Προτάσεις για τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81316 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Μάλλον μπερδεύτηκες Γιώργο... Δεν έχει ακόμα τρύπα για καμινάδα, στο πρώτο ποστ το γράφει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81318 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Ααααα μάλιστα... όπου θέλει τρυπάει δλδ..

Gdevil<<<<<<<<<<<<ξύνει το κεφάλι του αδυνατόντας να καταλάβει πως μερικά πράγματα διαφεύγουν της προσοχής του
:lol: :P :cheer: :woohoo:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81335 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
@tdm900twin .
Που μένεις ; έχεις χώρο για ξύλα ; αντέχεις το κουβάλημα ; το καθάρισμα του τζακιού και του σπιτιού ;
εκτός από εσένα μπορεί κάποιος άλλος να ανάψει το τζάκι ; έχεις υπολογίσει στο περίπου πόσο θα φτάσει ;
; έχεις αποκλείσει το πέλλετ ; κλπ κλπ
Κάτι μου λέει ότι κάνεις βιαστικές κινήσεις .
Φιλικά στα λέω γιατί οι περισσότεροι στην απελπισία τους δεν τα ζυγίζουν καλά τα πράγματα .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81455 από tdm900twin
Απαντήθηκε από tdm900twin στο θέμα Προτάσεις για τζάκι

eliasger έγραψε: @tdm900twin .
Που μένεις ; έχεις χώρο για ξύλα ; αντέχεις το κουβάλημα ; το καθάρισμα του τζακιού και του σπιτιού ;
εκτός από εσένα μπορεί κάποιος άλλος να ανάψει το τζάκι ; έχεις υπολογίσει στο περίπου πόσο θα φτάσει ;
; έχεις αποκλείσει το πέλλετ ; κλπ κλπ
Κάτι μου λέει ότι κάνεις βιαστικές κινήσεις .
Φιλικά στα λέω γιατί οι περισσότεροι στην απελπισία τους δεν τα ζυγίζουν καλά τα πράγματα .


Φίλε Ηλία δεν έχεις άδικο και σε ευχαριστώ για τον προβληματισμό που θέτεις.
Είναι αλήθεια ότι έχω σκεφτεί και τις δυσκολίες του τζακιού και τις ευκολίες του πέλετ... Απλά πάντα ήμουν κολλημένος με τα τζάκια και σε προηγούμενα σπίτια που είχα το έκαιγα αρκετά (και χωρίς πρόβλημα θέρμανσης). Με τις τελευταίες εξελίξεις λοιπόν μπήκα στη λογική και εγώ αν και πάντα το είχα στην άκρη του μυαλού μου.
Το δε πέλετ, αν και πιο πρακτικό, χωρίς να το έχω αποκλείσει δεν μου αρέσει καθόλου σαν μία μόνιμη συσκευή στο σαλόνι, και το βασικότερο μπορεί αύριο να είναι εξίσου ακριβό με το πετρέλαιο (λέμε τώρα...).
Πρόσφατα άκουσα από φίλο για τζάκι που καίει τοσο ξύλο όσο και πέλετ (εννοείται με μηχανισμό τροφοδοσίας) χωρίς όμως να ξέρει περισσότερα, έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα περισσότερα στοιχεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81888 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Προτάσεις για τζάκι

tdm900twin έγραψε:

eliasger έγραψε: @tdm900twin .
Που μένεις ; έχεις χώρο για ξύλα ; αντέχεις το κουβάλημα ; το καθάρισμα του τζακιού και του σπιτιού ;
εκτός από εσένα μπορεί κάποιος άλλος να ανάψει το τζάκι ; έχεις υπολογίσει στο περίπου πόσο θα φτάσει ;
; έχεις αποκλείσει το πέλλετ ; κλπ κλπ
Κάτι μου λέει ότι κάνεις βιαστικές κινήσεις .
Φιλικά στα λέω γιατί οι περισσότεροι στην απελπισία τους δεν τα ζυγίζουν καλά τα πράγματα .


Φίλε Ηλία δεν έχεις άδικο και σε ευχαριστώ για τον προβληματισμό που θέτεις.
Είναι αλήθεια ότι έχω σκεφτεί και τις δυσκολίες του τζακιού και τις ευκολίες του πέλετ... Απλά πάντα ήμουν κολλημένος με τα τζάκια και σε προηγούμενα σπίτια που είχα το έκαιγα αρκετά (και χωρίς πρόβλημα θέρμανσης). Με τις τελευταίες εξελίξεις λοιπόν μπήκα στη λογική και εγώ αν και πάντα το είχα στην άκρη του μυαλού μου.
Το δε πέλετ, αν και πιο πρακτικό, χωρίς να το έχω αποκλείσει δεν μου αρέσει καθόλου σαν μία μόνιμη συσκευή στο σαλόνι, και το βασικότερο μπορεί αύριο να είναι εξίσου ακριβό με το πετρέλαιο (λέμε τώρα...).
Πρόσφατα άκουσα από φίλο για τζάκι που καίει τοσο ξύλο όσο και πέλετ (εννοείται με μηχανισμό τροφοδοσίας) χωρίς όμως να ξέρει περισσότερα, έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα περισσότερα στοιχεία.




Καλησπερα και απο μενα,
εγω θα σου προτεινα για αρχη να μονωσεις την ταρατσα σου.(για τα τ.μ που εχεις θα κανεις και καλη μονωση και σε καλη τιμη.Υπαρχει αναλογο θεμα στο forum)
Πιστευω οτι τα ενεργειακα τζακια αν δεν ειναι μονωμενο το σπιτι σου, θα βαρεθεις να βαζεις ξυλα και
ειδικα τα κρυα βραδια...
Να προτιμησεις τζακι monobloco η foyer αφου θα κανεις εγκατασταση απο την αρχη,μια κι εξω για να ησυχασεις.
Τα aircodision να τα ξεχασεις εκει που θα παει ο λογ της Δεη....
Εγω αν μπορουσα τωρα θα εκανα μονωση εσωτερικα στο ταβανι του σπιτιου με πετροβαμβακα και ντυσιμο με γυψωσανιδα ετσι θα καλυπτα τους αεραγωγους και θα μονωνα και το σπιτι...
αλλα η μονωση ειχε ηδη γινει εξωτερικα στο δωμα....
Το τζακι αν γινετε να το βαλεις στη μεση του σαλονιου που να
βλεπει ολα τα δωματια οχι σε καποια γωνια.
Αλλα καλα ολα τα παραπανω...η τσεπη σου τι σηκωνει ειναι το θεμα.
Παντως το αποτελεσμα της φλογας και της ζεστασιας που θα σου δωσει
ενα ενεργειακο τζακι θα σε ανταμειψει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81892 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Προτάσεις για τζάκι

Gdevil έγραψε: Ιδέα. :woohoo:
foyer + εναλλάκτης
Και τώρα το καλό.. :ohmy:
Οι δύο έξοδοι του εναλλάκτη από φ100 τους κάνεις φ50. Αφού η είσοδος είναι φ100 και δε θα έχεις ποτέ κλειστό τον έναν ή τον άλλον.
Τους 2 τους Φ50 τους βγάζεις στο μπαλκόνι πίσω από το τζάκι και πάνω από το ύψος των παραθύρων.
Για 2 λείους αεραγωγούς μιλάω. Τους μονώνεις. ΤΟυς ξαναμονώνεις. Τους κλείνεις μέσα σε γυψοσανίδα. Την βάφεις με πλαστικό αδιάβροχο. Βάζεις τον ένα στον ένα υπνοδωμάτιο και τον άλλον στο άλλο.
Ανοίγεις θυρίδες να βγαίνει ο κρύος αέρας δίπλα από τις πόρτες.
Voila
:woohoo:
Τα 2 μπάνια ίσως χρειαστούν από ένα μικρό βεντιλατέρ για να μπαίνει ζεστός αέρας και να μην κρυώνουν. Επίσης περσίδα για να βγαίνει ο κρύος αέρας.

Επεξεργασία Γυψοσανίδα έξω ίσως δεν ενδίκνυται αλλά κατι θα βρείς να τους κλείσεις τους αγωγούς.



Gdevil για εξηγησε το κολπο της
περσιδας στην πορτα για να βγαινει ο κρυος
αερας του δωματιου φανταζομαι
για να ζεστενει πιο γρηγορα...
και που παει αυτος ο κρυος αερας..
Ακουγεται ενδιαφερον..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ