Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88545 από Asteris
Shift W αν θες και τόνο, Shift ; αν δεν θες. Στο ελληνικό πληκτρολόγιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88547 από dimsam
ενδεικτικα να αναφέρω ότι τη διμηνία 7 Νοεμβρίου με 7 Ιανουαρίου με το τζάκι να άναψε όχι πάνω από 10 φορές (μετά από "εντολές" παιδιάτρου και γκρίνια γυναίκας :cheer: ) και στο σπίτι από τις 730 το πρωί μέχρι 2200 το βράδυ ενεργοποιημένο καλοριφέρ με το θερμοστάτη στο 19.5 τουτέστιν μόνιμη θερμοκρασία 20-20.5 και μετά τις 2200 κλείσιμο καλοριφέρ (το πρωί δεν έχει πέσει κάτω απο 18.5 και στα πολλά τα κρύα 18) πλήρωσα 244 ευρώ λογαριασμό αέριο κομπλέ!! Νομίζω και με δεδομένη τη τιμή του τόνου-κυβικού μέτρου είναι παραπάνω από καλά.Επίσης να αναφέρω ότι χαρά της συζύγου είναι ο αερισμός του σπιτιού :P και ο λέβητας αερίου ασυντήρητος 3 χρόνια :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88549 από Axilleas
dimsam
εδώ θα `μαστε και θα τα λέμε όμορφα και παρείστικα (πως σκ@τ@ μπαίνουν τα διαλυτικά?)

Ωραίος Δημήτρη :)


Αστέρη είσαι γιατρός ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88567 από Στελιος1
Σχεδον σε ολες τ μαντεμενιες εστιες στο ''ταβανι'', (το κοματι που ενωνει τα 3 πλαινα και καθεται επανω του ο κωνος λεω), στο εμπρος μερος του μπορειτε να στερεωσετε απο πανω εναν ορθογωνιο αγωγο 3χ10 πχ ορθιο (η οτι πλατος χωραει, δεν ειναι κρισιμο το εμβαδο) και εκει να δωσετε εξωτερικο αερα ρυθμιζομενο με καποιο ταμπερ (αυτο μπορει να μπει σε οποιο σημειο βολευει και με οποιο αντιστοιχο σχημα βολευει). Σφραγιζοντας την πορτα θα εχετε πληρη ελεγχο τ καυσης με αυτο το ταμπερ και ταυτοχρονα την απολυτη αεροκουρτινα. Ο ''κοφτης'' δεν κοβει την ροη, κοβει την.. θερμοτητα προς τα επανω. Ανακλαστηρας ειναι δηλαδη. Συρματοσχοινο στ ταμπερ του τζακιου μην βαλεις θα καιγεται-κοβεται παρα πολυ συχνα, εκτος και αν ειναι εκτος φωτιας (εξωτερικα της εστιας δηλαδη). Μπορει να γινει ενας μοχλος εξω στ πλαι και να τραβα την κλασικη αλυσιδα σε κλειστο- ανοιχτο με μια κινηση και μια μεσαια θεση του με βιδα ωστε να εχει απολυτη ρυθμιση αν πασα στιγμη. Το ιδιο μπορει να γινει και με τ μοχλο μεσα και να ανοιγοκλεινει τ ταμπερ αυτοματα με το ανοιγμα-κλεισιμο της πορτας. Αυτα τα 2 αν γινουν σωστα θα γινει μια απλη μαντεμενια εστια ανωτερη απο τα φθηνα ετοιμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88668 από Gdevil

dimsam έγραψε: ..
λοιπον..σε οτι αφορα τη πορτα θα ειναι τελικα ενιαιο τζαμι,σταθερο απο αριστερα.Θα παταει σε υαλοκορδονι και η πορτα επισης θα σφραγιζει με υαλοκορδονι στο εσωτεριkο χειλος του κασωματος.
Θα εχει δυο αεροκουρτινες ρυθμιζομενες να τις ανοιγω οποτε θελω δεξια και αριστερα πανω απο το κασωμα του τζαμιου.Στο κεντρο και πανω του κασωματος θα ερχεται η ντιζα-πατεντα για να ανοιγοκλεινω το κλαπε (απλα συρματοσχοινο με καταλληλη γωνια για τραβηγμα/κλεισιμο,σπρωξιμο/ανοιγμα του κλαπε στο οποιο θα ανοιξω 2 τριγωνακια δεξια και αριστερα για να μη συμβει οτιδηποτε και κλεισει εντελως.
Σε οτι αφορα τον εσωτερικο αερα θα βαλω κατω απο τη σταχτοθηκη,στον ευκαμπτο αεραγωγο φ10 ενα κομματι μισου μετρου περιπου πλαστικου σωληνα αποχετευσεως φ10 επισης (τον οποιο θα ντυσω και με αλουμινοταινια )στην ακρη του οποιου θα μπει μεταλλικο στρογγυλο καπακι με μεντεσε που θα ελεγχω το ποσο θα ανοιγει με μια απλη ντιζα απο εξω και χωρις να τρυπησω τη πετρινη επενδυση αλλα μονο τον αρμο σε περιπτωση που κατι δε λειτουργησει ουτε γατα ουτε ζημια :).G ειμαι ολος αυτια!!

Εγώ να σου πώ κάτι που δε με πολυάρεσε (όλα τα άλα καλά μου φάνηκαν και ήδη σου έγραψαν άλλα μέλη για το πως να γίνουν καλύτερα)
Αυτή τη σωλήνα που θα φέρεις αέρα γιατί θέλεις να είναι από πλαστικό?
Βάλε κάτι μεταλικό να μη το έχεις στο νού σου..
Τζάκι είναι .. θερμοκρασίες αναπτύσονται.. πλαστικό???
Ποτέ δε ξέρεις αν θα δημιουργηθεί και καμιά υποπίεση (λέω εγώ τώρα πχ βούλωσε η καμινάδα από κάποιο ξένο σώμα, ή κάποια σακούλα έφραξε το καπέλο της καμινάδας) και τότε η είσοδος κρύου αέρα θα γίνει έξοδος θερμών καπναερίων.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88687 από dimsam

Gdevil έγραψε:

dimsam έγραψε: ..
λοιπον..σε οτι αφορα τη πορτα θα ειναι τελικα ενιαιο τζαμι,σταθερο απο αριστερα.Θα παταει σε υαλοκορδονι και η πορτα επισης θα σφραγιζει με υαλοκορδονι στο εσωτεριkο χειλος του κασωματος.
Θα εχει δυο αεροκουρτινες ρυθμιζομενες να τις ανοιγω οποτε θελω δεξια και αριστερα πανω απο το κασωμα του τζαμιου.Στο κεντρο και πανω του κασωματος θα ερχεται η ντιζα-πατεντα για να ανοιγοκλεινω το κλαπε (απλα συρματοσχοινο με καταλληλη γωνια για τραβηγμα/κλεισιμο,σπρωξιμο/ανοιγμα του κλαπε στο οποιο θα ανοιξω 2 τριγωνακια δεξια και αριστερα για να μη συμβει οτιδηποτε και κλεισει εντελως.
Σε οτι αφορα τον εσωτερικο αερα θα βαλω κατω απο τη σταχτοθηκη,στον ευκαμπτο αεραγωγο φ10 ενα κομματι μισου μετρου περιπου πλαστικου σωληνα αποχετευσεως φ10 επισης (τον οποιο θα ντυσω και με αλουμινοταινια )στην ακρη του οποιου θα μπει μεταλλικο στρογγυλο καπακι με μεντεσε που θα ελεγχω το ποσο θα ανοιγει με μια απλη ντιζα απο εξω και χωρις να τρυπησω τη πετρινη επενδυση αλλα μονο τον αρμο σε περιπτωση που κατι δε λειτουργησει ουτε γατα ουτε ζημια :).G ειμαι ολος αυτια!!

Εγώ να σου πώ κάτι που δε με πολυάρεσε (όλα τα άλα καλά μου φάνηκαν και ήδη σου έγραψαν άλλα μέλη για το πως να γίνουν καλύτερα)
Αυτή τη σωλήνα που θα φέρεις αέρα γιατί θέλεις να είναι από πλαστικό?
Βάλε κάτι μεταλικό να μη το έχεις στο νού σου..
Τζάκι είναι .. θερμοκρασίες αναπτύσονται.. πλαστικό???
Ποτέ δε ξέρεις αν θα δημιουργηθεί και καμιά υποπίεση (λέω εγώ τώρα πχ βούλωσε η καμινάδα από κάποιο ξένο σώμα, ή κάποια σακούλα έφραξε το καπέλο της καμινάδας) και τότε η είσοδος κρύου αέρα θα γίνει έξοδος θερμών καπναερίων.


δεν έχεις άδικο.απλά αυτόν είχα περίσσευμα αυτόν έβαλα :unsure: και γιαυτό είπα θα τον ντύσω με αλουμινοταινία γιατί κάτι με χαλούσε.να αναφέρω ότι έκανα ένα πείραμα,φούσκωσα ένα μπαλόνι και το έβαλα κάτω από την εστία.φουλάρισα το τζάκι ολόκληρη μέρα και την επόμενη το μπαλόνι ήταν ανέπαφο :) αλλά όπως είπες για 4 ευρώ που θα μου στοιχίσει να το φτιάξω σε ένα γανωτή δεν αξίζει να το έχω στο μυαλό μου
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ