Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90837 από Gdevil

dimsam έγραψε: τελικά αν θέλουμε να πετύχουμε τη στεγανότητα τοποθετώντας πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά υαλοκόρδονα θυσιάζουμε τη καθαρότητα ή τελοσπάντων τη διάρκεια της καθαρότητας του τζαμιού?Γιατί από όσα έχω διαβάσει αυτό κατάλαβα

Σωστά το κατάλαβες.
Το σφράγισμα μιας diy κατασκευής είναι σημαντικό.
Οσο πιο καλά σφραγίσεις τόσο καλύτερο έλεγχο της φωτιάς θα έχεις μιας και ο αέρας θα εισέρχεται στον χώρο καύσης από τα σημεία που εσύ θα έχεις επιλέξει.
Αν σφραγίσεις και το πάνω μέρος τότε θα θυσιάσεις την καθαρότητα του τζαμιού και θα έχεις μόνο μία ελεγχόμενη είσοδο του αέρα καύσης.
Αν δε σφραγίσεις το επάνω μέρος και δημιουργήσεις ελεγχόμενη αεροκουρτίνα που να λειτουργεί σωστά τότε θα μπορέσεις να βρεις τον συνδυασμό καθαρότητας τζαμιού - ένταση φωτιάς που θέλεις.

alex_nous έγραψε: Μία ακόμη παρατήρηση για το μαύρισμα του τζαμιού είναι πως όσο πιο ξερά είναι τα ξύλα τόσο λιγότερο μαυρίζει το τζάμι! Προσωπική διαπίστωση είναι βέβαια και δεν μπορώ να εξηγήσω που οφείλεται αυτό.

Τα υγρά ξύλα μειώνουν την ένταση της φωτιάς καθώς η υγρασία τους "τραβάει" ενέργεια ώστε να ατμοποιηθεί το νερό. Αρα πιο ατελής καύση. Αρα περισσότερος καπνός.

Στελιος1 έγραψε: ...Και παλι ομως δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα φιλε μου, εστιασε περισσοτερο σε αλλα σημεια της κατασκευης.

Σε diy κατασκευές εστιάζεις στα πάντα που μπορείς. Αν θα πετύχει ή όχι φαίνεται εκ του αποτελέσματος. Το να λές εκ των προτέρων είναι αμφίβολο αν θα πετύχει γιαυτό δεν ασχολούμαι είναι απλώς λάθος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90870 από dimsam

Gdevil έγραψε: Αν δε σφραγίσεις το επάνω μέρος και δημιουργήσεις ελεγχόμενη αεροκουρτίνα που να λειτουργεί σωστά τότε θα μπορέσεις να βρεις τον συνδυασμό καθαρότητας τζαμιού - ένταση φωτιάς που θέλεις.


κραταω αυτο και θεωρώντας ότι θα πετύχει η ελεγχόμενη αεροκουρτίνα που έκανα βάζω παντου υαλοκόρδονο και προχωράω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94661 από dimsam
Στα..γρήγορα..
το project υλοποιήθηκε και σημερα εγινε το πρωτο αναμμα.
Εγινε και η πατέντα για χειρισμο του κλαπετου απο τη πορτα ,εκκρεμει η πατεντα για τον ελεγχο του αερα καυσης.Λοιπον..εντυπωσεις! κατενθουσιασμενος
Αναφερω μερικους λογους
-με ανοιχτο απορροφητηρα στο φουλ το τζακι δε καπνιζει ουτε κατα διανοια
-δεν υπαρχει πια τακτοποιημενη στοιβαξη στα ξυλα -αφου βεβαια παρει μια καλη- απλα πετας τα ξυλα μεσα και αυτα παιρνουνε
- με μονο 3 μεσαια κουτσουρα μετρησα στην εξαγωγη αερα 204!!! βαθμους c
- φοβερη οικονομια ,αργουνε να καουνε αισθητα
- στον ελεγχο με τον αναπτηρα δε τραβαει απο πουθενα
θα επανελθω με φωτο κτλ και απαντησεις σε τυχον ερωτησεις οταν εχω περισσοτερο χρονο.Σας αφηνω καλη 40κοστή!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94663 από caftis
Μπράβο Καλές ζεστες να έχεις και καλή σαρακοστη.Περιμενουμε φωτογραφίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94934 από Gdevil
Μπράβο και από εμένα για το αποτέλεσμα
:cheer:
!!! 204 βαθμοί !!!
:woohoo:
Αλλά σοβαρά τώρα... 200 βαθμοί είναι πάρα πολύ. Θα σου βγάλει πρόβλημα η φούσκα.
ΥΓ... διαβάζοντας τους λόγους που έγραψες για το ότι είσαι κατενθουσιασμένος θυμήθηκα αυτό...

Gdevil έγραψε:

dimsam έγραψε: .....
Θα κάνω οικονομία στα ξύλα?
ΝΑΙ.
Υπάρχει θέμα να μου καπνίζει?
ΟΧΙ
Θα γίνει αποδοτικότερο το αερόθερμο?
ΝΑΙ
.....

;) :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95105 από dimsam
Το ειδα και δε το πιστευα.204 και μαλιστα δε το φουλαρα (και δε προκειται να το κανω) ευτυχως η φουσκα ειναι τσιμεντενια δε νομιζω να επηρεαστει,το μονο που παρατηρησα ειναι το σπατουλαριστο εχει κανει μια ελαφρια ρωγμη που δε με ενοχλει ομως γιατι σκοπευα τωρα ανοιξη να περασω στη φουσκα διακοσμητικο στοκο.οπως και να χει δε χρειαζεται πανω απο 2 κουτσουρακια να εχει μεσα και ετσι θα διατηρω και τη θερμοκρασια μεσα σε "χαμηλα" επιπεδα.Συντομα και φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ