Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71296 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

vati έγραψε: Γεια σας. θέλω να προχωρήσω σε αγορά ενεργειακό-τζάκι υδραυλικό και είμαι σε τρεις εταιρίες δυο ελληνικές και μια ιταλική. ΕUROFIRE-CAMINO DESIGN-EDIl CAMIN.Το σπίτι μου είναι 150 τ.μ στην περιοχή Αγιος στεφανος -Αττικης. Ευχαριστώ.


Vati,.
Μιας και είσαι Αγ. Στέφανο κάνε μια βόλτα μέχρι τα πεϊνιρλί του Τεχλικίδη, στη Δροσιά, Κομνηνών 13 νομίζω, να δεις που ζεσταίνει μια αίθουσα 150 τ.μ. ψηλοτάβανη (4μ) με το SEGUIN 19 KWS.
Αξίζει τον κόπο.
Εγώ είμαι Κρυονέρι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71312 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Σε ευχαριστώ.. τώρα είμαι Πόρο θα περάσω να δω,αν και έχω ακούσει καλά λογία για τα seguin που νομίζω τα έχει ο Φράγκος στα Κιούρκα. Αυτό που μου λες τι είναι αερόθερμο η με νερό να στέλνει και στα σώματα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71315 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Το ίδιο είναι να έχουμε το λέβητα μας στο υπόγειο και να το ζεσταίνουμε και αυτό μαζί με το να έχουμε το λέβητα μέσα στο σπίτι μας ??? δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα αυτό όσο και να το θέλετε !!!
12 το βράδυ πρίν πας για ύπνο να πετάς 3-4 κούτσουρα στο τζάκι απο το να φοράς μπουφαν να βγαίνεις στο κρύο να κατέβεις στο λέβητα ???πάλι δεν νομίζω ....!!!
Επίσης σε αρκετους που έχετε ποστάρει σε αυτό το θέμα σας έχω δείξει το παρακάτω γράφημα απο τζάκι 24kw που πιάνει τα 32kw σε ιδανικές συνθήκες και μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και των 30kw που σύντομα θα σας ανεβάσω και απο αυτα γράφημα !!
πως λέτε λοιπόν οτι δεν μπορει να ζεστάνει 200 τμ ???




Με κριτηριο να παω στο λεβητοστασιο που ειναι στο υπογειο η να εχω τον λεβητα και να βαλω τα ξυλα στο σαλονι μου οντως προτιμω το σαλονι, ειναι πιο κοντα ;) .Μονο που για να ερθουν στο σαλονι παλι πρεπει να παω στο υπογειο για να τα φερω.

Ομως σαν υδραυλικος, το τζακι νερου με οσες ασφαλιστικες διαταξεις κι αν το συνοδευουν δεν παυει να ειναι μια απροβλεπτη βομβα μεσα στο σαλονι μου και δεν την θελω.

Προτιμω εναν καλο λεβητα πυρολυσης που ειναι στο υπογειο.

Σοβαρα τωρα πως μπορει να κοιμηθει καποιος με τζακι νερου αναμμενο;;;

Βασικο και απαραβατο κριτηριο επιλογης θερμανσης ειναι η ασφαλεια και με γνωμονα αυτην μειονεκτει μονο και μονο που βρισκεται διπλα απο το κρεβατι μας. Αντιθετα ο ξυλολεβητας προσφερει θερμανση εξαιρετικη, με την τοποθετηση δοχειου αδρανειας δε προσφερει μεγιστη ασφαλεια... ειναι και μακρυα.

Το προβλημα που μπορει να προκυψει δεν θα μας ρωτησει τι ωρα μας βολευει να γινει, απλα θα γινει.

Αν κοπει το ρευμα ποιος μας εξασφαλιζει οτι τα ασφαλιστικα συστηματα...ups, ασφαλιστικα 90 βαθμων, ανοιχτο δοχειο θα δουλεψουν και δεν θα πιασουμε τον πρωτο αριθμο του τζοκερ;;;

Αρα πολλοι δεν βλεπω να κοιμουνται τα βραδια σαν πουλακια για τα παραπανω.

Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι, γιατι τα ξυλα για 200 μετρα σπιτι να πρεπει να ανεβουν ενα η δυο οροφους απο το υπογειο και οχι να καουν εκει.

Προτιμοτερο να κουβαληθουν μια φορα και να καουν στο υπογειο, παρα να κουβαληθουν δυο φορες 15 τονοι ξυλα το λιγοτερο.

Αν το δουμε απο την μερια της οικονομικοτερης εγκαταστασης ποιο ειναι πιο ακριβο;;;

Ενας vigas πυρολυσης 25-31kw με 800αρη δοχειο στοιχιζει γυρω στα 4500 ευρω τοποθετημενος.

Ενα αντιστοιχο τζακι με δοχειο αδρανειας στοιχιζει λιγοτερο;;;

Προσωπικα αν και εχω εδω και δυο χρονια λεβητα πελλετ με 500 αρι δοχειο στο υπογειο, το τζακι που εβαλα περυσι ειναι αεροθερμο...μπορουσα να συνδεθω στην σερπαντινα του δοχειου με μεγαλη ευκολια.

Για ολα τα παραπανω σκεφτειτε το καλυτερα για μενα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71320 από κροκος
Απαντήθηκε από κροκος στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
valasam μπορουμε να μαθουμε το ονομα απο το τζακι(βουλγαρα) του αδερφου σου που αποδιδει καλυτερα απο τα pryti και την τιμη του ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71323 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Απ: Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

χρηστος8 έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Το ίδιο είναι να έχουμε το λέβητα μας στο υπόγειο και να το ζεσταίνουμε και αυτό μαζί με το να έχουμε το λέβητα μέσα στο σπίτι μας ??? δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα αυτό όσο και να το θέλετε !!!
12 το βράδυ πρίν πας για ύπνο να πετάς 3-4 κούτσουρα στο τζάκι απο το να φοράς μπουφαν να βγαίνεις στο κρύο να κατέβεις στο λέβητα ???πάλι δεν νομίζω ....!!!
Επίσης σε αρκετους που έχετε ποστάρει σε αυτό το θέμα σας έχω δείξει το παρακάτω γράφημα απο τζάκι 24kw που πιάνει τα 32kw σε ιδανικές συνθήκες και μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και των 30kw που σύντομα θα σας ανεβάσω και απο αυτα γράφημα !!
πως λέτε λοιπόν οτι δεν μπορει να ζεστάνει 200 τμ ???




Με κριτηριο να παω στο λεβητοστασιο που ειναι στο υπογειο η να εχω τον λεβητα και να βαλω τα ξυλα στο σαλονι μου οντως προτιμω το σαλονι, ειναι πιο κοντα ;) .Μονο που για να ερθουν στο σαλονι παλι πρεπει να παω στο υπογειο για να τα φερω.

Ομως σαν υδραυλικος, το τζακι νερου με οσες ασφαλιστικες διαταξεις κι αν το συνοδευουν δεν παυει να ειναι μια απροβλεπτη βομβα μεσα στο σαλονι μου και δεν την θελω.

Προτιμω εναν καλο λεβητα πυρολυσης που ειναι στο υπογειο.

Σοβαρα τωρα πως μπορει να κοιμηθει καποιος με τζακι νερου αναμμενο;;;

Βασικο και απαραβατο κριτηριο επιλογης θερμανσης ειναι η ασφαλεια και με γνωμονα αυτην μειονεκτει μονο και μονο που βρισκεται διπλα απο το κρεβατι μας. Αντιθετα ο ξυλολεβητας προσφερει θερμανση εξαιρετικη, με την τοποθετηση δοχειου αδρανειας δε προσφερει μεγιστη ασφαλεια... ειναι και μακρυα.

Το προβλημα που μπορει να προκυψει δεν θα μας ρωτησει τι ωρα μας βολευει να γινει, απλα θα γινει.

Αν κοπει το ρευμα ποιος μας εξασφαλιζει οτι τα ασφαλιστικα συστηματα...ups, ασφαλιστικα 90 βαθμων, ανοιχτο δοχειο θα δουλεψουν και δεν θα πιασουμε τον πρωτο αριθμο του τζοκερ;;;

Αρα πολλοι δεν βλεπω να κοιμουνται τα βραδια σαν πουλακια για τα παραπανω.

Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι, γιατι τα ξυλα για 200 μετρα σπιτι να πρεπει να ανεβουν ενα η δυο οροφους απο το υπογειο και οχι να καουν εκει.

Προτιμοτερο να κουβαληθουν μια φορα και να καουν στο υπογειο, παρα να κουβαληθουν δυο φορες 15 τονοι ξυλα το λιγοτερο.

Αν το δουμε απο την μερια της οικονομικοτερης εγκαταστασης ποιο ειναι πιο ακριβο;;;

Ενας vigas πυρολυσης 25-31kw με 800αρη δοχειο στοιχιζει γυρω στα 4500 ευρω τοποθετημενος.

Ενα αντιστοιχο τζακι με δοχειο αδρανειας στοιχιζει λιγοτερο;;;

Προσωπικα αν και εχω εδω και δυο χρονια λεβητα πελλετ με 500 αρι δοχειο στο υπογειο, το τζακι που εβαλα περυσι ειναι αεροθερμο...μπορουσα να συνδεθω στην σερπαντινα του δοχειου με μεγαλη ευκολια.

Για ολα τα παραπανω σκεφτειτε το καλυτερα για μενα.

Πολλα σπιτια εχουν μεσα στο μπανιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα, πολλα σπιτια χρησημοποιουν χυτρες και φιαλες υγραεριου. Αυτες τις συσκευες τις θεωρεις ποιο ασφαλεις?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71327 από χρηστος8
@ gagelak

O ηλεκτρικος θερμοσιφωνας σε περιπτωση διακοπης ρευματος σταματαει την λειτουργια του σε αντιθεση με το τζακι.

Η χυτρα δεν ξερω ομως η φιαλη υγραεριου ναι εχει τους κινδυνους της...ειδικα μεσα στο σπιτι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ