Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77008 από dimsam
Αν και πίστευα ότι το θέμα είχε κλείσει και απλά θα ανέβαζα φωτό όταν θα τελείωνα,σήμερα έγινε το εξής και με μπέρδεψε και ζητώ τη γνώμη σας.Ένα (μεγάλο) μαγαζί που πήρα τηλ να δω αν κατασκευάζει πόρτα για τζάκι μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να βάλει τζαμόπορτα σε ανοιχτό τζάκι γιατί μπορεί κατασκευαστικά να μη το αντέχει -είπε ότι μπορεί να μη συμβεί και απολυτως τίποτα αλλα επέμενε ότι δε το συστήνει-.Τον ευχαρίστησα και πήρα τηλ την κατασκευάστρια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη να τους ρωτήσω σχετικά.Εκεί μόλις τους είπα ότι έχω δικό τους τζάκι με αερόθερμο και χωρίς τζαμόπορτα φρικάρανε και μου είπανε ότι δεν είναι δικό τους ή ότι αυτός που μου το τοποθέτησε έκανε αλχημείες.Επίσης μου είπε ότι ένα μαντεμένιο τζάκι αντέχει πόρτα αρκεί να υπάρχει είσοδος φρέσκου αέρα που να οδηγείται στη πλάτη της εστίας να την ψύχει μη ραγίσει από τις θερμοκρασίες και ΟΧΙ ΚΑΤΩ (το τόνισε) απο το σταχτοδοχείο. Γνώμη μου έιναι ότι παρόλο που έρχεται κάτω από το σταχτοδοχείο γενικοτερα δροσίζεται όλος ο χώρος απο κάτω και επιπλέον δροσίζεται και επιπλέον με το αερόθερμο.Τι με συμβουλεύετε?να πάρω τηλ αυτόν που μου το πέρασε και να ζητήσω τα ρέστα μετά απο 8 χρόνια?Άλλωστε όπως είπα και στο αρχικό ποστ,ουδεποτε αντιμετώπισα πρόβλημα με το τζάκι (κάπνισμα,απόδοση κτλ),επίσης απόσο ξέρω τα περισσότερα τζάκια έχουνε το φρέσκο αέρα κάτω από το σταχτοδοχείο.Σχόλια??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77036 από dimsam
μια εικόνα του πώς είναι το τζάκι,επιπλέον στο χώρο κάτω από τη σταχτοθήκη υπάρχει σπιράλ που έρχεται από το μπαλκόνι και φέρνει φρέσκο αέρα (ενώ το σπιράλ του βιντιλατέρ από το διπλανό δωμάτιο που εφάπτεται το τζάκι)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77037 από dimsam
χρειάζεται μια μεγενθυνσούλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77196 από dimsam
και μια ακόμη απορία,στο φόρουμ είναι κοινή παραδοχή ότι στα τζάκια με τζάμι (προσεχώς και στο δικό μου ελπίζω..) όταν αρπάξουνε τα ξύλα καλά και κλειστεί η πόρτα κλείνεται και το κλαπέτο.Στο δικό μου τζάκι και μετά απο προσεκτική παρατήρηση (και πολύ καρβούνιασμα) μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι όταν κλείσει το κλαπέτο μου κλείνει επτασφράγιστα,ούτε τρίχα δε περνάει.Πως λοιπόν εγώ θα το κλείνω? μήπως το κλείνω έιναι τρόπος του λέγειν και απλά θα το μειώνω ή κλείσιμο εντελώς? Συγχωρέστε με αλλά δεν είχα ποτέ ούτε καν γνωστό που να έχει τζάκι με τζάμι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77207 από Gdevil
Για το αν θα έχεις πρόβλημα από την πόρτα με τις θερμοκρασίες.
α) καλά το σκέφτηκες. Το σχέδιο που θα κάνεις στείλτο και στην μαμά εταιρεία.
Βασικά εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό που λές αερόθερμο. Οπότε ας το εξηγήσεις και σε εμένα και σε αυτούς στην εταιρεία.
πίσω από την πλάτη του τζακιού δεν κυκλοφοράει αέρας από το βεντιλατέρ που ψύχει το μαντεμι και ζεσταινει τον αέρα?
ενώ ο αέρας στο τασάκι που έρχεται είναι αέρας για την καύση.
Σωστά το έχω καταλάβει?
(Βασικα αυτό που εσύ λες αερόθερμο εγώ νομίζω είναι μεταλικός θερμοθαλαμος.)
κάτι τέτοιο δλδ έχω αντιληφθεί για την εστία σου
www.lithodomin.gr/media/resize_img_path/...f05778bcc64b6f6a.jpg
που έχει και μία είσοδο αέρα χαμηλά και 2 εξόδους ψηλά.

β)το ότι θα ανέβουν οι θερμοκρασίες μέσα στην εστία σου είναι δεδομένο.
οποτε είτε θα καις λιγότερα ξύλα (αν νομίζεις ότι τελικά το μαντέμι σου δε θα αντέχει) είτε θα έχεις περισσότερο ζέστη.

Γα το κλαπέτο.
Συνήθως τα κλαπέτα αφήνουν μία διέξοδο και δεν σφραγίζουν πλήρως.
Εάν εσένα σφραγίζει ερμητικά τότε ποτέ μα ποτέ δε θα πρέπει να το κλείσεις εντελώς.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77217 από dimsam
όταν τοποθετήσανε το τζάκι πριν 8 χρόνια δυστυχώς απουσίαζα (και τότε δε με ένοιαζε κιόλας..).Δε μπορώ καν να πω με σιγουριά αν υπάρχει και μόνωση στο τοίχο.Η καμινάδα πάντως έχει φαίνεται από ψηλά Πίσω ακριβώς από το τζάκι είναι το μπάνιο και ο τοίχος στο μπάνιο στα φουλ του τζακιού είναι θερμός (όχι ανησυχητικά).Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει όμως μόνωση.Τώρα για αερόθερμο το πήρα αερόθερμο το λέω.Αν στις μέρες μας εννοούμε κάτι άλλο,τότε πάω πάσο.Θερμοθάλαμο ναι έχει,όπως το λές η είσοδος χαμηλά και 2 εξόδους ψηλά και ο αέρας στο τασάκι έιναι αέρας για την καύση.όμως αν ο θερμοθάλαμος εκτείνεται και πίσω από την εστία δε μπορω να στο πω με σιγουριά αν δεν ανοίξω μια τρύπα να δω.Εκτιμώ πως ναι.Κιεγώ αυτό σκεφτόμουνα σήμερα μετά το τηλεφώνημα αλλά τι διάολο.. Όχι λίγα ξύλα..θα το φουλάρω και αν ραγίσει κανένα μαντέμι είδομεν (νομίζω υπάρχουν και κόλλες που σκληραίνουν για μαντεμένια τζάκια για τέτοιες καταστάσεις).Θα πάει αυτό με τα "νερά μου" όχι εγώ με τα δικά του.Για το κλαπέτο οκ το πήρα το μήνυμα.ίσως του βάλω κάποιο τεχνητό εμπόδιο για να μη κλείνει ερμητικά θα δω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ