Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64998 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810
απο οτι εχω δει στο ίντερνετ στην κοζανη εχει δυο με το ονομα σαμουκατσίδης.. ο ενας εχει την art kamin και ο αλλος την camino design.. ποιον απο τους δυο πηρες τζακι????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64999 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810
Από caminodesign. Απ' ότι είδα και οι δυο δηλώνουν ίδια διεύθυνση, δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65010 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810
ούτε εγώ ξέρω εάν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους...για πες μας εντυπωσεις απο το 810 ??? εχεις βαλει το PLANO EF 810

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65018 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810
Εχω το QUATTRO QL 810

www.caminodesign.gr/el/product/fireplace.../quattro/ql-810.html

Σε γενικές γραμμές, όπως περιέγραψα και πιο πάνω, είμαι ικανοποιημένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150320 από sofkos
Απαντήθηκε από sofkos στο θέμα Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810
καλησπέρα και καλως σας βρήκα
φέτος έβαλα το το τζάκι της caminodesign plano 810 idro και αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν μου τραβάει αρκετό αερα απο εξω με αποτέλεσμα οταν βαλω χοντρα ξυλα να μην τα καίει ευκολα , δηλαδη δεν αρπαζουν ευκολα και αν καουν λιγο σε λιγο αρχιζει και σιγοκαίει και δεν δινει φλογα.αν βαλω ψιλα ξυλα γινεται χαμος. να τονίσω οτι τα ξυλα μου δεν ειναι καταξερα ειναι και περσινα και φετινα καλοκαιρινα μου τα εφεραν και δεν ξερω ακριβως ποτε τα εκοψαν. βέβαια διαλέγω τα πιο ξερα και βαζω απο ελια. το τζακι εχει στόμιο κάτω μπροστά για εισοδο αερα και του εχω ανοιξη τρυπα απο εξω να τραβαει .πιο αναλυτικα υπαρχη επενδυση απο γυψοσανίδα απο το εδαφος μεχρι το ταβανι σαν ντουλαπα και αν ειναι ισιο το τζακι το εχω βαλει γωνια με αποτελεσμα να εχει δημιουργηθεί μεγαλο κενο πισω. εχω ανοιξη 2 τρυπες για αερα απο εξω και εχω βαλει περσίδες και μια τριτη με σπιράλ στο μοτέρ για να δινει ζεστο αερα ( ολες απ εξω). μεσα μπροστα έχω τις 2 περσίδες απο το μοτερ και μια πανω πανω κοντα στο ταβανι για εκτόνωση του ζεστου αερα απο την κατασκευή. πηγαίνω και βλεπω αλλα τζακια μολις ρίξουν ενα ξυλο και ανοίξουν το κλαπε και τον αερα φουντονουν αμεσως τα ξυλα πραγμα που δεν γινεται σε εμενα εγω οταν ανοιξω τον αερα βρίσκω ελάχιστη διαφορα. μήπως η επένδυση που βάλαμε εχει γινει μεγαλο το κουτι πισω και δεν μπορεί να τραβήξει σωστα αερα;
ευχαριστω
Κωστας απο Σαμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150328 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζάκι υδραυλικό Caminodesign 810

sofkos έγραψε: καλησπέρα και καλως σας βρήκα
φέτος έβαλα το το τζάκι της caminodesign plano 810 idro και αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν μου τραβάει αρκετό αερα απο εξω με αποτέλεσμα οταν βαλω χοντρα ξυλα να μην τα καίει ευκολα , δηλαδη δεν αρπαζουν ευκολα και αν καουν λιγο σε λιγο αρχιζει και σιγοκαίει και δεν δινει φλογα.αν βαλω ψιλα ξυλα γινεται χαμος. να τονίσω οτι τα ξυλα μου δεν ειναι καταξερα ειναι και περσινα και φετινα καλοκαιρινα μου τα εφεραν και δεν ξερω ακριβως ποτε τα εκοψαν. βέβαια διαλέγω τα πιο ξερα και βαζω απο ελια. το τζακι εχει στόμιο κάτω μπροστά για εισοδο αερα και του εχω ανοιξη τρυπα απο εξω να τραβαει .πιο αναλυτικα υπαρχη επενδυση απο γυψοσανίδα απο το εδαφος μεχρι το ταβανι σαν ντουλαπα και αν ειναι ισιο το τζακι το εχω βαλει γωνια με αποτελεσμα να εχει δημιουργηθεί μεγαλο κενο πισω. εχω ανοιξη 2 τρυπες για αερα απο εξω και εχω βαλει περσίδες και μια τριτη με σπιράλ στο μοτέρ για να δινει ζεστο αερα ( ολες απ εξω). μεσα μπροστα έχω τις 2 περσίδες απο το μοτερ και μια πανω πανω κοντα στο ταβανι για εκτόνωση του ζεστου αερα απο την κατασκευή. πηγαίνω και βλεπω αλλα τζακια μολις ρίξουν ενα ξυλο και ανοίξουν το κλαπε και τον αερα φουντονουν αμεσως τα ξυλα πραγμα που δεν γινεται σε εμενα εγω οταν ανοιξω τον αερα βρίσκω ελάχιστη διαφορα. μήπως η επένδυση που βάλαμε εχει γινει μεγαλο το κουτι πισω και δεν μπορεί να τραβήξει σωστα αερα;
ευχαριστω
Κωστας απο Σαμο


Η δική μου εμπειρία είναι ότι τα υδραυλικά τζάκια δεν "αγαπούν" πολύ τη σκέτη ελιά (η οποία παρεμπίπτοντος έχει χρόνο αποδεκτής ξήρανσης το λιγότερο 2 χρόνια, λόγω του ελαίου που περιέχει).
Για καλό αποτέλεσμα μπορείς να καις ελιά σε συνδυασμό με άλλα ξύλα που προσφέρουν φλόγα (οξιά, πεύκο κτλ.)

Σε μικρότερο ποσοστό το ίδιο συμβαίνει με τον δρυ. Αυτά τα ξύλα είναι ωραία μεν γιατί προσφέρουν σχετική διάρκεια όμως επειδή στα υδραυλικά τζάκια οι θερμοκρασίες μέσα στο θάλαμο είναι σημαντικά χαμηλότερες (λόγω της υδρόψυξης) απο τα αερόθερμα, θέλουν ξύλα που να μπορούν να καίγονται ισορροπημένα με φλόγα. Αυτό το πετυχαίνεις και με το σωστό μέγεθος κοπής-σκισίματος. Ογκώδης κορμοί απο σκληρά ξύλα (ελιά, δρυς), χωρίς άλλα ξύλα μετά απο λίγο καρβουνιάζουν και σιγοκαίνε. Αυτό το σιγοκαρβούνιασμα δεν μπορεί να συντηρήσει το καλοριφέρ και οι θερμοκρασίες πέφτουν ακόμα χαμηλότερα στο θάλαμο.

Αν μάλιστα τα ξύλα σου δεν είναι και αρκετά ξέρα, ακόμα χειρότερα. Επεδίωξε να τα σκίσεις σε λεπτότερα, στεγνώνουν πιο γρήγορα και καίγονται και πολύ καλύτερα.
Αν δεν έχεις σωστή καύση, δεν έχεις και αρκετό ελκυσμό, γι'αυτό ο αέρας δεν έρχεται εύκολα μέσα (να καθαρίζεις τακτικά και τη σχάρα απο τη στάχτες). Τον αέρα δεν μπορείς να τον σπρώξεις μέσα στο θάλαμο, τον τραβάς μέσω του ελκυσμού της καμινάδας.
Αυτά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofkos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ