Nordpeis Ν25 και Ν30

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88349 από αμπελουργος
Απαντήθηκε από αμπελουργος στο θέμα Nordpeis Ν25 και Ν30
παιδια παρεξηγηση!το τζακι δεν μου τραβαει καλα και μου φερνει καπνο μεσα για αυτο και δεν το αναβω.θελω αλλα πολυ βρομα και στο καπακι και γκρινια απο την κυρα.να βαλω μια καλη κασετινα να παει στο καλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88363 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Nordpeis Ν25 και Ν30
Το ανοικτό τζάκι καπνίζει για δύο λόγους συνήθως αν εξαιρέσουμε υο κατασκευαστικό λάθος λόγω του ότι τα περισσότερα είναι προκάτ. Ο πρώτος είναι υποπίεση (τραβάει πολύ και θέλει παροχή εξωτερικού αέρα ή αυτή που έχει δεν επαρκεί) και ο δεύτερος είναι ελλειπής ελκυσμός που διορθώνεται με μεγαλύτερη ή πιό ψηλή καμινάδα. Θεωρούμε ότι η καμινάδα ξεπερνάει το πιό ψηλό σημείο του κτιρίου κατά 0.50μ και φέρει αντιανεμικό καπέλο.
Τώρα για κασέτα ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις που έχουν κάνει άλλοι συνφορουμίτες όπως ο barbanikos, ξεκινάς με εστία από 900 με 1000€ και ανεβαίνεις + έξτρα σωλήνες-περσίδες κτλ που έτσι και αλλιώς θα τα ήθελες

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88464 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Nordpeis Ν25 και Ν30

αμπελουργος έγραψε: παιδια παρεξηγηση!το τζακι δεν μου τραβαει καλα και μου φερνει καπνο μεσα για αυτο και δεν το αναβω.θελω αλλα πολυ βρομα και στο καπακι και γκρινια απο την κυρα.να βαλω μια καλη κασετινα να παει στο καλο?


Συναδελφε αμπελουργε (το αμπελι εννοω) αν δεν μας δουλευεις φτιαξε πρωτα το παλιο να τραβαει (αυτο επρεπε να ναι το θεμα σου) και αμα στρωσει τοτε θα φυγουν και οι υγρασιες. Και τοτε και ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ ψαξου για ενεργειακο, αν θες οικονομια στ καυσιμα. Γιατι τ μπερδεψες ολους τελικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88624 από αμπελουργος
Απαντήθηκε από αμπελουργος στο θέμα Nordpeis Ν25 και Ν30
παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειξαται για το προβλημα μου.το τζακι το παλιο δεν τραβαει γιατι θελει παροχη εξωτερικη δεν την φτιαχνω ομως γιατι ενα τζακι ανοιχτου τυπου οταν σβυνει τραβαει την θερμοτητα εξω απο το σπιτι.οποτε θα ερχομουν το απογευμα θα το αναβα για 4-5 ωρες και πανω που θα γλαρωνα θα επρεπε με καποιο τροπο να το εσβυνα να εκλεινα και το κλαπετο για να πηγαινα για υπνο.οποτε σκεφτομουν να βαλω ενα ενεργειακο με τζαμακι να μην πεταγονται και οι σπιθες(και μου χαλανε το γλαρρωμα,τα νευρα,καιτα χαλια)και αφου θα το εβαζα που θα το εβαζα ας ηταν και κατι καλο και οχι οπως ελεγαν οι παλιοι "απο μπροστα φωτια και απο πισω κακομοιρια".ειδα λοιπον τα nordpeis και απο εκει που πιστευα οτι με ενα τζακι απλως θα ζεστενομουν λιγακι πειστικα οτι θα μορουσα να κανω και οικονομια στο πετρελαιο που ειναι και η βασικη μου θερμανση.εσεις μπορει αυτο να το εχεται δει και σε αλλα τζακια ειμαι ανοιχτος σε προτασεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88626 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Nordpeis Ν25 και Ν30
για να βαζουμε και τα πραγματα σε μια σειρα ,,,καποιοι απο μας ...και με βαση οσα περναμε ολοι μαζι σημερα σου προτειναν οχι να γλυτωσεις καποια χρηματα απ το πετρελαιο ....αλλα να γλυτωσεις εντελως απ το πετρελαιο :)
για τα τζακια που λες ολα τα ενεργειακα παρομοια δουλεια κανουν ...φυσικα δεν ειναι ολα το ιδιο καλα ...
αρκετη προσοχη θα πρεπει αν δωσεις στον εγκαταστατη ...που παιζει μεγαλυτερη σημασια ισως κι απ το ιδιο το τζακι .
απο κει και περα ορεξη ναχεια να ψαχνεις :)
ελληνικα ...ιταλικα ...πολωνικα ... γαλλικα ... εοκ και περιχωρα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88651 από Nick_the_quick
Απαντήθηκε από Nick_the_quick στο θέμα Nordpeis Ν25 και Ν30
Τελικά ούτε το τζάκι συμφέρει να ανάψεις αντί για το καλοριφέρ. Ξέρετε πόσα έχω δώσει σε κάστανα, λουκάνικα καί μπύρες όλο αυτό τον καιρό; :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ