Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81504 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
Δεν είναι ακριβώς έτσι... Ζέστη δεν έχεις μόνο από τον αέρα του μοτέρ σ'ένα τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81508 από dimsam
Απαντήθηκε από dimsam στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

DOOM_NX έγραψε: Δεν είναι ακριβώς έτσι... Ζέστη δεν έχεις μόνο από τον αέρα του μοτέρ σ'ένα τζάκι...


ας μιλήσει ο έχων το copyright..εγώ πάω πάσο B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81551 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
Σκέψεις που έκανα πριν να δω αν ο υπολογισμός μου είναι σωστός.
α) σύγκριση με μοντέλα γνωστών εταιριών

Ο παραπάνω υπολογισμός κατέληξε πως για να πάρουμε 150 kwh θερμοτητας θέλουμε 484 κυβικά μοτέρ
αυτές οι 150 kwh θα δωθούν σε 20 ώρες.
Αρα μιλάμε για ισχύ 7,5 kw
Εδώ
www.xanthakos.gr/en/energy-efficient-fir...plus-108kw-p184.html
η edilkamin έχει μοντέλο ισχύως 14,5 kw με 72% απόδοση δλδ δίνει 10 kw στο χώρο.
Βάζει μοτέρ 800 κυβικά την ώρα.

β), γ) και δ) λίγο αργότερα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81574 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
β) Τι δεν μέτρησα στους υπολογισμούς παραπάνω.

Πέρα από τον ζεστό αέρα απο πού αλλού παίρνουμε θερμότητα από ένα κλειστό τζάκι?
Ο doom_nx επεσήμανε ότι έχουμε και άλλη θερμότητα πέρα από τον αέρα. Σωστά.
Από την ζέστη που αφήνει το τζάμι.
Το θέμα όμως είναι ότι αυτά τα πυρίμαχα τζάμια δεν αφήνουν παρά ελάχιστη θερμότητα (σε σχέση με το σύνολο της ενέργειας που αποδίδουν τα ξύλα που καίγονται)
Οπότε και μιας και δεν έχω κανένα στοιχείο πως να το υπολογίσω το άφησα εκτός.
Προσωπικά πάνω από 10% (και πολύ λέω) δεν το βρίσκω να είναι.

γ) Δυνατότητα μεταφοράς αέρα σε απόσταση.
Σύνηθες φαινόμενο όταν χρησιμοποιούμε αερόθερμες πηγές θέρμανσης είναι να μη μπορει να μεταφερθεί η ζέστη σε κάποια απόσταση. Μένει τοπικά. Και αργά αργά μεταδίδεται πιο μακριά.
Σε χώρο 80 τετραγωνικών θεωρώ (προσωπικά) αδύνατο να μεταφερθεί η ζέστη με λιγότερα από 300 κυβικά. (ο παραπάνω υπολογισμός για τα 100 τετρ μέτρα έβγαλε 484 κυβικά μοτέρ. Αντίστοιχα για 80 θα έβγαζε 387.) Ακόμα πιο δύσκολα ειναι τα πράγματα όταν υπάρχουν δωμάτια απομακρυσμένα.
Εδώ να γράψω και το εξής.
Είτε πάρεις 400 κυβικά σε μία θερμοκρασία είτε 300 σε λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία πάλι την ίδια ενέργεια παίρνεις. Αλλά με τα 400 η ζέστη θα πάει πιό γρήγορα στα απομακρα σημεία.

δ) Χρυσός κανόνας για αερόθερμη μεταφορά ζέστης
Κάπου είχα διαβάσει το εξής (για την αερόθερμη μεταφορά ζέστης)
Είναι καλό να υπερδιαστασιολογήσεις. Τα 600 κυβικά γίνονται 400 (με χρήση κοντρόλερ). Τα 400 που θα γίνουν 300 με μεγάλες διαδρομές, με πτώση πίεσης από γωνίες, με αγωγούς μη κατάληλους, με .. με....
δεν γίνονται 600.

ε) Μιλάμε για καύση ξύλου.
Στην καύση του ξύλου υπάρχουν φάσεις που βγαίνει πολλή ενέργεια. 1 κιλό ξερά ξύλα θα δώσουν 4,2 kwh. Αλλά αυτές τις 4,2 kwh δε θα τις δώσουν σε ίσες ποσότητες μέσα στην ώρα. Στην φάση λοιπόν που βγαίνει πολλή ενέργεια θέλεις να την πάρεις. Εκεί χρειάζεσαι την ροή αέρα που θα σου απάγει αυτή την θερμότητα.

Κλείνω ως εξής.
Στον υπολογισμό παραπάνω έγραψα το εξής στις παραδοχές
"χώρος 100 τμ
απώλειες θερμικές (υπολογισμός δικός μου χωρις να σημαίνει ότι ισχύει για όλους) 150 kwh"

δλδ για να πούμε πόσα κυβικά μοτέρ θέλουμε για 80 τετραγωνικά πρέπει κάπου να ξέρουμε τι απώλεις έχουν αυτά τα τετραγωνικά ώστε να ξέρουμε τι ενέργεια θέλουμε να μεταφέρει το βεντιλατέρ μας.
Εντελώς μπακαλίστικα λοιπόν για μέτριας μόνωσης σπίτι θα απαντούσα εγώ πως θέλουμε 400 κυβικά. Καλύτερα να είναι 500


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81576 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
Φίλε μου Gdevil, Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω χωρίς βέβαια να γνωρίζω και πολλά από Φυσική!
Σαν κάτοχος τζακιού τύπου Μονομπλόκο σε διαβεβαιώνω ότι η θερμότητα που εκλύεται από την εστία και όχι από τους αεραγωγούς δεν είναι τόσο αμελητέα όσο την περιγράφεις! Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο. Έχω διώροφο σπίτι 125 τμ και ο ένας όροφος ζεσταίνεται με την εστία αποκλειστικά, ενώ ο άλλος ζεσταίνεται μόνο με τα δύο κανάλια αέρα με βιντιλατέρ 1000 κυβικά/ώρα! Αν θες να σου αναφέρω και θερμοκρασίες, σε πληροφορώ πως στον όροφο με την εστία η θερμοκρασία είναι πάντα υψηλότερη κατά 1-2 βαθμούς. Οπότε τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση οι υπολογισμοί σου είναι λάθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81577 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
60 τετραγωνικά ζεσταίνονται χωρίς τίποτα άλλο παρά μόνο με την πρόσοψη της εστίας?
Χωρίς καμμία κυκλοφορία θερμού αέρα?
Τόση θερμότητα εκλύεται από το τζάμι?
Και προφανώς την εστία την έχεις στον κάτω όροφο.

Τώρα θα με βάλεις να ψάχνω για μέρες.

Gdevil<<<<<< κουνώντας ήδη το κεφάλι του πέρα δώθε αναρωτιέται..
Μα καλά πως γίνεται? δεν είναι λίγα τα 60 τετραγωνικά. Είναι δυνατόν να ζεσταίνονται από ένα τζάμι 60χ60 ή 70Χ70?
Προφανώς και σε πιστεύω αλλά έτσι για να αρχίσω να το ψάχνω πες αν θές για ποιό μονόμπολοκο λες?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ