Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76240 από dimsam
Καλησπέρα και από Βόλο και συγχαρητήρια για το site είναι "σχολείο".Το τελευταίο καιρό ψάχνω όπως όλοι ένα τρόπο να κάνω αποδοτικότερο το τζάκι.Να πω οτι ειναι ΧΥΤΟΘΕΡΜ μαντεμένιο με ανοιχτή εστία και αερόθερμο.Έχει άνοιγμα έξω στο μπαλκόνι που φέρνει αέρα κάτω από την εστία και ακόμα ένα στο διπλανό δωμάτιο με μοτέρ που φέρνει αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο που εξέρχεται στις θυρίδες δεξιά και αριστερά της καμινάδας.Δεν έχει καπνίσει ποτέ,όταν το ανάβω από το πρωί και στα πιο τσουχτερά κρύα έχω 26-28 βαθμούς στο σαλόνι,ενώ στο σπίτι αναφέρω οτι υπάρχει και λέβητας αερίου.Από πάνω υπάρχει ταράτσα με μόνωση πολυουρεθάνης (τη συστήνω ανεπιφύλακτα).Αφού διάβασα -θεωρώ τα πάντα γύρω από τη μετατροπή σε τζακολέβητα- και το απέρριψα για πολλούς λόγους που δεν είναι του θέματος αποφάσισα να προσθέσω πόρτα με τζάμι (σταθερό απο αριστερά και ανοιγόμενο από μπροστά).Πρέπει να προσέξω κάτι? πχ να έχει αεροκουρτίνα για να μη θολώνει το τζάμι?κάποιο άλλο άνοιγμα?κάτι?Θα κάνω οικονομία στα ξύλα?Υπάρχει θέμα να μου καπνίζει?Θα γίνει αποδοτικότερο το αερόθερμο? το τζάκι έχει πλάτος χοντρικά 70cm,ύψος 50cm,35cm βάθος από αριστερά και 50cm από δεξιά.Μία προσφορά που πήρα από τον ίδιο που μου το είχε εγκαταστήσει πριν 8 χρόνια ήταν 500ευρώ (με το ΦΠΑ :) ),είναι καλή τιμή?υπερβολική?Θα ήθελα τις απαντήσεις σας,Ευχαριστώ,Δημήτρης Ορίστε και το τζάκι





Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76250 από dimlyk
καλως ηρθες δημητρη
ριξε μια ματια
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

καπως παραπλησιο ειναι μ αυτο που ψαχνεις

ομως τζακολεβητα δεν θες ,,, μηπως ομως κανα ενεργειακο ?,,το σκεφτηκες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76255 από dimsam
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.το αερόθερμο είναι εργοστασιακό όχι κάποια πατέντα,και δεν έχω θέματα με σφυρίγματα κτλ.ενεργειακό?γιατί να κοιτάξω για κάτι τέτοιο?με το που βάλω το τζάμι τη διαφορά θα έχει από ένα ενεργειακό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76262 από chris1

dimsam έγραψε: Καλησπέρα και από Βόλο και συγχαρητήρια για το site είναι "σχολείο".Το τελευταίο καιρό ψάχνω όπως όλοι ένα τρόπο να κάνω αποδοτικότερο το τζάκι.Να πω οτι ειναι ΧΥΤΟΘΕΡΜ μαντεμένιο με ανοιχτή εστία και αερόθερμο.Έχει άνοιγμα έξω στο μπαλκόνι που φέρνει αέρα κάτω από την εστία και ακόμα ένα στο διπλανό δωμάτιο με μοτέρ που φέρνει αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο που εξέρχεται στις θυρίδες δεξιά και αριστερά της καμινάδας.Δεν έχει καπνίσει ποτέ,όταν το ανάβω από το πρωί και στα πιο τσουχτερά κρύα έχω 26-28 βαθμούς στο σαλόνι,ενώ στο σπίτι αναφέρω οτι υπάρχει και λέβητας αερίου.Από πάνω υπάρχει ταράτσα με μόνωση πολυουρεθάνης (τη συστήνω ανεπιφύλακτα).Αφού διάβασα -θεωρώ τα πάντα γύρω από τη μετατροπή σε τζακολέβητα- και το απέρριψα για πολλούς λόγους που δεν είναι του θέματος αποφάσισα να προσθέσω πόρτα με τζάμι (σταθερό απο αριστερά και ανοιγόμενο από μπροστά).Πρέπει να προσέξω κάτι? πχ να έχει αεροκουρτίνα για να μη θολώνει το τζάμι?κάποιο άλλο άνοιγμα?κάτι?Θα κάνω οικονομία στα ξύλα?Υπάρχει θέμα να μου καπνίζει?Θα γίνει αποδοτικότερο το αερόθερμο? το τζάκι έχει πλάτος χοντρικά 70cm,ύψος 50cm,35cm βάθος από αριστερά και 50cm από δεξιά.Μία προσφορά που πήρα από τον ίδιο που μου το είχε εγκαταστήσει πριν 8 χρόνια ήταν 500ευρώ (με το ΦΠΑ :) ),είναι καλή τιμή?υπερβολική?Θα ήθελα τις απαντήσεις σας,Ευχαριστώ,Δημήτρης Ορίστε και το τζάκι





Καταρχήν έχεις όλα τα καλά χαρακτηριστικά ενός ενεργειακού τζακιού και το μόνο που σου λείπει είναι το τζάμι. Για μένα η τοποθέτηση τζαμιού είναι το μοναδικό που πρέπει να κάνεις. Σίγουρα θα μειώσεις την κατανάλωση. Τώρα εκεί στο Βόλο έχετε και κάποιες εταιρείες που κάνουν τέτοιες κατασκευές. Κάνε την έρευνά σου και καλύτερα να σε στείλουν να δεις με τα ίδια σου τα μάτια τα αποτελέσματα σε σπίτια που το κάναν. Τέλος φίλος μου που ήταν σε παρόμοια περίπτωση έβαλε πόρτα με τζάμι και είδε τεράστια στην απόδοση-κατανάλωση.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76305 από dimsam
Πολύ ωραία,προχωράω λοιπόν με τη τοποθέτηση πόρτας.Κάτι που πρέπει να προσέξω στη περίπτωσή μου? μιλάω κυρίως για κάποιο χαρακτηριστικό που θα έπρεπε να έχει η πόρτα σε θυρίδες και όχι φυσικά για το design.Σχετικά με δευτερογενή καύση και κόφτρα? εκεί κυρίως τα χω λίγο χαμένα :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76325 από Gdevil

dimsam έγραψε: Καλησπέρα και από Βόλο και συγχαρητήρια για το site είναι "σχολείο".Το τελευταίο καιρό ψάχνω όπως όλοι ένα τρόπο να κάνω αποδοτικότερο το τζάκι.Να πω οτι ειναι ΧΥΤΟΘΕΡΜ μαντεμένιο με ανοιχτή εστία και αερόθερμο.
Eννοείς έχει θερμοθάλαμο πίσω από την εστία?

Έχει άνοιγμα έξω στο μπαλκόνι που φέρνει αέρα κάτω από την εστία
εχει τρόπο να ρυθμίσεις την ποσότητα του αέρα?

και ακόμα ένα στο διπλανό δωμάτιο με μοτέρ που φέρνει αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο που εξέρχεται στις θυρίδες δεξιά και αριστερά της καμινάδας.
μία περσίδα βλέπω αριστερά από το τζάκι. η άλλη που πάει?

Δεν έχει καπνίσει ποτέ,όταν το ανάβω από το πρωί και στα πιο τσουχτερά κρύα έχω 26-28 βαθμούς στο σαλόνι,ενώ στο σπίτι αναφέρω οτι υπάρχει και λέβητας αερίου.
η ζέστη των 28 βαθμών είναι από το τζάκι ή από τον λέβητα?

Από πάνω υπάρχει ταράτσα με μόνωση πολυουρεθάνης (τη συστήνω ανεπιφύλακτα).Αφού διάβασα -θεωρώ τα πάντα γύρω από τη μετατροπή σε τζακολέβητα- και το απέρριψα για πολλούς λόγους που δεν είναι του θέματος αποφάσισα να προσθέσω πόρτα με τζάμι (σταθερό απο αριστερά και ανοιγόμενο από μπροστά).Πρέπει να προσέξω κάτι?
α) να σφραγίζει όσο το δυνατόν με τους τοίχους. όσο πιο αεροστεγές γίνει τόσο πιο καλά θα είναι.
β) οι μεντεσέδες να είναι βαρέως τύπου
γ) το τζάμι να έχει αντοχή για τις θερμοκρασίες. επίσης να μπεί με υαλοκορδόνι ώστε να έχει λίγο τζόγο.

πχ να έχει αεροκουρτίνα για να μη θολώνει το τζάμι?
αυτό σημαίνει ότι θα έχει ανοίγματα στο πάνω μέρος. αυτά πρέπει να ρυθμίζονται.

κάποιο άλλο άνοιγμα?
αν θές επιπλέον απόδοση τότε εναλλάκτης καμινάδας.

κάτι?
θα μου έρθουν και άλλα... :lol:
Θα κάνω οικονομία στα ξύλα?
ΝΑΙ.
Υπάρχει θέμα να μου καπνίζει?
ΟΧΙ
Θα γίνει αποδοτικότερο το αερόθερμο?
ΝΑΙ
το τζάκι έχει πλάτος χοντρικά 70cm,ύψος 50cm,35cm βάθος από αριστερά και 50cm από δεξιά.Μία προσφορά που πήρα από τον ίδιο που μου το είχε εγκαταστήσει πριν 8 χρόνια ήταν 500ευρώ (με το ΦΠΑ :) ),είναι καλή τιμή?υπερβολική?
εξαρτάται από την δουλειά που θα κάνει. πάντως φτηνό δε το λές μία πόρτα 500 ευρώπουλα.

Θα ήθελα τις απαντήσεις σας,Ευχαριστώ,Δημήτρης



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ