Προτάσεις για τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81089 από tdm900twin
Προτάσεις για τζάκι δημιουργήθηκε από tdm900twin
Επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα αφού πλέον δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα της καμινάδας και έχω το οκ των υπόλοιπων για τρύπημα στην ταράτσα. Γι αυτό σκέφτομαι πλέον το τζάκι (είτε με κανάλια είτε με φυσική ροή). Το θέμα είναι ότι με τόσα που έχω διαβάσει έχω χάσει την αρχή και το τέλος, προσανατολίζομαι για τζάκι ξένο... Θα ήθελα προτάσεις τόσο για τζάκι όσο και για ό,τι πρέπει να προσέξω στην εγκατάστασή του.
Ευχαριστώ από τώρα όποιον βρει χρόνο να ασχοληθεί!



Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81112 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Αν αντέχεις οικονομικά βάλε ένα Nordpeis ή Dovre ή Spartherm ή Jolly mec. Πιο οικονομικά αλλά αξιόπιστα είναι τα Kratki, Invicta, Laudel. Αλλά και ένα υδραυλικό Seguin που έχω δει να δουλεύει μια χαρά τα καταφέρνει.
Κάνε μια γύρα και σε πολωνέζικα sites έχουν μεγάλη ποικιλία.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81140 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
la nordica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81141 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
αλλιως συμφωνω και εγω με το dovre

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81165 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Ιδέα. :woohoo:
foyer + εναλλάκτης
Και τώρα το καλό.. :ohmy:
Οι δύο έξοδοι του εναλλάκτη από φ100 τους κάνεις φ50. Αφού η είσοδος είναι φ100 και δε θα έχεις ποτέ κλειστό τον έναν ή τον άλλον.
Τους 2 τους Φ50 τους βγάζεις στο μπαλκόνι πίσω από το τζάκι και πάνω από το ύψος των παραθύρων.
Για 2 λείους αεραγωγούς μιλάω. Τους μονώνεις. ΤΟυς ξαναμονώνεις. Τους κλείνεις μέσα σε γυψοσανίδα. Την βάφεις με πλαστικό αδιάβροχο. Βάζεις τον ένα στον ένα υπνοδωμάτιο και τον άλλον στο άλλο.
Ανοίγεις θυρίδες να βγαίνει ο κρύος αέρας δίπλα από τις πόρτες.
Voila
:woohoo:
Τα 2 μπάνια ίσως χρειαστούν από ένα μικρό βεντιλατέρ για να μπαίνει ζεστός αέρας και να μην κρυώνουν. Επίσης περσίδα για να βγαίνει ο κρύος αέρας.

Επεξεργασία Γυψοσανίδα έξω ίσως δεν ενδίκνυται αλλά κατι θα βρείς να τους κλείσεις τους αγωγούς.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81203 από tdm900twin
Απαντήθηκε από tdm900twin στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα όταν είδα τη λειτουργία των nordpeis. Απλά θεωρώ μεγάλο αρνητικό το ότι δεν παίρνουν κανάλια (εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά).
Gdevil φοβάμαι ότι αν βγάλω αεραγωγούς στο μπαλκόνι θα χάσω όσο και αν τους μονώσω (και από τις γωνίες που θα χρειαστούν αλλά και από τη χαμηλή θερμοκρασία στα καλά κρύα)...
Σε περίπτωση που έμπαινε το τζάκι δίπλα στην είσοδο (ανάμεσα σε είσοδο και κουζίνα) υπάρχει περίπτωση να αρκούσε με φυσική ροή? (στα τελευταία δωμάτια υπάρχουν για βοήθεια και κλιματιστικά, τουλάχιστον στο ένα, στο άλλο θα μπει έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ