Επιλογή τζακιού για επαγγελματικό χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82008 από Stavrax
Το σύστημα αυτό είναι Vmc με θέρμανση. Όταν δουλεύει τα τζάκια καπνίζουν. Αναφέρεται σε όλα τα μανιουαλ τζακιών. Δουλεύει με εξισορρόπηση πίεσης έσω / έξω με συνέπεια να μην έχει σωστό ελκυσμό η καμινάδα. Δυστυχώς στην περίπτωσή σου δεν έχεις πολλές επιλογές για τζάκι, πρέπει να βρεις κάποιο που να δέχεται είσοδο εξωτερικού αέρα για την καύση. Από όσο ξέρω η κρατκι το υποστηρίζει, για άλλη εταιρεία δεν γνωρίζω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82012 από Grecu_
Καταρχάς, αυτό που λέει ο dimlyk. Πρέπει η μελέτη να λάβει υπ'όψην και άλλα διάφορα (όπως τα μηχανήματα του bar)

Eδώ το databook των VAM (μιας και γι'αυτό μιλάμε). Για όποιον ψήνεται, έχει μέσα πολλές καλές πληροφορίες.
Stavrax, τα σύγχρονα HRV επιτρέπουν συνθήκες υπερπίεσης στο χώρο, οπότε αυτό θα μπορούσε να παλευτεί.

Vasoula, ο εναλλάκτης προθερμαίνει τον νωπό το χειμώνα, αλλά αυτό μπορεί να μην είναι αρκετό. 2000 κυβικά την ώρα νωπού στους 15 βαθμούς *τυχαία νούμερα* δεν πιστεύω να είναι ιδιαίτερα ευχάριστα. Λάβε υπ'όψην και την πιθανότητα θέρμανσης του νωπού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82013 από dimlyk

Vasoula έγραψε:

dimlyk έγραψε: αρα να υποθεσουμε οτι καποιος μηχανολογος ασχολειται ...οποτε το πιο σωστο ειναι αν σου κανει και μια μελετουλα θερμνασης ...εκτος κι αν υπαρχει ηδη ... και ψαχνεςι μονο για "μαρκα"

Το κακο ειναι πως ειμαι "δυσκολη" και θελω να τα ψαχνω πολυ καθως σε διαφοα θεματα την εχω πατησει με τα μαστορια και παροτι εχω μηχανολογικες μελετες κλπ για θερμανση ψυξη στην επιλογη του τζακιου δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις αλλος περα απο αυτον που τα ζει καθημερινα τα τοποθετει και τα τρωει στην μαπα, ας μου συγχωρεθει η εκφραση, οταν χαλανε!


πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις ...γιατι δυστυχως οι σωστοι επαγγελματιες σε ολους τοπυς κλαδους ειναι λιγοι...για να μην σας μπερδευω ομως μια και ειμαι ασχετος με τα τζακια...μιλουσα μονο για την ισχυ . :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82016 από Gdevil
Εγώ για μάρκες δε θα σου πώ.
Αλλά μία αλλη σκέψη που έκανα θα σου γράψω.
Καλή η μόνωση που θα έχεις. Καλή και η μείωση των απωλειών σου λόγω του εναλλάκτη.
Αλλά σε χώρο που θα ζεσταίνεται με αέρα, μία πόρτα που ανοιγοκλείνει δεν παύει να είναι μία μόνιμη πηγή προβλήματος.
Οπότε αν μπορείς προθάλαμο
Αν δεν θέλεις να "φας" τετραγωνικά για προθάλαμο ΙΣΩΣ (κεφαλαίο γιατί δεν ξέρω αν και πως μπορεί να γίνει για να δουλέψει) να δημιουργούσες μία ζεστή αεροκουρτίνα στην πόρτα με αέρα είτε από κάποια έξοδο τζακιού (αν βάλεις με βεντιλατέρ) ή από τις εξόδους του εναλάκτη καμινάδας (αν βάλεις) ή από κάποια έξοδο του εναλάκτη αέρα/αέρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82022 από ragavelas

Grecu_ έγραψε:

ragavelas έγραψε: το Grecu_

:angry: :woohoo: :silly:

Το VAM είναι εναλλάκτης αέρα/αέρα για εξαερισμό. Σε σχέση με τα (δυστυχώς) τυπικά συστήματα εξαερισμού (όπου μπαίνει ένα φουρφούρι που βγάζει μόνο κι όταν ανοίγει μια πόρτα έχουμε θύελλα) τα VAM και βάζουν άερα και βγάζουν, αλλά και κλέβουν από την θερμότητά του απορριπτόμενου. Επίσης προσφέρουν και διάφορες χαριτωμένες ρυθμίσεις (λίγη υποπίεση, λίγη υπερπίεση, fresh up για υποτυπώδες free cooling κτλ).

Όσον αφορά τον εναλλάκτη καμινάδας, εφόσον δεν έχει μεγάλο κόστος δεν τον θεωρώ υπερβολή (άσε που θα μπορούσε να συνδεθεί με την προσαγωγή του VAM και να θερμαίνει τον ήδη προθερμανσμένο νωπό :woohoo: )


Δαίμων του πληκτρολογίου έβαλε ένα "τ"!!! :(
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82024 από Grecu_
Ο προθάλαμος είναι μακράν ότι καλύτερο για αυτό τον σκοπό.
Αεροκουρτίνα από σύστημα θέρμανσης πολύ δύσκολο (δοκιμασμένα).
Μια τυπική αεροκουρτίνα του μέτρου ξεκινάει από τα 3kW (η olefini έχουν 6kW) και φυσάει γύρω στα 1000 κυβικά με 8-10m/s!
Aν δεν υπάρχουν τραπέζια εκεί γύρω και δεν ένοχλει ο θόρυβος (καμιά σχέση με το θόρυβο του vam ή του ανεμιστήρα τζακιού) θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια απλή αεροκουρτίνα.

ΥΓ. Μάλλον λιγότερα τετραγωνικά θα φάει ένας προθάλαμος σε σχέση με τον χώρο που μπορεί να αχρηστέψει μια αεροκουρτίνα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ