Dovre 2220S

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94415 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Dovre 2220S
Αν θες απάντησε και σ΄αυτό που πρόσθεσα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94419 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2220S

GIORGAROS έγραψε: Όντως ο μάστορας μου είπε να βάλω χωνί περίπου 1 μέτρο μόνο πάνω από την κασέτα.
Αυτό τι πρόβλημα θα δημιουργήσει?Γιατί πρέπει να βάλω χωνί μέχρι το φουγάρο της χτιστής (η χτιστή καμινάδα είναι πάνω από 6 μέτρα συνολικά)?
Σχετικά με τα μοτέρ που έχει μέσα η κασέτα μου είπε ότι έχουν ροοστάτη που τη συνδέει ο ηλεκτρολόγος.
Είναι όντως έτσι ή μπορώ να τα συνδέσω και μόνος?
Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση και χρήσιμη απάντηση :)

Αν διαβάσεις μέσα στο forum όλες οι ενεργιακες
Εστίες η κασέτες τοποθετούνται με inox καμινάδα μέσα σε
Υπάρχουσες κτιστές για σωστό ελκισμο του καπνού και για εύκολο καθάρισμα.
Ασφαλώς και θα κανείς θερμοθαλαμο και ασφαλώς θα τηρήσεις όλους τους κανόνες εγκατάστασης
για σωστη δουλειά και ασφάλεια της επένδυσης που πας να κανείς
Κάτσε και μελέτησε το πριν ξεκινήσεις μην κάνεις καμία πατάρια και τρέχεις και δεν φτάνεις.
Όσο για το μάστορα που σου είπε αυτά με την καμινάδα,καλύτερα μην τον βάλεις σπίτι σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GIORGAROS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94422 από GIORGAROS
Απαντήθηκε από GIORGAROS στο θέμα Dovre 2220S
2000euro για τζάκι, εργασία και ένα χωνί περίπου 1m.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94449 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Dovre 2220S
@giorgaros
όπως πολύ σωστά σου είπε ο ggeor7777 για την καμινάδα γιατί θα πρέπει να περάσεις καινούργια μέσα στη παλιά να προσθέσω ότι αν δεν περαστεί νέα υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν υγροποιήσεις στην παλιά. Τώρα η τιμή της κασέτας είναι γύρω στα 1800€ με αναζήτηση στο google , αν συμπεριλάβεις θερμοθάλαμο, μόνωση, καμινάδα, καπέλο, περσίδες, σωλήνες αέρα , βάψιμο, κανά γύψινο κτλ + διαφορετικού τύπου εργασία από αυτή που είχε προταθεί σε όποιον και να πας , το αποτέλεσμα είναι ότι θα ξεφύγεις αρκετά από το ποσό των 2000€ που είχες στο μυαλό σου. Γι΄αυτό κάτι πρέπει να κάνεις, καταρχήν τα 1800€ είναι πολλά λεφτά για κασέτα συμφέρει να το ξηλώσεις και να πάρεις μονομπλόκο εστία, δεύτερον θα πρέπει να κάνεις περικοπή για μένα στην εστία (να πάρεις μία άλλη πιό φθηνή) και όχι στο να μην κάνεις σωστή εγκατάσταση γιατί μετά από λίγο θα ξαναγράφεις για τρόπους να την βελτιώσεις και να δουλεύει σωστά. Δες όλες τις παραμέτρους και μελετησέ τα πολύ καλά . Για την ηλεκτρολογική σύνδεση που λές για μένα θα ήταν γελοίο να την κάνω , όμως το να πάρω αίμαγια παράδειγμα μου είναι αδύνατον, αν γνωρίζεις το κάνεις μόνος σου και εύκολα αν όχι τότε καλείς κάποιο γνώστη, το καλώδιο που θα τροφοδοτήσει την κασέτα να είναι σιλικόνης για να αντέχει στη θερμοκρασία........

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GIORGAROS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94457 από GIORGAROS
Απαντήθηκε από GIORGAROS στο θέμα Dovre 2220S
Δε σκοπεύω να βάλω θερμοθάλαμο, ούτε περσίδες ούτε σωλήνες. Γενικά δε σκοπεύω να το χαλάσω από πάνω. θέλω μόνο να παίρνω το ζεστό αέρα που βγαίνει από την πάνω πλευρά της προσόψεως της κασέτας. Εκτιμώ ότι για το χώρο που έχω να ζεστάνω - 58m - θα με καλύψει χωρίς τις τροποποιήσεις που λές (θερμοθάλαμο κλπ). Πάντως αν υποθέσω ότι βάζω μονωμένα inox λεία χωνιά για 5 μέτρα εκτιμώ θα μου βγεί στα 2500 euro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94458 από GIORGAROS
Απαντήθηκε από GIORGAROS στο θέμα Dovre 2220S
Δεν ξέρω GGEOR7777 εσύ τι έχεις κάνει?Έχεις βάλει θερμοθάλαμο ή ζεσταίνεσαι με απευθείας από την κασέτα? :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ