Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90071 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
υαλοκόρδονο δεξια αριστερά και κάτω όχι πάνω και λαμαρίνα 5 πόντους απέναντι απο το κλείσιμο στο πανω μέρος της εστίας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90190 από Gdevil
Το θέμα μαυρίσματος δλδ δεν είναι θέμα υλικών που θα επιλεγούν (κορδόνι ή σιλικόνη) αλλά του τρόπου που θα πρέπει να γίνει το πάνω μέρος. Να μην σφραγιστεί το τζάμι στο πάνω σημείο αλλά να γίνει μία κατασκευή εσωτερικά που να λειτουργεί σαν αεροκουρτίνα.
Σωστά?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90195 από dimsam

Gdevil έγραψε: Το θέμα μαυρίσματος δλδ δεν είναι θέμα υλικών που θα επιλεγούν (κορδόνι ή σιλικόνη) αλλά του τρόπου που θα πρέπει να γίνει το πάνω μέρος. Να μην σφραγιστεί το τζάμι στο πάνω σημείο αλλά να γίνει μία κατασκευή εσωτερικά που να λειτουργεί σαν αεροκουρτίνα.
Σωστά?


Καλημέρα G. σκέφτηκα ιδέα τώρα για το πώς θα βελτιώσω τις αεροκουρτίνες.Θα τους βάλω από μία αεροτομή :) (δε κάνω πλάκα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90229 από Axilleas

Gdevil έγραψε: @Αχιλέα
Σε πολλά πράγματα χωρίς να ξέρω το γιατί απλά ακολουθώ την περπατημένη.
Γνώμη μου να το ψαχνεις παραπάνω ;)
Δεν έχω δει κανένα τζάμι σε καμία εστία να είναι σιλικοναρισμένο.
Παντού βλέπω κορδόνια.
Αυτό είπα και γω παραπάνω(καλύτερο απ αυτό που σκέφτεται να κάνει δεν έχω δει)
Οπότε χωρίς πάλι να ξέρω το γιατί φαντάζομαι διάφορες αιτίες.
Το πιό απλό είναι για να έχει μιά ελαφρά ροή αέρα περιμετρικά του τζαμιού η οποία λειτουργεί ως αεροκουρτίνα.Και με την άποψη του κ.Φιλιππακόπουλου (θα σου μαυρίζει το τζάμι) μάλλον πέφτω μέσα. B)
Μπορεί το σιλικονάρισμα να μη δημιουργεί πρόβλημα όσον αφορά αυτό με τις συστολές διαστολές.
Αν δημιουργεί άλλα θέματα που δε μπορώ να φανταστώ δε το γνωρίζω.
Πάντως λόγω της "περπατημένης" ουσιαστικά έγραψα στον dimsam την προσωπική μου σκέψη (η οποία κάλλιστα μπορεί να είναι και εσφαλμένη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90233 από alex_nous
Καλημέρα κι από εμένα! Η αεροκουρτίνα δημιουργείται από την εισαγωγή του ψυχρού αέρα δωματίου στην εστία από το πάνω μόνο μέρος του τζαμιού! Ο αέρας αυτός που μπαίνει έχει θερμοκρασία 20-30 βαθμούς Κελσίου, ενώ ο αέρας μέσα στην εστία είναι 200-300 ίσως και παραπάνω βαθμούς Κελσίου. Ο ψυχρός αέρας είναι βαρύτερος του θερμού και μόλις εισέρχεται στην εστία κινείται απότομα καθοδικά δημιουργώντας την αεροκουρτίνα κρατώντας το τζάμι καθαρό. Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση της λειτουργίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90692 από dimsam
Ο τζαμάς ήθελε να του πάω τη κατασκευή για να δει αυτός τα μέτρα και να το βάλει αυτός το τζάμι.Επέμενε και έτσι του το πήγα.Ήθελε όμως (αφού με ψιλοαποδοκίμασε που τελικά ζήτησα ενιαίο τζάμι) να του βάλει μπρός πίσω σιλικόνη και εκεί τα χαλάσαμε.Τελικά θα το "περιποιηθεί" όπως είπε μόνο με σιλικόνη από την έξω πλευρά και το υαλοκορδόνι θα το βάλω εγώ σφηνωτά με το χέρι όπως είπε και όχι με άλλο μέσο γιατί τότε αν σπάσει το τζάμι δε θα φέρει ευθύνη.Πάντως αξίζει να αναφέρω ότι για να μου επιδείξει τη ποιότητα των τζαμιών που χρησιμοποιεί πήρε ένα κομμάτι τζάμι περίπου 10 χ 30 cm το έχωσε σε μια βαρελόσομπα μέσα στα κάρβουνα και αφού πύρωσε μου λέει "αν σπάσει τώρα έχεις τη δουλειά τζάμπα" και το βούτηξε σε ένα κουβά νερό.Δυστυχώς...δεν έσπασε :dry: αλλά μου έκανε εντύπωση.Αυτά παραθέτω φωτό απο την βαμμένη πλέον κατασκευή μου
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ