Αντοχή πυρίμαχου τζαμιού από ρετάλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84865 από dimlyk
βρε σταυρο ασε να μαθουμε το μυστικο πρωτα :)
γιατι μετα σας βλεπω ολους να τρεχετε να κανετε τα τζαμια σας βιτρω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84900 από ippomas
Ενας συγγενης μου ειχε στο τζακι μονοκοματο τζαμι, δυο φορες το εσπασε απο διαφορετικους λογους και ενας τζαμας του προτεινε να του το κανει σε 3 τεμαχια. Χωρια που πλεον δεν στοιχιζουν 180ε οπως πρωτα το λειτουργη κανονικα χωρις κανενα προβλημα, Απλα τα τζαμια κοπηκανε λοξα και εφαρμοζουν μεταξυ τους μπορω να πω τελεια.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84904 από thlanarass
οσο μεγαλυτερο το τζαμι τοσο πιο ευκολο ειναι να ραγισει.
εγω εκανα αυτο για πειραματισμο που ειναι απλο τζαμι σε λωριδες που εκοψα μονος μου


κανε την πορτα ετσι ωστε να παιρνει 2 η' 3 κομματια για να μην σπανε.
και αν σπασει να σπασει μονο ενα κομματι και οχι το 1 μεγαλο.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by thlanarass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84999 από Στελιος1
Ειναι πολυ καλη λυση και ΣΙΓΟΥΡΑ πιο αντοχης, αλλα πολυ ακριβα στα δινει τα ρεταλια, βαλε μονοκοματο σε κλεβει..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85252 από dimsam
Λοιπον,πηγα σημερα στο τζαμα και μου ειπε ο ανθρωπος επαγγελματικα και σοβαρα οτι ειναι καλυτερη λυση τα πολλα τζαμια ενωμενα μαζι.Μπορει να μου βαλει κομματια ανα 6 εκατοστα μηκος ομορφα και ισομετρικα αναλογα μεχρι οσο θελω εγω να τα χωρισω.δηλαδη για μια πορτα πχ 60 εκατοστων μπορει να μου τη κανει σε 10 κομματια η και λιγοτερα.Σε ερωτηση μου αν πχ με αναμμενο απορροφητηρα θα περναει μεσα απο την ενωση καπνος μου απαντησε αρνητικα λεγοντας οτι εχει βαλει τετοιο τζαμι σε μεγαλο λεβητα που φτιαχνει τσιπουρο χωρις να φευγει ουτε μυρωδια καπνου και σε οσους πανε για τζαμι το συστηνει ετσι.Οσο αφορα την ενωση απλα τροχιζει τα τζαμια ωστε να εφαρμοζουν μεταξυ τους κατι σαν αρσενικο θηλυκο (οπως περιπου ειναι τα a block) και μαλιστα ειπε να του παω τη κασα της πορτας και να το εφαρμοσει αυτος.Μιλαμε για 4 χιλιοστα τζαμι.Αυτα..ακομα το σκεφτομαι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85257 από Gdevil
Οτι είναι πιο οικονομικό στην αγορά το καταλαβαίνω. (τα ρετάλια έχουν άλλη τιμή)
Οτι είναι πιο οικονομικό στην περίπτωση θραύσης να αγοράσεις ένα κομμάτι παρά ένα τζάμι ολόκληρο το καταλαβαίνω (αν και θα έχει μία φασαρία στο να περαστεί το κομμάτι στην θέση του. πιθανώς να θέλει να ξηλωθούν και να τοποθετηθούν πάλι όλα από την αρχή)
Αλλά το γιατί είναι πιο ανθεκτικό και πιο δύσκολο να ραγίσει ένα μικρό κομμάτι τζάμι σε σχέση με ένα μονοκόματο ΔΕΝ το καταλαβαίνω. :S
Ποιά εξήγηση υπάρχει που να εξηγάει το ότι ένα μικρό κομμάτι τζάμι έχει μεγαλύτερες αντοχές από ένα μεγάλο? :S


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ