Αγορά ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84982 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Αγορά ενεργειακού τζακιού

katerina70 έγραψε: Eυχαριστώ πολύ, θα ψάξω για boiler και λέβητα (υποθέτω ενοείς ξύλου).. Θα κοιτάξω και για οικονομικά ενεργειακά τζάκια. Σε άλλο κομμάτι αυτού του forum ρώτησα αν οι λέβητες Saturn πετρελαίου που μας προτείνανε είναι αποδοτικοί και μου απάντησαν ότι είναι πιο αποδοτικοί από λέβητες ξύλου από Τουρκία, άρα και σε αυτούς τους λέβητες ξύλου χρειάζεται ποιότητα.. Θα δω αν έχουμε τριφασικό και θα ρωτήσω και για ρεύματος..

Γενικά δεν υπάρχει προφανής λύση, θα δούμε. Δυστυχώς κάθε απόφαση την 'παντρεύεσαι' για καιρό. Στην Κρήτη υπάρχει και το πυρηνόξυλο αλλά οι καυστήρες έχουν κι εκείνοι κόστος εγκατάστασης αρκετό (λένε και μυρωδιά..).



Ξεδιάλυνε πρώτα τι θες να καις, αν το σπίτι είναι για 5-10 ΣΚ, τότε βάλε πετρέλαιο, δεν αξίζει η φασαρία του ξυλολέβητα για 100-200 λίτρα τον χρόνο. Αν είναι για παραπάνω, βάλε ξύλο, να έχεις ένα καύσιμο για ξυλολέβητα-τζάκι.

Από δεξαμενή πάντως που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο σε εξοχικό, μάλλον θα στο τζουρνέψουν το πετρέλαιο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84997 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Αγορά ενεργειακού τζακιού
Ενα καλο κλιματιστικο και πετρελαιο, καλα λενε τα παιδια, ειδικα υδραυλικο τζακι για σαβκυρ ειναι λαθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85164 από katerina70
Απαντήθηκε από katerina70 στο θέμα Αγορά ενεργειακού τζακιού
Ευχαριστώ, θα μου πεις τη δική σου άποψη γιατί είναι λάθος το υδραυλικό τζάκι για ΣαβΚυρ? Το επιχείρημα του τζακά είναι ότι το κόστος είναι το ίδιο με ένα ενεργειακό τζάκι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85201 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Αγορά ενεργειακού τζακιού
Συγνώμη αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορείτε το υδραυλικό τζάκι?
Εγώ που έχω υδραυλικό ενεργειακό τζάκι είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δεν έχει κανένα χούϊ ή δυσκολία. Βάζεις απλά μέσα τα ξύλα σου όπως θα έβαζες σε κάθε ένα τζάκι και έχεις όλη τη θαλπωρή και την ομορφιά ενός τζακιού σε συνδυασμό με ζεστά καλοριφέρ (ομοιόμορφα κατανεμημένη ζέστη σε όλο το σπίτι).
Δεν έχεις έτσι προβλήματα υπερθέρμανσης, σκάσιμο σοβάδων, λιώσιμο καλωδίων κτλ (γιατί το νερό μέσα δεν επιτρέπει να ανέβουν οι θερμοκρασίες πάνω απο τους 95οC - το σημείο βρασμού του νερού είναι 100))
Έχεις πολύ πιο υγειηνή ατμόσφαιρα σε σχέση με τις αερόθερμες λύσεις που ξηραίνουν την ατμόσφαιρα υπερβολικά, κάνουν θόρυβο και σε άλλα σημεία σκας ενώ σε άλλα σου έρχεται ρεύμα.
Μια σωστή εγκατάσταση είναι εύκολη και απόλυτα ΑΣΦΑΛΗΣ (ειδικά με ανοιχτό δοχείο διαστολής).
Έτσι ούτε διπλές εγκαταστάσεις χρειάζεσαι ούτε τίποτα, και άμα σου κάνει κέφι και θες να ψήσεις, ανοίγεις την πόρτα και το κάνεις ψησταριά τα "5 Αδέρφια".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85216 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Αγορά ενεργειακού τζακιού
Πολύ απλά γιατί δεν θέλουμε τον λέβητα μέσα στο σαλόνι. Προσωπικά εγώ, δεν μπορώ να εμπιστευτώ την ασφάλεια της οικογένειας μου σε δοχεία, ελατήρια ή την καλή μας τύχη. Προτιμώ να ζεσταινόμαστε με τον χαμηλής ποιότητας θερμό αέρα, αλλά και να κοιμόμαστε ήσυχοι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85221 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Αγορά ενεργειακού τζακιού
Φίλε Σάββα έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, όμως και εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Σταύρο! Προτιμώ το αερόθερμο και το κεφάλι μου ήσυχο! Ίσως να είμαστε υπερβολικοί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ