Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87756 από dimsam
Ξεκίνησα..παράλληλα κάνω και πατέντα για να ελέγχω τον εισερχόμενο αέρα καύσης.



έπεται συνέχεια
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87890 από caftis
Φίλε προχώρα εγω μόλις εβαλα την πόρτα ειδα τεράστια διαφορά και στα ξύλα και στην ζέστη στο σαλονι.Την κυριακη παω σε ενα φίλο στο Σχοινια για μετρα να κλεισω και το δικο του , μολις το ειδε δεν το πιστευε .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88061 από Axilleas
Φίλε μου dimsam
Έχουμε το ίδιο τζάκι(ίδια μαρκα) με τη διαφορά ότι το δικό μου δεν έχει βεντιλατέρ. Έχω σκοπό να το κλείσω και γω(όχι τώρα αλλά την άνοιξη διότι το χρησιμοποιώ).Εύχομαι η μετατροπή σου να πετύχει και να μας πεις νέα.
Λύσε μου όμως μια απορία.Κάτω από τη σχαρα της στάχτης υπαρχει αεραγωγός(εξωτερικού αέρα) ο οποίος τροφοδοτεί την εστία για την καύση. Αυτός ο αέρας από που περνάει εφόσον υπάρχει το κουβαδάκι της στάχτης το οποίο "πατάει" αρκετά καλά στη βάση της εστίας και δεν του δίνει περιθώριο να μπει στον χώρο καύσης? για να μην πω ότι όταν γεμίσει με στάχτη δεν περνάει τίποτα.
Στο δικό μου ο "τζακάς" είχε κάνει- περιμετρικά της βάσης(στο γάμα) εκεί που είναι τα δόντια για να συγκρατούν τα ξύλα- περί τις 20 τρύπες για να τραβάει εξωτερικό αέρα. :angry:

και κάτι ακόμα, την πόρτα την έκανες με μπινί ή λάθος κατάλαβα?
Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Axilleas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88099 από dimsam

Axilleas έγραψε: Φίλε μου dimsam
Έχουμε το ίδιο τζάκι(ίδια μαρκα) με τη διαφορά ότι το δικό μου δεν έχει βεντιλατέρ. Έχω σκοπό να το κλείσω και γω(όχι τώρα αλλά την άνοιξη διότι το χρησιμοποιώ).Εύχομαι η μετατροπή σου να πετύχει και να μας πεις νέα.
Λύσε μου όμως μια απορία.Κάτω από τη σχαρα της στάχτης υπαρχει αεραγωγός(εξωτερικού αέρα) ο οποίος τροφοδοτεί την εστία για την καύση. Αυτός ο αέρας από που περνάει εφόσον υπάρχει το κουβαδάκι της στάχτης το οποίο "πατάει" αρκετά καλά στη βάση της εστίας και δεν του δίνει περιθώριο να μπει στον χώρο καύσης? για να μην πω ότι όταν γεμίσει με στάχτη δεν περνάει τίποτα.
Στο δικό μου ο "τζακάς" είχε κάνει- περιμετρικά της βάσης(στο γάμα) εκεί που είναι τα δόντια για να συγκρατούν τα ξύλα- περί τις 20 τρύπες για να τραβάει εξωτερικό αέρα. :angry:

και κάτι ακόμα, την πόρτα την έκανες με μπινί ή λάθος κατάλαβα?
Ευχαριστώ


Καλησπέρα Αχιλλέα,καταρχάς δε ξέρω τι είναι το μπινί ,είδα οτι εχει να κάνει με κουφώματα?τελοσπαντων δε ξερω και τις ονομασίες αλλα θα σου πω οτι την έκανα με σιδηρογωνιά με νυχι.τωρα για το θεμα της σταχτοθηκης.η δικια μου παταει σε 4 βίδες με κεφάλι με αποτέλεσμα να σηκώνεται 3-4 χιλιοστά και να αερίζεται.Βρίσκω κουλό που ο "τζακάς" σου σου εκανε τις τρύπες.Και η μαμα εταιρεία γιατί δε το προέβλεψε?.Θα μου πεις "δε μπαίνει στάχτη μέσα?" Θα σου απαντησω οτι στα 8 χρονια λειτουργιας ζητημα να εχει μισο φαρασι σταχτη κάτω απο τη σταχτοθήκη.Αυτά με το που τη τελέιώσω θα αναρτήσω φωτογραφίες και αποτελέσματα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Axilleas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88100 από Gdevil
@dimsam
Αν θες περιέγραψε πρώτα (εννοώ πριν να το τελειώσεις το project) τι σκέφτεσαι να κάνεις.
Ίσως κάποιος σου γράψει κάτι που δεν το είχες σκεφτεί.
Ετσι ίσως γλυτώσεις την φασαρία του να το φτιάξεις εκ των υστέρων.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88169 από dimsam

Gdevil έγραψε: @dimsam
Αν θες περιέγραψε πρώτα (εννοώ πριν να το τελειώσεις το project) τι σκέφτεσαι να κάνεις.
Ίσως κάποιος σου γράψει κάτι που δεν το είχες σκεφτεί.
Ετσι ίσως γλυτώσεις την φασαρία του να το φτιάξεις εκ των υστέρων.


λοιπον..σε οτι αφορα τη πορτα θα ειναι τελικα ενιαιο τζαμι,σταθερο απο αριστερα.Θα παταει σε υαλοκορδονι και η πορτα επισης θα σφραγιζει με υαλοκορδονι στο εσωτεριkο χειλος του κασωματος.
Θα εχει δυο αεροκουρτινες ρυθμιζομενες να τις ανοιγω οποτε θελω δεξια και αριστερα πανω απο το κασωμα του τζαμιου.Στο κεντρο και πανω του κασωματος θα ερχεται η ντιζα-πατεντα για να ανοιγοκλεινω το κλαπε (απλα συρματοσχοινο με καταλληλη γωνια για τραβηγμα/κλεισιμο,σπρωξιμο/ανοιγμα του κλαπε στο οποιο θα ανοιξω 2 τριγωνακια δεξια και αριστερα για να μη συμβει οτιδηποτε και κλεισει εντελως.
Σε οτι αφορα τον εσωτερικο αερα θα βαλω κατω απο τη σταχτοθηκη,στον ευκαμπτο αεραγωγο φ10 ενα κομματι μισου μετρου περιπου πλαστικου σωληνα αποχετευσεως φ10 επισης (τον οποιο θα ντυσω και με αλουμινοταινια )στην ακρη του οποιου θα μπει μεταλλικο στρογγυλο καπακι με μεντεσε που θα ελεγχω το ποσο θα ανοιγει με μια απλη ντιζα απο εξω και χωρις να τρυπησω τη πετρινη επενδυση αλλα μονο τον αρμο σε περιπτωση που κατι δε λειτουργησει ουτε γατα ουτε ζημια :).G ειμαι ολος αυτια!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ