Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80431 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Εχω την εντυπωση πως η χρηση νερου δεν ενδεικνυται σε πυρκαγιες μεταλλων με πολυ υψηλη θερμοκρασια.

Ο λογος ειναι οτι διασπαται και παραγει υδρογονο, που στη συνεχεια αναφλεγεται με συνεπεια επεκταση πυρκαγιας.

Εκτος αυτου το ζεστο μαντεμι σιγουρα θα σπασει.

Η αμμος για το τζακι ειναι εξαιρετικη αφου κοβει το οξυγονο της φωτιας και συγχρονως σκεπαζοντας την την παγωνει ωστε να σβησει αμεσα.

Ακομη κι αν δεν υπαρχει φωτια τα καρβουνα τα σβηνει ακαριαια.

Γλιτωνουμε και το μαντεμι απο σπασιμο.

Αν κανω λαθος διορθωστε με.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80466 από nektarios
Απαντήθηκε από nektarios στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Παιδιά σίγουρα ο πυροσβεστήρας και η άμμος είναι καλύτερα μέσα για να σβήσουμε φωτιά σε τζάκι η οποία δεν έχει επεκταθεί πέρα από αυτό.Το θέμα είναι ότι πολύ λίγοι κάνουν αυτή την προβλέψει.Όσοι το κάνουν είναι πολύ συνειδητοποιημένοι και μπράβο τους.Πάντα αχρείαστα να είναι.
Αυτό που έγραψα για την διακοπή ρεύματος χωρίς να υπάρχει ups μου έτυχε σε εμένα με αποτέλεσμα να μου ανεβάσει θερμοκρασία το τζάκι.Έκλεισα τον αέρα και άνοιξα ελάχιστα την πόρτα,με αποτέλεσμα μετά από λίγη ώρα να μου πέσει η θερμοκρασία απο τους 90 βαθμούς στους 70.Εννοείται πάντα όταν έχουμε ανεξέλεγκτη φωτιά στο τζάκι ποτέ μα ποτέ δεν ανοίγουμε την πόρτα όπως πολύ σωστά έγραψε πριν λίγο ένας φίλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80478 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Νεκταριε γεια σου και απο εμενα.
Εχεις δοχειο αδρανειας ??

Το ζητας το τσιπας !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80504 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Απλα πραγματα ειναι ας μην τα κανουμε τραγικα, τραγικα γινονται με τ φοβο και τον πανικο. Προσωπικα οταν ανεβει η θερμοκρασια, οταν περασει το 180 (κανω πολλες δοκιμες κτλ σπιτι μου) την ριχνω με ενα ποτηρι νερο, ισα για να πεσει στο 170.. Και αυτο κυριως για να μην παθει κατι ο αισθητηρας.
Αν ριξεις εναν κουβα νερο μεσα τοτε η πρωτη πιθανη παρενεργεια θα ειναι τα εγκαυματα σου απο ατμο και μετα η οποιαδηποτε ζημια στο τζακι. Εδω να τονισω οτι δεν εχω μαντεμι και οτι το λιγο νερο το ριχνω επανω στα ξυλαμ τα οποια καινε επανω σε διατρητα (τουμπα, μανεσμαν σωληνες), αυτα δεν εχουν αναγκη απο θερμικα σοκ, ομως.. Και μαντεμενιο ομως να ειναι με λιγο νερο επανω στα ξυλα δεν θα παθει τιποτα, ενας ψεκαστηρας φυτων ειναι ιδανικος γ αυτο. Φυσικα θεμα διασπασης του νερου σε τετοιες θερμοκρασιες (600 το πολυ μεσα στην καρβουνια) δεν υφισταται σε καμια περιπτωση. Συμφωνω πανω κατω με ολους, αλλα οχι στον βαθμο που αντιλαμβανεται τον κινδυνο ο καθ ενας καθως και στο που ελοχευει.
Σωστα ολα τα μετρα, αλλα αν για μια απλη υπερθεμανση τρομαξει καποιος και κανει στο σπιτι μεγαλυτερη ζημια και φασαρια για το τιποτα? Να προσθεσω κ εγω ενα ακομα, μεταλικος κουβας με μακρυ σιδερενιο γαντζο για την μεταφορα του εξω.. Οταν τα πραγματα ειναι πραγματικα δυσκολα εχει σημασια να απομακρυνουμε εστω και 1-2 ξυλα στο μπαλκονι, με αργες σταθερες κινησεις και γρηγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80517 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Πριν 3 χρονια πελατισσα μου ηρθε σε κατασταση σοκ, μιλουσε για μπαμ, για εκρηξη κ ενα σωρο πανω στ φοβο της. Πηγα να δω φυσικα, το τζακι ηταν μια χαρα αλλα δεν με πιστευε επεμενε οτι ανατιναχτηκε! Ακουσε εκρηξη τριγμους κτλ και πανω στ λαχταρα της νομισε οτι η καπνοδοχος καταστραφηκε. Πηρε φωτια η καπνοδοχος και καηκε. Ομως.. η ιδια καηκε, ευτυχως ελαφρα, στ χερια και εκαψε και τα χαλια της απο καρβουνα στ προσπαθεια της να τα βγαλει βιαστικα και να περισωσει το σπιτι, ενω δεν χρειαζοταν ολ αυτα τα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ που επραξε.
Το μπαμ προφανως ηταν η αυταναφλεξη και την τρομαξε, γ αυτο νομιζω ειναι λαθος η μειωση του αερα. Κλεινοντας τ πορτα συνεχιζει να υπερθερμαινεται, δεν ειναι μια φωτια εξω στην οποια κοβωντας το οξυγονο θα ''κατσει'', ενα καμινι ειναι εκεινη τ στιγμη και το καλυτερο ειναι να κρυωνει. Τα πυρωμενα μισοακαυστα καπναερια στην περιπτωση αυτη θα αναφλεγουν στην απολληξη δημιουργωντας εκρηξη αρκετα παρα κατω. Ο φιλος πυροσβεστης να μας διαφωτισει σ αυτο, τι ειναι καλυτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80585 από nektarios
Απαντήθηκε από nektarios στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε: Νεκταριε γεια σου και απο εμενα.
Εχεις δοχειο αδρανειας ??



Γεια σου και απο μενα Leona!Δοχειο αδρανειας δεν εχω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ