LaNordica Monoblocco 900 Piano

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96365 από geobill1956
LaNordica Monoblocco 900 Piano δημιουργήθηκε από geobill1956
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τζάκι της La Nordica Monoblocco 900 Piano. Το έχει κανείς απο εσάς; Θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις σας για αυτό καθώς και τον τρόπο που τοποθετείται. Σας ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98058 από geobill1956
Απαντήθηκε από geobill1956 στο θέμα LaNordica Monoblocco 900 Piano
Καμία βοήθεια παιδιά για το τζακι είμαι κοντά στην αγορά και θέλω γνώμες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98101 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα LaNordica Monoblocco 900 Piano
Μάλλον είναι πολύ καλή εστία. Αλλά δεν έχω αυτήν για να σου πω σίγουρα. Αλλά βρε αδελφέ, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΣΤΙΑ, ΑΧΑΝΗΣ. Την έχω δει live. Όπως και την 750 Piano, που μου φάνηκε λίγο στενή και ανάβαθη. Αλλά δεν υπάρχει ενδιάμεσο μοντέλο.

Κοίτα, το μεγάλο χωράει και πολλά και λίγα, μήπως όμως είναι πολύ μεγάλη για σένα? Η διαφορά κόστους, δεν είναι απαγορευτική, γύρω στα 300 ευρώ εκτιμώ. Εσύ αποφασίζεις.......

Καλό είναι πάντως, να ζητήσεις από το μαγαζί που θα την αγοράσεις, να τη δεις κάπου εγκατεστημένη, να δεις πως δουλεύει. Αν καίει πολύ, αν ρυθμίζει το κλαπέ της, αν μπορείς να ρυθμίσεις αποτελεσματικά την ένταση της φλόγας από το μοχλό, αν μαυρίζει εύκολα το τζάμι.

Στα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις, γιατί δεν κοιτάς και NordPeis N27 ή Ν30, Dovre 2180. Μήπως κιόλας δε σου χρειάζεται monoblocco, και μπορείς με πιο οικονομική λύση να κάνεις τη δουλειά σου? Καλή ώρα με ένα Invicta ?

Είσαι σίγουρος ότι σόνι και καλά σου χρειάζεται και monoblocco και συρόμενη πόρτα, και τόσο μεγάλη εστία?

Μήπως με κάποια άλλη λύση, και χρήματα θα γλιτώσεις, και καλύτερη οικονομία στα ξύλα θα πετύχεις?
Και σου χρειάζεται τζάκι για να ζεσταθείς? Ή καλύτερα ένας λέβητας/καυστήρας πέλλετ?

Λέω τώρα..... γιατί καμμιά φορά έχουμε κάτι στο μυαλό μας.... και τρώμε ψιλοκόλλημα. Το έχω πάθει και εγώ. Ενώ αν ρωτήσουμε/διαβάσουμε γύρω-γύρω, υπάρχουν και καλύτερες λύσεις, που στην τελική, μας ταιριάζουν καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98108 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Monoblocco 900 Piano
δωσε πληροφοριες σε τι χωρο θα μπει..
Οντως ειναι θωρηκτο και σε καταναλωση ρουφαει αρκετα
πρεπει να εχεις αρκετα μεγαλο ενιαιο χωρο για τοποθετηση.
η ακτινοβολια που παραγουν 6 κιλα ξυλα ειναι τεραστια.
βλεπω να κυκλοφορεις με μαγιο και τον χειμωνα.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98141 από kkavalas
Απαντήθηκε από kkavalas στο θέμα LaNordica Monoblocco 900 Piano
πραγματι εντηπωσιακη εστια την ειδα σε ενιαιο χωρο 100τμ και απεδιδε καλα οπως μου ειπε και ο ιδιοκτητης.απο καταναλωση υπολογισε κατι παραπανω απ οτι δινει η εταιρια.στα συν και η εξευρεση ανταλακτικων αν τυχη κατι κακο.τα nordpais που προτεινει ο φουσκητακης ποσο εχουν?νομιζω ειναι αρκετα ακριβοτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98161 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα LaNordica Monoblocco 900 Piano
Για μένα, όταν ψάχνει κανείς για εστία πρέπει:

Αφού ερευνήσει και καταλήξει στο τι είδος εστίας τον εξυπηρετεί (ανοιγόμενη, συρόμενη, αερόθερμο, υδραυλικό, foyer, monoblocco, κασέτα, κλπ),

0) Να έχει τη σωστή τιμή για αυτό που είναι ως εστία. Αν είναι και οικονομικό,
ακόμα καλύτερα. Ως ελάχιστο.... να παίρνεις (στην χειρότερη περίπτωση) αυτό
που πληρώνεις. Οτιδήποτε καλύτερο, είναι καλοδεχούμενο.

1) Να του αρέσει σαν προϊόν (περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα βέβαια)

2) Να έχει σωστή ποιότητα κατασκευής (αυτό ευτυχώς δεν κρύβεται)

3) Να δεί πως καίει (σφραγίζει η πόρτα? έχει ρύθμιση κλαπέ? Λερώνεται εύκολα το τζάμι?
Έχει ρύθμιση πρωτογενούς αέρα? Έχει δευτερογενή? Αυτή, ρυθμίζεται?
Όλα τα παραπάνω δουλεύουν πραγματικά, ή υπάρχουν για διακοσμητικούς λόγους?)

4) Να δει εγκατεστημένο και σε λειτουργία όποιο τζάκι τον ενδιαφέρει (από τα 3, 4 πιθανά
υποψήφια).

Ε.... νομίζω ότι μετά από όλα αυτά, θα είναι σε καλό/σωστό δρόμο για την τελική επιλογή του.

Δυστυχώς, αυτό που πολλές φορές γεμίζει το μάτι (και ΔΕΝ αναφέρομαι στο 900 piano) ..... δεν είναι αυτό που πρέπει (το είπα ευγενικά).
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ