Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88861 από Στελιος1

dimlyk έγραψε: εμενα μου δημιουργησατε απορια ....γιατι να βουλωσει η καμιναδα ξαφνικα ?...
πιθανες αιτιες δηλ



Πριν χρονια εβαλα τζακι μαντεμενιο ανοιχτο, η καπνοδοχος οσο κ αν επεμενα εγινε εξωτερικα, απλη αμονωτη για λογους οικονομιας και υποτιθεται θα την καλυπταν με τσιμεντοσανιδα. Δεν εκαναν τιποτα, εμεινε ετσι γυμνη, καθε χρονο επαιρνε φωτια (ενα μαυρο μπουρι βλεπεις πλεον εξω απ το σπιτι).
Ευτυχως ειχα βαλει ταφ με πωμα καθαρισμου. Περσι τετοιο καιρο με πηραν τηλ, κατι εγινε και το τζακι καπνιζε (οντως ηταν ολο τ σπιτι μες την καπνιλα, αλλα αυτοι απτοητοι τ τζακι εκαιγε κανονικα!), εψαχνα να βρω τ φταιει.. Τι εγινε?! Τελικα ειχε συμβει το εξης.. Ο ενας γιος εβαλε πολλα ξυλα την προηγουμενη (σε σημειο που οπως εμαθα μετα με την μανα του τον μαλλωνανε), ειχε αρκετο κρεοζοτο μεσα και αυτο ελλιωσε, οριακα ομως, δεν πηρε φωτια και.. Οπως ενα κερι εξωτερικα τρεχει σαν σταλακτιτες και μετα παγωνει ετσι εγινε εσωτερικα στ καπνοδοχο, βουλωσε κατα τα 2-3α περιπου και δεν τραβουσε. Το ειδα απο κατω βγαζοντας το ταφ. Ολα γινονται..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89437 από dimsam
Ερώτηση.Ποια είναι η πιο σωστή τοποθέτηση του τζαμιού στη πόρτα?να το κάνω σαντουιτσ με το υαλοκόρδονο?Η να το κάνω όπως σκέφτομαι βάζοντας από την έξω πλευρά (τη πλευρά που θα βλέπω) τη σιλικόνη για τους 300c (σε μαύρο χρώμα όπως η πόρτα) και στην εσωτερική να βάλω το υαλοκορδόνι?Δηλαδή σαντουιτσ με κόλλα και υαλοκορδόνι?Η κάπως αλλιώς?ανάποδο Π δε θα έχω για λόγους στεγανότητας,για το ξεθόλωμα θα έχω 2 αεροκουρτίνες πάνω δεξιά και πάνω αριστερά.Ακούω γνώμες!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89491 από Axilleas

dimsam έγραψε: Ερώτηση.Ποια είναι η πιο σωστή τοποθέτηση του τζαμιού στη πόρτα?να το κάνω σαντουιτσ με το υαλοκόρδονο?Η να το κάνω όπως σκέφτομαι βάζοντας από την έξω πλευρά (τη πλευρά που θα βλέπω) τη σιλικόνη για τους 300c (σε μαύρο χρώμα όπως η πόρτα) και στην εσωτερική να βάλω το υαλοκορδόνι?Δηλαδή σαντουιτσ με κόλλα και υαλοκορδόνι?Η κάπως αλλιώς?ανάποδο Π δε θα έχω για λόγους στεγανότητας,για το ξεθόλωμα θα έχω 2 αεροκουρτίνες πάνω δεξιά και πάνω αριστερά.Ακούω γνώμες!!


Δημήτρη πιστεύω οτι αν βάλεις απ εξω σιλικόνη και μέσα υαλοκορδόνι θα είσαι κομπλέ.
Πιό πρόχειρο σε κατασκευές εμπορίου το έχω δει :( , σε σχέση μ αυτό που θα κάνεις :)

Ανάποδο Π μη βάζεις , όχι για λόγους στεγανότητος(λύνεται αυτό), αλλά μην τυχών χρειαστεί να αλλάξεις το τζάμι και δε θα μπορεις να το βγάλεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89510 από caftis
Εχω την εντύπωση πως ειναι περιττό να βαλεις σιλικόνη και υαλοκορδονο. Μόνο υαλοκορδονο πανω στο νύχι της στραντζας και απο μεσα βιδωσε λαμακια 4 στον αριθμό να ακουμπαει ισια ισα το τζάμι και είσαι κομπλε.Την αεροκουρτινα πως εχεις υπολογισει να την βαλεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89680 από dimsam

caftis έγραψε: Εχω την εντύπωση πως ειναι περιττό να βαλεις σιλικόνη και υαλοκορδονο. Μόνο υαλοκορδονο πανω στο νύχι της στραντζας και απο μεσα βιδωσε λαμακια 4 στον αριθμό να ακουμπαει ισια ισα το τζάμι και είσαι κομπλε.Την αεροκουρτινα πως εχεις υπολογισει να την βαλεις;


σκεφτομουνα να έχω το τζαμι να ακουμπαει πανω στη σιλικονη και απο πισω το υαλοκορδονι το οποιο θα πρεσαρει "γλυκα" μασιφ καρε 12αρι (4 κομματια οπως λες) που θα ειναι βιδωμενο στο νυχι.
Για την αεροκουρτινα σκεφτομαι να ανοιξω στρογγυλες τρυπες στο κασωμα και απο πισω λαμακι να κινειται σε "σιδηροδρομο" εξισου με τρυπες και ενα συρτακι στο κεντρο ωστε οταν το πηγαινοφερνω να ανοιγοκλεινει.Μεχει φτυσει η μυγα γενικοτερα αλλα πιστευω ανοιξη να το εχω ετοιμο :P
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89756 από Gdevil
Προσωπικά θα σου έλεγα να μή βάλεις σιλικόνη.
Θα είναι πολύ δύσκολο νομίζω να το βγάλεις (αν χρειαστεί).
Επίσης με την σιλικόνη δε θα μπορεί να παίρνει τις συστολές - διαστολές και μιας και θα ενώσεις σίδηρο με τζάμι (που έχουν διαφορετική συμπεριφορά) ίσως σου προκαλέσει πρόβλημα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ