Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85972 από onastrom
Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα δημιουργήθηκε από onastrom
Καταρχήν καλησπέρα σας.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στο ψάξιμό μου και αν πιστεύετε πως εχει απαντηθεί ήδη να διαγραφεί. Με το ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κάτι που να με κάλυπτε στις απωρείες μου.

Ψάχνω αρκετό καιρό να αντικατασταθεί το κλασσικό ανοιχτό τζάκι του σπιτιού με ενεργιακό.
Ψήθηκα σαν κίνηση να γίνει από πολύ καλό φίλο που σπίτι του μπήκε το Nordica crystal 80 Ventilato με θάλαμο από πετροβάμβακα και με κανάλια ζέστανε και τα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού.

Καταρχήν να πω ότι τελικά είναι μια χαοτική αγορά με πολλούς (γνώστες και μη δυστηχως) να πουλάνε το οτιδήποτε.

ΑΡχικά σκεφτόμουν ακριβώς την ίδια κατασκευή με αυτήν που είδα τοποθετιμένη και σε λειτουργία και μου άρεσε αρκετά και το οπτικό κομμάτι αλλά φυσικά και το αποτέλεσμα στην ζέστη.

Μετά από αρκετά ραντεβού στο σπίτι με διάφορους που ασχολούνται με το θέμα ακούγωντας τις προτάσεις τους ο μόνος που με έχει πείσει αρκετά έχει να κάνει με την τοποθέτιση ενός Kratki Olivia 18Kw.
Η θεωρία του λέει πως μπαίνει μαζί με ενναλάκτη (αν το λεω καλά) δημιουργούμε έναν θάλαμο από πάνω με izol Panel.
2 λεπτές θυρίδες στον χώρο που είναι το τζάκι (σαλόνι) ένας που ρίχνει στον χώρο ζεστό αέρα και έναν κάτω χαμηλά που τραβάει τον κρύο αέρα του σαλονιού.
Φαίρνουμε κρύο αέρα από έξω και τον ρίχνουμε στον χώρο καύσης, αν κατάλαβα καλά και με σωλήνες από τον θάλαμο που θα δημιουργηθεί τρέχουμε στα δωμάτια φυσικά με ένα μοτέρ κάπου στην διαδρομή για να βοηθάει στο να ρουφήξει τον αέρα.

Σημερα επίσης με αυτόν τον άνθρωπο κάναμε επίσκεψη σε σπίτι που το εχει ηδη εγκαταστίσει και το αποτέλεσμα ήταν όντως καλό από θέμα ζέστης.

Με προβλημάτισε η αρκετή μαυρίλα που είχε στο τζάμι ομως.
Ένα πανελάκι ηλεκτρονικό ρύθμιζε το πότε και πόσο αέρα να τραβήξει από έξω που πιστεύω πως όντως κάνει δουλεια τελικά απο το να παίζεις χειροκίνητα με κλαπέτα.

Οι απωρίες μου είναι αν καταρχήν σαν εταιρία είναι κάτι αξιόπιστο στην λειτουργία του καθώς επίσης και σε βάθος χρόνου.
Αν η μαυρίλα στο τζάμι δηλώνει κάτι που θα πρέπει να προσέξω και φυσικά αν γνωρίζετε να μου πείτε αν μπορώ να ζεστάνω ένα σπίτι 105τμ.
Το σαλόνι είναι γύρω στα 40 που φαντάζομαι ότι θα ζεσταθεί από την ακτινοβολία αλλά θα πρέπει να τρέξουν σωλήνες σε συνολικό μήκος 18μέτρα με 4 γωνίες 90μοιρών για να μπορέσει να περάσει τοίχους και λοιπά.
Επίσης δεν ξέρω αν αφού το συγκεκριμένο foyer τζάκι δεν έχει βεντιλατέρ πάνω του πως θα γίνει ο αέρας να φτάσει στο μοτέρ που αυτός μου είπε οτι θα μπει κάπου προς το τελείωμα της όλης διαδρομής των σωληνών για να καταλάβει θερμοκρασία το μοτέρ να ανοίξει και να ζεστάνει και τα δωμάτια.

Σίγουρα εμφανησιακά αυτό που είδα στο crystal μου άρεσε περισσότερο από το μαντεμένιο πορτάκι του kratki αλλά αν το ενα αποδίδει καλύτερα από το άλλο ίσως είναι κάτι που δεν θα κοιτάξω.
Επίσης είδα στο site της kratki ότι το συγκεκριμένο που μου προτείνει ο άνθρωπος βγάνει και σε διαφορετικές "εκδόσεις" να το πω και τουλάχιστον μου αρέσει περισσότερο το Oliwia Lux από το απλό ή το glass.

Συγνώμη για το σεντόνι και τα ερωτήματα μου αλλά χάθηκα με όλα αυτά.
Κάθε βοήθειά σας δεκτή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85981 από tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86035 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
Για τα 18 μέτρα τα βεντιλατέρ της κασέτας δεν αρκούν. Το πολύ μέχρι 3 μπορούν.
Για τις αποστάσεις που θέλεις μόνο με μονομπλόκο ή με την κράτκι.
Εδώ ο συνφορουμίτης Δημήτρης έχει κάποιες φώτο από εγκατάσταση σε έκθεση αντίστοιχη με την προτεινόμενη σε εσένα. Σε κάποιο άλλο θέμα έχει περιγραφεί και ο τρόπος που λειτουργεί αυτή η εγκατάσταση. Πιστεύω ότι οι παραπάνω πληροφορίες θα σε βοηθήσουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86041 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
Το μαύρισμα στο τζάμι δείχνει αφενός καλά σφραγισμένη εστία (που είναι καλό) και αφετέρου ότι δουλεύει σε χαμηλή ένταση και κάνει ελαφρώς ατελή καύση (σε συνδιασμό με μη αρκετή ροή από την αεροκουρτίνα για καθαρισμό). Εμένα μου φαίνεται ότι δεν θες πάνω από 11-13kW εστία, ώστε να καίει σωστότερα μέσα στην "καλή" περιοχή λειτουργίας (να δίνει και λίγο γκάζι, όχι να καίει συνέχεια στο ρελαντί), ώστε και οικονομία να κάνεις και το τζάμι θα κρατιέται πιό καθαρό. 18kW είναι πολλά για 100τμ, ειδικά αν μιλάμε για σωστά μονωμένο σπίτι, και ακόμη πιό ειδικά αν μιλάμε για Αθήνα και νοτιώτερα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86263 από onastrom
Απαντήθηκε από onastrom στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
πολύ διάβασμα ρε παιδί μου και οι γνώσεις πέφτουν βροχή.
Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό.
Οπότε αν κατάλαβα καλά το ενδεχόμενο του να μπει το crystal 80 Ventilato δεν θα μου κάνει δουλειά?
Τα monobloco ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή από αυτό που αντέχω να πληρώσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86281 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ψάξιμο αγοράς... χάθηκα
Η κασέτα αρκεί για να θερμαίνει τον ενιαίο και ένα γειτονικό δωμάτιο, για τα υπόλοιπα, ότι πάει και μετά από αρκετή ώρα.
Αν θέλεις να στέλνεις αέρα και στα πίσω δωμάτια τότε πας σε μεγαλύτερες εστίες και με ισχυρότερο βεντιλατέρ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ