Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76367 από GeoTa
Δεν σε παρεξηγώ φυσικά. Και γω το έχω σκεφτει αυτό.

Θα σου πω το εξης: Πιστευω αν έκανα το θερμοθάλαμο που έκανα για το σελενικ θα είχα λίγη περισσότερη ζέστη και λίγο λιγότερη κατανάλωση. Το λέω αυτό γιατί η ζέστη που έχω καθώς και η μικρότερη κατανάλωση δεν οφείλεται μονο στον θερμοθάλαμο, αλλά και στη φιλοσοφία κατασκευής του σελενικ (και του κάθε ενεργειακου σελενικ φυσικά).
Τι εννοώ. Στο παλιο μου τζάκι δεν ειχα κανένα είδος κόφτρας. Επίσης το κλαπέτο ήτανε συνεχώς ορθάνοιχτο δεν υπήρχε δυνατότητα ρύθμισής του..Στο σελενικ φιλε αν δεις έχει μια κόφτρα που "ταλαιπωρεί" την φωτια όσο δεν φαντάζεσαι...Έτσι τα μαντεμια πυρώνουν και γίνεται εκει χαμός...Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη χρειάζεται να βάζω συνεχώς ξύλα καθώς τα μαντεμια παραμένουν ζεστά αρκετή ώρα

Επεξεργασια: Ακομα στο σελένικ έχω τη δυνατότητα να παίζω με την ένταση της φλόγας μέ τις γρίλιες που υπάρχουν πάνω στο συρταράκι. Με την παλία πόρτα είχα ελάχιστο ελεγχο.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil, dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76387 από dimsam

GeoTa έγραψε: Δεν σε παρεξηγώ φυσικά. Και γω το έχω σκεφτει αυτό.

Θα σου πω το εξης: Πιστευω αν έκανα το θερμοθάλαμο που έκανα για το σελενικ θα είχα λίγη περισσότερη ζέστη και λίγο λιγότερη κατανάλωση. Το λέω αυτό γιατί η ζέστη που έχω καθώς και η μικρότερη κατανάλωση δεν οφείλεται μονο στον θερμοθάλαμο, αλλά και στη φιλοσοφία κατασκευής του σελενικ (και του κάθε ενεργειακου σελενικ φυσικά).
Τι εννοώ. Στο παλιο μου τζάκι δεν ειχα κανένα είδος κόφτρας. Επίσης το κλαπέτο ήτανε συνεχώς ορθάνοιχτο δεν υπήρχε δυνατότητα ρύθμισής του..Στο σελενικ φιλε αν δεις έχει μια κόφτρα που "ταλαιπωρεί" την φωτια όσο δεν φαντάζεσαι...Έτσι τα μαντεμια πυρώνουν και γίνεται εκει χαμός...Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη χρειάζεται να βάζω συνεχώς ξύλα καθώς τα μαντεμια παραμένουν ζεστά αρκετή ώρα

Επεξεργασια: Ακομα στο σελένικ έχω τη δυνατότητα να παίζω με την ένταση της φλόγας μέ τις γρίλιες που υπάρχουν πάνω στο συρταράκι. Με την παλία πόρτα είχα ελάχιστο ελεγχο.


αρχικά κιεγώ σκέφτηκα τη λύση του να φτιάξω πόρτα μόνος μου μιας που οι κατασκευές μαρέσουνε,αλλά επειδή ακριβώς σίγουρα δε θα πετύχαινα τη δουλειά του "ειδικού" με τις υαλοκορδέλες,τις γρύλιες κτλ κτλ και στο κάτω κάτω θα έχω και έναν να βρίζω αν κάτι δε πάει καλά :cheer: είπα να κάνω την εξαίρεση και να πληρώσω "μάστορα".να πω ότι επειδή το τζάκι δεν είναι η κύρια θέρμανση στο σπίτι μιας που υπάρχει και το αέριο (που μετά τη θερμομόνωση που έκανα τα πάει αρκετά καλά) θέλω να ξοδέψω όσο γίνεται λιγότερα για το τζάκι -και σωστά βέβαια-.καλός και ο εναλλάκτης καμινάδας και αν είχα γυψοσανίδα ίσως να το έκανα και αυτό αλλά λόγω ότι είναι τούβλο και θα θέλω γκρεμισματάκια (και υπάρχει και μωρό σπίτι) είπα να το αποφύγω και να αρκεστώ στο υπάρχον αερόθερμο.Άλλωστε θέλω να πετύχω περισσότερο οικονομία στη καύση και όχι περισσότερο θερμό αέρα (ευπρόσδεκτος αν έρθει δωρεάν αλλά οχι να πληρώσω εξτρά εναλλάκτη καμινάδας)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76400 από dimsam
o Gdevil μίλησε για αεροστεγή πόρτα που να σφραγίζει όσο γίνεται καλύτερα (που μου ακούγεται λογικό) ο GeoTa μιλάει για ελαφρύ σηκωματάκι 1cm για να περνάει αέρας και απο κάτω.Κάποια τρίτη γνώμη επί του θέματος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76411 από GeoTa

dimsam έγραψε: o Gdevil μίλησε για αεροστεγή πόρτα που να σφραγίζει όσο γίνεται καλύτερα (που μου ακούγεται λογικό) ο GeoTa μιλάει για ελαφρύ σηκωματάκι 1cm για να περνάει αέρας και απο κάτω.Κάποια τρίτη γνώμη επί του θέματος?


Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό το ελαφρύ σηκωματάκι αναφέρεται στο Σελενικ. Δεν αποτελεί δηλαδή πρόταση βελτίωσης για την περίπτωσή σου!

Εγώ για παραπάνω απόδοση στο υπάρχων τζάκι εκτός από πόρτα θα σου πρότεινα να βάλεις κόφτρα...

Στο ξαναγράφω όμως πρόσεξε μηπως τελικά λιγο αυτο λίγο το άλλο φθάσεις να ξοδέψεις τοσα όσα αν έβαζες ένα καλό φθηνο ενεργειακο τζάκι (ferlux, minos, selenik)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76432 από Gdevil
Για να σου εξηγήσω λίγο παραπάνω αυτό που έκανε ο geota.
εκεί σήκωσαν όλη την εστία.
ωστε να περνάει αέρας από κάτω.
και να πέρνει ζέστη και να την βγάζει παραπάνω.
ότι δουλειά κάνει σε εσένα ο αέρας από το μοτέρ.

πάμε τώρα σε 2 πράγματα πέρα από την πόρτα (που όμως με την κατασκευή της πόρτας πρέπει να τα προβλέψεις.)
1) κλαπέτο. τώρα είναι με αλυσίδα. την κόβεις. βάζεις λεπτό συρματόσχινο. στερεώνεις μια γωνία από σωλήνα μισή ίντσα. περνάς το συρματόσχινο από μέσα. τώρα αντί για κάτω τράβηγμα της αλυσίδας δουλεύει τράβηγμα προς τα έξω. βγάζεις το συρματόσχινο έξω από την εστία από την άκρη της πόρτας που θα κάνεις.
δουλεύεις το κλαπέ από έξω από την εστία.

2) ρύθμιση αέρα καύσης.
Ερχεται από έξω στο σταχτοδοχείο. πρέπει να σκεφτείς ένα τρόπο αυτό το άνοιγμα να το ρυθμίζεις. κάποιο τάμπερ με ντίζα ίσως.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76634 από dimsam

Gdevil έγραψε: Για να σου εξηγήσω λίγο παραπάνω αυτό που έκανε ο geota.
εκεί σήκωσαν όλη την εστία.
ωστε να περνάει αέρας από κάτω.
και να πέρνει ζέστη και να την βγάζει παραπάνω.
ότι δουλειά κάνει σε εσένα ο αέρας από το μοτέρ.

πάμε τώρα σε 2 πράγματα πέρα από την πόρτα (που όμως με την κατασκευή της πόρτας πρέπει να τα προβλέψεις.)
1) κλαπέτο. τώρα είναι με αλυσίδα. την κόβεις. βάζεις λεπτό συρματόσχινο. στερεώνεις μια γωνία από σωλήνα μισή ίντσα. περνάς το συρματόσχινο από μέσα. τώρα αντί για κάτω τράβηγμα της αλυσίδας δουλεύει τράβηγμα προς τα έξω. βγάζεις το συρματόσχινο έξω από την εστία από την άκρη της πόρτας που θα κάνεις.
δουλεύεις το κλαπέ από έξω από την εστία.

2) ρύθμιση αέρα καύσης.
Ερχεται από έξω στο σταχτοδοχείο. πρέπει να σκεφτείς ένα τρόπο αυτό το άνοιγμα να το ρυθμίζεις. κάποιο τάμπερ με ντίζα ίσως.


1)εύκολο αυτό,ή με σωλήνα ή με μικρό ράουλο θα δω τι μου ταιριάζει καλύτερα

2)θα μπορουσα να το κοιταξω αυτο,να βαλω όπως είπες ένα τάμπερ με ντίζα

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου,όταν τελειώσω το όλο εγχείρημα θα παραθέσω φωτό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ