Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86541 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
Εγω εχω να τονίσω , οτι πρεπει να σηκωθείς απ την καρέκλα , και να πάρεις τα τζακαδικα με την σειρα !

Να πας να δεις , αυτα που σε ειπαμε πανω κατω , γιατι στο τελος μεγαλη σημασια εχει το ματι !
( και η γυναικα αν εχεις)

Πανω κατω θες 14- 16 kw . τωρα που ειδες ποιες εστιες λεμε περιπου , τοτε δεστες και μην κολισεις ξαφνικα σε 1 μοντελο και το μετανιώσεις μετα !

οσο για την διαδρομη , καλητερα με λιγοτερες γωνιες , και ασε που το δοκαρι εκει ειναι προβλημα και παραπανω γωνιες !
ειναι καλητερο μεσα απ το γραφειο , και αν κατεβει ο αεραγωγος , τοτε να μην ξανανεβει , να παει ευθεια ! (μην κανεις ζιγκ ζαγκ στο δοκαρι )

Τωρα πως θα λειτουργεισει το μοτερ ( αναλογα ποιο τζακι παρεις )

Για μενα που ειμαι γεματος αεραγωγους ( ειμαι και ο ποιο φανατικος στο θεμα) ,ολα ξεκινανε απ το τζακι και μετα βλεπουμε ! (δες τα τζακια απο κοντα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86542 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
Κοίτα εγώ δεν προτείνω τίποτα ούτε μεγαλύτερες κασέτες ούτε τίποτα. Το μόνο που θέλω να σου δείξω είναι ότι παίζει πιό σημαντικό ρόλο η εγκατάσταση και λιγότερο τα kw ( όχι ότι αυτά δεν παίζουν ρόλο)
Δες αυτό εδώ για το οποίο όμως δεν λέω αν είναι τελείως σωστή η εγκατάσταση αλλά δες τα kw
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...3&id=57184&Itemid=53
Για μένα δες σε κάποιους φίλους σου εγκαταστάσεις και βρες πάνω απ΄όλα καλό, φθηνό και σωστό εγκαταστάτη και ένα δοκιμασμένο τζάκι που θα το δεις ο ίδιος μόνος σου κάπου και όχι θα στο προτείνει κάποιος και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86549 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
από το σχεδιάγραμμα σου έχω να σου προτείνω το εξής .ο κεντρικός σωλήνας να πάει στο διάδρομο με φ150 και εκεί να βάλεις με την σειρά φίλτρο σκόνης , μοτέρ με bypass και τέλος ενα διασπάστη απο 1 φ150 σε 4 επι φ125 και να βάλεις διανομή και στο μπάνιο και στο γραφείο και στις 2 κρεβατοκάμαρες .το αποτέλεσμα θα είναι ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το σπίτι και με γρήγορα αποτελέσματα απο την στιγμή που θα ανάβεις το τζάκι .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86555 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
δεν μου λετε να μαθαινω κι εγω ...απ αυτο τον διασπαστη ...μπορουμε να ρυθμιζουμε και την ποσοτητα του αερα σε καθε χωρο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86558 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ο διασπάστης βοηθάει στο να ελαττωθεί ο θόρυβος του αέρα στέλνει ισόποσα τον αέρα προς τους σωλήνες αλλά απο εκει και πέρα παίζει ρόλο πόσα μέτρα στέλνουμε μετά το διασπάστη τους σωλήνες .δηλαδή αν καταφέρουμε και τον βάλουμε στο κέντρο όπως στου φίλου μας του διαδρόμου και έχουμε μετα τον διασπάστη π.χ 3 μετρα προς κάθε απόσταση τότε θα πάει προς όλα τα δωμάτια ο ίδιος αέρας .στο κατάληξη των σωλήνων τώρα μπορούμε να βάλουμε αεροβαλβίδες για να μπορούμε να αυξομειώσουμε τα κυβικά που θα πηγαίνουν σε κάθε χώρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86568 από onastrom
Απαντήθηκε από onastrom στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
Καταρχήν να πω πως δεν κάθομαι πίσω από ένα πληκτρολίγιο αραχτός στον καναπέ μου και περιμένω κάποιον τρίτο να μου βρει λύση στο σπίτι μου.
Σίγουρα με έχουν φάει οι δρόμοι και τα ραντεβού στο σπίτι με τζακάδες-εγκαταστάτες.
Έχω ακούσει απίστευτες μπαρούφες δυστηχώς από άρκετό κόσμο (μπαρούφες κατεμε με όσα μπορώ να καταλάβω) του στιλ ότι βάζουμε μόνο μια κασέτα ζεσταίνουμε το σπίτι και μετά ανοιγε τις πόρτες στα δωμάτια σου για να πάει και ο ζεστός αέρας εκεί με την διαφορά πίεσης.
Τέλος πάντων.

Ζήτησα την βοήθεια του forum γιατί πιστέω πως υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει ψαχτεί πολύ περισσότερο από εμένα, έξω από τους επαγγελματίες του χώρου, που λογικά το κατέχουν αρκετά, αλλά ίσως και να έβρισκα κάποιον με τους ίδιους προβληματισμούς με εμένα και να μου έλεγε κάτι που ίσως δεν είχα σκεφτεί καν είτε σαν πρόβλημα είτε σαν λύση.

Δυστηχώς starvax ευθεία στο γραφείο δεν μπορώ να πάω γιατί υπάρχουν παράθυρα σε εκείνο τον τοίχο που ανοίγουν προς τα μέσα και θα βρίσκουν στον σωλήνα.
Στο δικό μου μυαλό έχω, χωρίς να ξέρω αν τελικά μπορεί να γίνει, όλα αυτά τα μοτερ, διασπάστες κλπ να μπούν στον χώρο του γραφείου που δεν με νοιάζει τόσο το οπτικό αποτέλεσμα σε εκείνο το δωμάτιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ