Αγορά εστίας Nordpeis

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87278 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
@aggelost
Εχεις μία μεζονέτα με μεγάλο ύψος σαλονιού που δεν έχω ακούσει προσωπικά κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει παρόμοια. πρέπει να φιλτράρεις λοιπόν πολύ τα όσα θα ακούσεις.
Από τα χαρακτηριστικά των εστιών επίσης δε θα βγάλεις άκρη μιας και δεν είναι απλό να πείς η τάδε εστία είναι για τόσα κυβικά άρα επειδή εγώ έχω τόσα με καλύπτει ή δε με καλύπτει. Όταν κάποιοι κατασκευαστές μιλάνε για κυβικά που καλύπτει η εστία τους γράφουν πως μιλάνε για συγκεκριμένο ύψος.
Το κατά πόσο δε ένας έμπορος θα σε στηρίξει κατόπιν της αγοράς αυτό εσύ το αποφασίζεις να το δεχτείς ή όχι.
Οπότε καταλήγω ότι στην περίπτωσή σου δεν την γλυτώνεις την επισκεψη σε μηχανικό.
Μία ένδειξη του περίπου τι θα χρειαστείς μπορεί να βγεί από την κατανάλωση που είχες αυτές τις μέρες.
Αλλά θα είναι πολύ ενδεικτική. χειμώνας ελαφρύς αλλά καινούριο σπίτι.
Γιαυτό σε ρώτησα. Λες ότι καις πετρέλαιο. Πόσο καις περίπου? Για τι θερμοκρασίες μέσα έξω? Αν γράψεις κατανάλωση που έχεις σε πετρέλαιο μπορεί να βγεί χοντρικά κάποια αντιστοιχία τι kw εστία θέλεις.

Μία σκέψη που κάνω για την περίπτωσή σου είναι εάν μπορείς να έχεις κάποιον ανεμιστήρα οροφής ή κάτι αντίστοιχο ώστε να "κατεβαίνει" η ζέστη από τα 5 μέτρα της οροφής σου πιο γρήγορα και όχι όπως γίνεται με φυσικό τρόπο στα σπίτια με μικρότερο ύψος ταβανιού.
Κάπου είχα δει για ειδικό τύπο ανεμιστήρων (χρησιμοποιούνται σε εκθεσιακούς χώρους να φανταστείς) που τοποθετούνται στην οροφή και "σμπρώχνουν" τον ζεστό αέρα κάτω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87280 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
κανονικα το μονο που ισχυει ειναι μια μελετη
μια και πλεον μιλαμε για την πληρη καλυψη σε θερμανση ενος σπιτιου .
αλλα και πιο προχειρα να το δουμε ο υπολογισμος με το μ3 ειναι παντα πιο "σωστος".

δημητρη ...αυτο που λες το εχω υποψη μου και το αναφερουν παντα ...και θεωρω οτι σ αυτο το κοματι ειναι πιο σωστοι μια και γενικα ειναι πολυ φειδωλοι στην παροχη πληροφοριων ισως απλα επειδη ειναι μαθημενοι στα ψηλοταβανα σπιτια ...οπως ειναι ομως και του φιλου μας γι αυτο επιμενω

αστερη... η καταναλωση που λες φανταζομαι ειναι συνεχης ...και δεν μπορει να ειναι η βαση υπολογισμου της ισχυος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87284 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Asteris έγραψε: Το θέμα είναι ότι άλλες και οι εξωτερικές θερμοκρασίες στην Πολωνία, άλλες στην Θεσσαλονίκη και άλλες στην Κρήτη. Οπότε το 1kW ανά 10τμ συνήθως ισχύει, όταν αναφέρεται σε με μιά καλή μόνωση αναλόγως της χώρας. Άμα εγώ κάνω μιά θερμοπρόσοψη με 25cm XPS όπως στην Πολωνία, ούτε 3-4kW για τα 100τμ δεν θα χρειάζομαι, όταν ζητάω θέρμανση σε ΔΤ 20-25 το πολύ βαθμούς.


πέρα απο αυτά που λέει ο Δημήτρης επίσης στην Πολωνία έχουν ελεγχόμενο εξαερισμό στα σπίτια τους άρα για αυτό υπολογίζουν αυτά τα Kw ανα τ.μ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87293 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:

Asteris έγραψε: Το θέμα είναι ότι άλλες και οι εξωτερικές θερμοκρασίες στην Πολωνία, άλλες στην Θεσσαλονίκη και άλλες στην Κρήτη. Οπότε το 1kW ανά 10τμ συνήθως ισχύει, όταν αναφέρεται σε με μιά καλή μόνωση αναλόγως της χώρας. Άμα εγώ κάνω μιά θερμοπρόσοψη με 25cm XPS όπως στην Πολωνία, ούτε 3-4kW για τα 100τμ δεν θα χρειάζομαι, όταν ζητάω θέρμανση σε ΔΤ 20-25 το πολύ βαθμούς.


πέρα απο αυτά που λέει ο Δημήτρης επίσης στην Πολωνία έχουν ελεγχόμενο εξαερισμό στα σπίτια τους άρα για αυτό υπολογίζουν αυτά τα Kw ανα τ.μ


ελεγχομενο εξαερισμο?...πως ?

ευτυχως εμεις εχουμε ευαερα και ευηλια ...αλλα παμε να το καταργησουμε μονοι μας :(


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87299 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
υπάρχουν πολλά αυτόματα συστήματα ή με χρονοδιακόπτες τα οποία εισάγουν απο την μία πλευρά του σπιτιού προθερμασμένο αέρα και στην άλλη πλευρά του σπιτιού ανοίγουν κλαπέτα για να βγάλουν αέρα .το κάνουν όμως και φυσικά .δηλαδή στα υψηλότερα σημεία του σπιτιού τους έχουν περσίδες που ενώνονται με έναν αγωγό (σαν καμινάδα ) μόλις ανοίξουν μια πόρτα ή ενα παράθυρο δημιουργείτε μεγάλη ροή αέρα μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα σε λίγα δευτερόλεπτα να ανανεώνετε ο αέρας του χώρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87344 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
μαλλον η δεη τους θανε τσαμπα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ