Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76333 από Gdevil

dimsam έγραψε: ,,Σχετικά με δευτερογενή καύση και κόφτρα? εκεί κυρίως τα χω λίγο χαμένα :blink:

δευτερογενής καύση. χωράει πολύ συζήτηση για το πως και εάν μπορείς να την πετύχεις.
αν βρώ λίγο χρόνο θα σου γράψω τις σκέψεις μου. βασικά θέλεις αέρα που θα έχει θερμανθεί πολύ από διαδρομή μέσα στην εστία και θα βγεί πάνω από τα ξύλα σε 4-5 σωλήνες με μικρές τρύπες

κόφτρα. πολύ χρήσιμο να γίνει.
βασικά κάνεις βάσεις στα πλαινά του τζακιού και πάνω σε αυτές τις βάσεις βάζεις την κόφτρα.
ξεκινάει από τέρμα πίσω και φτάνει έως μπροστά. οχι εντελώς μπροστά στην πόρτα. αφήνεις άνοιγμα γύρω στους 10 πόντους. η κόφτρα καλό είναι να μετακινείται ώστε όταν ξεκινάς την φωτιά και υπάρχει καπνός να την τραβάς μπροστά. ετσι ο καπνός θα φεύγει από πίσω. μόλις ανάψει η φωτιά την σμπρώχνεις πίσω.

κάτι άλλο... στο είπα .. θα σκεφτώ κάτι.. :P
α) έχεις κλαπέ στα καυσαέρια?
β) θα υπάρχει πολύ θερμοτητα στην πόρτα. ειδικά αν κάνεις την κόφτρα. σκέψου αν θα έχει πρόβλημα κάτι στην φούσκα σου. πχ στην 3 φώτο βλέπω ένα στρωτήρα. από πάνω είναι γυψοσανίδα? πυράντοχη?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76334 από GT
dimsam καλωσήρθες στην παρέα μας!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι την απόδοση & οικονομία μιας έτοιμης ενεργειακής εστίας αποκλείεται να την πιάσεις. Και δε μιλάω για τίποτα πανάκριβο...

Θα σου πρότεινα πριν αποφασίσεις, να κάνεις καλή έρευνα αγοράς ώστε να μάθεις πόσο θα σου κοστίσει η πατέντα, κομπλέ ανταλλακτικά και εργασία τελική τιμή.

Μετά συγκρίνουμε αν θες κόστη, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για τις 2 περιπτώσεις και αποφασίζεις.

Πάντως αν είναι να πληρώσεις 500€ για ημίμετρα, άστο καλύτερα...


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76340 από GeoTa
Αδερφέ επειδή μου θυμίζεις εμένα πριν κανα 2 χρονια, αν θες διαβασε τι θα σου γράψω

Θα ξεκινήσω ανάποδα. Στην παραπομπή που θα σου δωσω θα δεις την πόρτα και το τζάμι που είχα φτιάξει εγώ. Μου βγηκε αν θυμαμαι καλά 170€ (100 ο μεταλλικος σκελετός+10 πυραντοχη μπογιά+60 πυράντοχο τζάμι).Καλή χρυσή η πόρτα μειώθηκε και η κατανάλωση αλλά πάλι δεν έπαυε να ειναι υψηλή...Μετά είπα να ανεβάσω λίγο ακόμα την απόδοση και έβαλα εναλλάκτη καμινάδας. Αρκετα μεγάλη διαφορά καθώς σε 15-20 λεπτά το πολύ είχα ζεστό αέρα από τις περσίδες. Η κατανάλωση όμως τα ίδια...Υψηλή. Ώσπου βρηκα το φορουμ τα ειπαμε με τον Αστερη και τα άλλα παιδια και πάρθηκε η αποφαση για τοποθέτηση ενεργειακου τζακιου Σελένικ. Σου παραθετω φώτο και σχόλια

Να μη στα πολυλογώ ζέστη πολύ στο σπίτι και κατανάλωση μιση από την προηγούμεν, μη σου πω και λιγότερη. Εν κατακλείδι για μενα που βασίζομαι σε θερμανση με ξύλα και δεν έχω εναλλακτική αέριο, η αντικατάσταση με ενεργειακό με έσωσε...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam, Axilleas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76347 από dimsam
λοιπόν..απαντήσεις:

-η όλη μαντεμένια κατασκευή είναι σαν "σάντουιτσ" με διπλά τοιχώματα όπου έχει μία υποδοχή απο κάτω που κουμπώνει η σωλήνα του μοτέρ (φαίνεται αν μπει το κεφάλι μέσα στη τρύπα που είναι το δοχείο της στάχτης,ελπίζω να έγινα κατανοητός,δε ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα)

-η περσίδα μόνο που είναι ρυθμιζόμενη έξω στο μπαλκόνι,τίποτα άλλο

-η άλλη περσίδα είναι αντιδιαμετρικά δεξιά πάνω από το ενυδρείο

-μόνο από το τζάκι

πεσμου κιάλλα ,πεσμου κιάλλα :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76353 από dimsam
α)απλή αλυσίδα που κρέμεται..
β)είναι όλο τούβλο καθόλου γυψοσανίδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76354 από Gdevil
GeoTa,
από καιρό ήθελα να σε ρωτήσω.
έχεις δει πόσα προβλήματα δημιουργούνται από λάθος κατασκευές θερμοθαλάμου. και το πως είναι αδύνατο κάποιος να ζεσταθεί με φυσική ροή εάν δεν έχει σωστά ανοίγματα. και το πόσο η σωστή μόνωση παίζει ρόλο.

η υποθετική ερώτηση τώρα.
εάν στην παλιά σου εστία με την diy πόρτα είχες φτιάξει τον θερμοθάλαμο που έκανες για το σελένικ και τα ανοίγματα που έκανες και την μόνωση τι ξύλα θα έκαιγες?
πχ όπως ήταν έκαιγες 100. τώρα καις 50.
στην υποθετική περίπτωση που σε ρωτάω πόσο θα έκαιγες?

μη παρεξηγήσεις την ερώτησή μου.
δεν αμφισβητώ αυτό που έγραψες. απλά αναρωτιεμαι καιρό και βρήκα ευκαιρία να σε ρωτήσω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ