πολύ ιταλικά..
Αλλά μου φαίνεται ότι επειδή δεν έχουν καθόλου κέρδος και να τους
Το ζητήσεις να το φέρουν δεν το φέρνουν οπότε βρήκα dealer από
Αθήνα και με 80ευρω το παραδοσαν σπίτι μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96990 από abyron
Απαντήθηκε από abyron στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
επανερχομαι στο θεμα.
Νομιζω πως τη λυση τρυπας στο ταβανι θα την αποκλεισω για λογους κατασκευαστικους.
Σκεφτομαι να οδηγησω αγωγο προς την σκαλα για να ζεστανω (με ανοιχτες πορτες) τα 3 δωματια του πανω οροφου (δες Pdf που επισυναπτω).
Απο οτι ξερω το τζακι βγαζι 4 εξοδους.
Μπορω εγω τις δυο εξοδους να την οδηγησω σε ένα αγωγο?
Τη διαμετρο βγαζει ο ενας αγωγος το τζακι? Φ150 ?
Επομενος οπως φαινεται στο σχεδιο μου, θα εχω εναν αγωγο Φ250 που θα πηγαινει παραλληλα στο δοκαρι (συνολικη αποσταση περιπου 7 μετρα) και θα φτανει εξω απο τα δωματια.Και με τις 3 ανοιχτες πορτες θα τα ζεσταινω.Δεν μπορω να οδηγησω 3 ξεχωριστους αγωγους για λογους κατασκευαστικους.
Φανταζομαι πως θα χρειαστω βεντιλατερ ? ή θα μπορει να πηγαινει με φυσικη ροη?
Οι αλλοι δυο εξοδοι θα παραμεινουν στο σαλονι για να ζεσταινουν με φυσικη ροη .
Και επανερχομαι παλι στο θεμα το οικονομικο. Καμιναδα εχω.
Μιλαω μονο για ξηλωμα παλιο τζακι. Μονωση τοιχιου και δοκαριου. Αφου τωρα δεν ειναι μονωμενο.Τοποθετηση καινουργιου. Οχι εναλλακτη γιατι δεν ξερω τι τιμη εχει. Ενας αγωγος περιπου 7 μετρα ,μεγαλο Φ, δεν ξερω ποσο. Ντυσιμου τζακιου και του αγωγου με γυψοσανιδα, περσιδες και τα συναφη. Μια ταξη μεγεθους να ξερω που βαδιζω.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: scan0004.pdf
Μέγεθος αρχείου:174 KB
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by abyron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97022 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 (17 kW) ή Dovre 2176 (12kW);
to tzaki βγαζει 6 πανω , και δεν θυμαμε και εγω ποσες απο διπλα ! ολες ειναι κλειστες , αλλα κομμενες ετοιμες να τις βγαλεις )

φ125 , αλλα βαζεις μπαντελονι(50 ευρο) και συνδεεις 2 μαζι για να γινουν φ250 η' οσο εσυ θελεις !
τζακι= 1800 + βεντιλατερ 450 + καμιναδα (10 ευρο το μετρο) εναλλακτης 80 Ευρο + βεντιλατερ 150
2 κοντρολερ απο 65-70 γυψοσανιδες-μονωσεις κτλ χωρις πετρες μαρμαρα 350 ευρο
αγωγοι απο 5 ευρο τα 3 μετρα ως 10 ευρο το μετρο

με το σχεδιο δεν μας δειχνεις το αποπανω , μεγαλο προβλημα να ανοιξεις φ250 τρυπα , μηπος να πας και συ απεξω απ το σπιτι ??? παει ???
ξηλωμα , δεν ξερω τιμη , καντο μονο σου . θες μαστορα , αστα οτι σε ειπα απο τιμες , ξεχασες τες !

Για το τζακι , να βαλεις μηχανικο να κανει την παραγγελια , να το παρεις με αυτη την τιμη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ