Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80588 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Σε μονοκατοικια μενεις ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80592 από nektarios
Απαντήθηκε από nektarios στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Στελιος1 έγραψε: Πριν 3 χρονια πελατισσα μου ηρθε σε κατασταση σοκ, μιλουσε για μπαμ, για εκρηξη κ ενα σωρο πανω στ φοβο της. Πηγα να δω φυσικα, το τζακι ηταν μια χαρα αλλα δεν με πιστευε επεμενε οτι ανατιναχτηκε! Ακουσε εκρηξη τριγμους κτλ και πανω στ λαχταρα της νομισε οτι η καπνοδοχος καταστραφηκε. Πηρε φωτια η καπνοδοχος και καηκε. Ομως.. η ιδια καηκε, ευτυχως ελαφρα, στ χερια και εκαψε και τα χαλια της απο καρβουνα στ προσπαθεια της να τα βγαλει βιαστικα και να περισωσει το σπιτι, ενω δεν χρειαζοταν ολ αυτα τα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ που επραξε.
Το μπαμ προφανως ηταν η αυταναφλεξη και την τρομαξε, γ αυτο νομιζω ειναι λαθος η μειωση του αερα. Κλεινοντας τ πορτα συνεχιζει να υπερθερμαινεται, δεν ειναι μια φωτια εξω στην οποια κοβωντας το οξυγονο θα ''κατσει'', ενα καμινι ειναι εκεινη τ στιγμη και το καλυτερο ειναι να κρυωνει. Τα πυρωμενα μισοακαυστα καπναερια στην περιπτωση αυτη θα αναφλεγουν στην απολληξη δημιουργωντας εκρηξη αρκετα παρα κατω. Ο φιλος πυροσβεστης να μας διαφωτισει σ αυτο, τι ειναι καλυτερο.




Στελιο απ οτι καταλαβαινω σε αυτα που γραφεις χωρις να ειμαι εκατο της εκατο σιγουρος μαλλον πηρε φωτια η πισσα στο τζακι και στον καπνοδοχο!Αν κανω λαθος διωρθωσεμε.Σε αυτη την περιπτωσει η πισσα ειναι τοσο εφλεκτη που και να κοψουμε τον αερα αυτη θα καει.Σε τετοιες περιπτωσεις οπως εγραψα σε προηγουμενο μηνυμα αν η καμιναδα ειναι πολυ καλη θα καει η πισσα και ολα καλα δεν θα γινει μεγαλη ζημια,αλλοιως επεμβαινει παντα η πυροσβεστικη!Καλο βραδυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80593 από nektarios
Απαντήθηκε από nektarios στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε: Σε μονοκατοικια μενεις ??



Ναι σε μονοκατοικια μενω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80596 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Πως σε ψησανε να βαλεις το τζακι και οχι λεβητα γιατι με
αυτα τα λεφτα που ειπες εβαζες κορυφαιους λεβητες.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80605 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

nektarios έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: Πριν 3 χρονια πελατισσα μου ηρθε σε κατασταση σοκ, μιλουσε για μπαμ, για εκρηξη κ ενα σωρο πανω στ φοβο της. Πηγα να δω φυσικα, το τζακι ηταν μια χαρα αλλα δεν με πιστευε επεμενε οτι ανατιναχτηκε! Ακουσε εκρηξη τριγμους κτλ και πανω στ λαχταρα της νομισε οτι η καπνοδοχος καταστραφηκε. Πηρε φωτια η καπνοδοχος και καηκε. Ομως.. η ιδια καηκε, ευτυχως ελαφρα, στ χερια και εκαψε και τα χαλια της απο καρβουνα στ προσπαθεια της να τα βγαλει βιαστικα και να περισωσει το σπιτι, ενω δεν χρειαζοταν ολ αυτα τα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ που επραξε.
Το μπαμ προφανως ηταν η αυταναφλεξη και την τρομαξε, γ αυτο νομιζω ειναι λαθος η μειωση του αερα. Κλεινοντας τ πορτα συνεχιζει να υπερθερμαινεται, δεν ειναι μια φωτια εξω στην οποια κοβωντας το οξυγονο θα ''κατσει'', ενα καμινι ειναι εκεινη τ στιγμη και το καλυτερο ειναι να κρυωνει. Τα πυρωμενα μισοακαυστα καπναερια στην περιπτωση αυτη θα αναφλεγουν στην απολληξη δημιουργωντας εκρηξη αρκετα παρα κατω. Ο φιλος πυροσβεστης να μας διαφωτισει σ αυτο, τι ειναι καλυτερο.


Στελιο απ οτι καταλαβαινω σε αυτα που γραφεις χωρις να ειμαι εκατο της εκατο σιγουρος μαλλον πηρε φωτια η πισσα στο τζακι και στον καπνοδοχο!Αν κανω λαθος διωρθωσεμε.Σε αυτη την περιπτωσει η πισσα ειναι τοσο εφλεκτη που και να κοψουμε τον αερα αυτη θα καει.Σε τετοιες περιπτωσεις οπως εγραψα σε προηγουμενο μηνυμα αν η καμιναδα ειναι πολυ καλη θα καει η πισσα και ολα καλα δεν θα γινει μεγαλη ζημια,αλλοιως επεμβαινει παντα η πυροσβεστικη!Καλο βραδυ!


Ακριβώς για τέτοια περίπτωση ήθελα να ρωτήσω.
(φτου φτου και 3 γύρες γύρω από την καρέκλα και ντουκ ντουκ το ξύλινο τραπέζι μακριά από εμάς)
Τπτα πυροσβεστήρες κάνουν δουλειά να τους αδειάσει κάποιος από πάνω?
σκόνης σκέφτόμουν.
δλδ με κλειστό αέρα από κάτω να κόβεται το οξυγόνο και με σκόνη από πάνω δουλειά δε γίνεται?
Αλλη λύση πριν την πυροσβεστική επέμβαση?
Εννοείται πως η πρόληψη είναι η καλύτερη λύση αλλά λέμε αν... γίνεται τπτα πριν αρχίσουν οι μάνικες?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80617 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Ολες οι προτασεις δε μπορει παρα να ειναι σωστες, εγω μιλαω οταν εχω να πω και κατι διαφορετικο αυτο δεν σημαινει οτι δεν συμφνω με κατι, αν δεν συμφνω τοτε το λεω. Προσπαθω να τονισω οτι η ταραχη και ο φοβος ειναι παντα κακος συμβουλος. Φυσικα και πυροσβεστηρας χρειαζεται και οτι αλλο, αλλα να μην κανουμε και το σπιτι χαλια χωρις λογο. Δοκιμαστε με εναν ψεκαστηρα μικρο ριχνοντας σταγονες σχεδον επανω στα καρβουνα και στα ξυλα, ωστε να εχετε την αισθηση της ποσοτητας και του τροπου, δεν ειναι κατι το φοβερο, με μικρες μικρες ποσοτητες δεν παθαινει τιποτα το τζακι.
Ενα ειναι το κυριο μελλημα κατα τ γνωμη μου, η σιγουρια στο οτι οσο και να φουντωσει το τζακι, οσο μεγαλη και να ειναι η φωτια στ καπνοδοχο αυτη δεν θα μεταδοθει και η οποια ζημια θα γινει μονο σε αυτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ