Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71182 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Δεν θελω να βαλω λεβητα γιατι ειναι αλλα τρια σπιτια στον χωρο που μενω.Θελω να ειμαι αυτονομος και για αυτο σκεφτηκα το ενεργεικο τσακι-υδραυλικο.Αλλα δεν ξερω τι να παρω....σκεφτομε για ιταλικη εστια αλλα και εδω στο site εχω διαβασει διαφορα ....για αερωθερμο μου ειπαν οτι στο σπιτι που εχω το σαλονι που θα το βαλω θα ειναι ζεστο και τα αλλα δωματια 2-3 βαθμους κατω.Για το υδραυλικο μου ειπαν καλυτερα..αλλα ποιο θα διαθεσω μεχρι 2500 ευρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71199 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Το ίδιο είναι να έχουμε το λέβητα μας στο υπόγειο και να το ζεσταίνουμε και αυτό μαζί με το να έχουμε το λέβητα μέσα στο σπίτι μας ??? δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα αυτό όσο και να το θέλετε !!!
12 το βράδυ πρίν πας για ύπνο να πετάς 3-4 κούτσουρα στο τζάκι απο το να φοράς μπουφαν να βγαίνεις στο κρύο να κατέβεις στο λέβητα ???πάλι δεν νομίζω ....!!!
Επίσης σε αρκετους που έχετε ποστάρει σε αυτό το θέμα σας έχω δείξει το παρακάτω γράφημα απο τζάκι 24kw που πιάνει τα 32kw σε ιδανικές συνθήκες και μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και των 30kw που σύντομα θα σας ανεβάσω και απο αυτα γράφημα !!
πως λέτε λοιπόν οτι δεν μπορει να ζεστάνει 200 τμ ???
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71283 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Αυτο λεω φιλε και τα 2 (τζακι,λεβητας)εχουν τα υπερ και τα κατα τους,εγω βγαινω εξω οπως λες να ρηξω ξυλα αλλα μεσα στο σπιτι ειμαι πεντακαθαρος και ο αδελφος μου εχει βρωμια αλλα τα ριχνει μεσα στο τζακι και τελειωσε αλλα καιαυτος καποτε πρεπει να βγει εξω να προμυθευτει τα ξυλα για το τζακι του,του αδελφου μου "η Βουλγαρα"το τζακι ειναι 35kw ονομαστικη ισχυ και 41 μεγιστη και παιρνει ολοκληρα κουτσουρα εχει 90 λιτρα νερο βαρος 300+ κιλα και τα 200 τ.μ τα εχει για πλακα!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71286 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου... έχεις καθόλου εικόνα προς τα που να κοιτάξω για αγορά? Είδα και κάτι στο forum αυτό από έναν άλλο κύριο για ένα ιταλικό που έβαλε και του έχει σκουριάσει όλο και έχει ανεβάσει και φώτο... απογοητεύτηκα και ήταν ένα από τα μοντέλα που μου άρεσαν. Απο το forum αυτό τελικά μαθαίνεις πολλά. Το τζάκι του κηρίου που είχε πάθει την ζημιά ήταν EDIL CAMIN Acquatondo Plus 22 μόλις το είδα απόρησα για αυτό και εγώ ψάχνομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71287 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Τι τζακι εχει βαλει...Βουλγαρικο??Ποιο μοντελο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71293 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Ναι αλλά υπάρχει η αντιπρόταση του Αστέρη που με βρίσκει σύμφωνο...
Για αν δεχτούμε ότι ένα καλο τζάκι αέρο ζεσταίνει πλην από τον χώρο που βρίσκεται με τα υπόλοιπα δωμάτια με αυτα να υστερούν μόνο κατα δύο βαθμούς τότε με το υπάρχουν σύστημα θέρμανσης αν καλοσυντηρηθεί μονωθούν οι σωλήνες και ο λέβητας καλά και τοποθετηθούν θερμοστατικές κεφαλές το κόστος σε καύσιμο για να καλυφθούν αυτοί οι δύο βαθμοί θα είναι μικρό.
Ετσι δεν κάνει κανείς ούτε το σαλόνι του λεβητοστάσιο αλλά παραμένει και η υπάρχουσα εγκατάσταση γιατί ποτέ δεν ξέρεις.......

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ