Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53035 από petergi1
Μαλιστα ετσι οπως το σκευτηκατε με ξυλοσομπα διπλα σαν να εχετε δικιο...δεν την ειχα σκευτει αυτη την λυση...ωραια σκεψη μπραβο.Οσο για τζακι αεροθερμο με εξαφανιζομενη πορτα για να το κανω και παραδοσιακο κατα βουληση μπορειτε να μου προτεινετε καποια για να τα δω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53044 από Stavrax

petergi1 έγραψε: Μαλιστα ετσι οπως το σκευτηκατε με ξυλοσομπα διπλα σαν να εχετε δικιο...δεν την ειχα σκευτει αυτη την λυση...ωραια σκεψη μπραβο.Οσο για τζακι αεροθερμο με εξαφανιζομενη πορτα για να το κανω και παραδοσιακο κατα βουληση μπορειτε να μου προτεινετε καποια για να τα δω?

Δες αυτήν ή αυτήν αλλά ο εναλλάκτης και στις δύο μπαίνει δύσκολα (πιο ψηλα και θέλει ύψος), ενώ και το κόστος ανεβαίνει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53046 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...
αν θες να ζεστανεις 200 μ2 μια λυση ειναι αυτη ...λιγο πιο καλη ειναι ενας λεβητας ξυλου η πελλετ αν μπορεις ευκολα να απομονωσεις τα 2 σπιτια και για την θαλπωρη του τζακιουυ...βαλε ενα ανοιχτο να ψηνεις και κανα μπριζολακι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53054 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...

petergi1 έγραψε: ...Οσο για τζακι αεροθερμο με εξαφανιζομενη πορτα για να το κανω και παραδοσιακο κατα βουληση μπορειτε να μου προτεινετε καποια για να τα δω?


Αν θες να το δουλεύεις ανοιχτό, γνώμη μου, ψάξε εστία με κλαπέ και όχι με κόφτρα.

Όταν ανοίγει η πόρτα να ανοίγει και το κλαπέ, αλλιώς θα ντουμανιάζει ο τόπος.

Και να κάνεις μεγάλη είσοδο εξωτερικού αέρα καύσης, καμιά Φ200 ας πούμε (ακόμα δεν τον ειδαμε, Γιάννη το βαφτίσαμε. Προτρέχω λίγο...)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53085 από Asteris
Αν είναι να δουλεύουμε το τζάκι και με αναοιχτή πόρτα, τότε χρειάζεται χειροκίνητο κλαπέ, να το κλείνουμε τόσο όσο να μην καπνίζει. Αν το κλαπέ ανοίγει τέρμα, θα ρουφάει τα παλαβά του από το δωμάτιο και όχι δεν θα το ζεσταίνει, θα το κρυώνει κιόλας.

Η κόφτρα δεν παίζει κάποιο ρόλο στο κάπνισμα Γιάννη, αν ρουφάει από πάνω σωστά η καμινάδα, ο καπνός θα τον βρει τον δρόμο του και θα πάει προς τα πάνω και όχι προς τα έξω, στο δωμάτιο. Το Selenic μου με κόφτρα, δεν έχει καπνίσει ούτε μία φορά σε κανονική λειτουργία. Κάπνισε 1-2 φορές στο άναμμα, από λάθος διαχείριση (το έπνιξα με ξύλα πριν ζεσταθεί η καμινάδα), όταν ζεσταθεί πάει σφαίρα πάνω ο καπνός, μεσα από τις χαραμάδες που αφήνει η κόφτρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53217 από petergi1

GT έγραψε:

petergi1 έγραψε: ...Οσο για τζακι αεροθερμο με εξαφανιζομενη πορτα για να το κανω και παραδοσιακο κατα βουληση μπορειτε να μου προτεινετε καποια για να τα δω?


Αν θες να το δουλεύεις ανοιχτό, γνώμη μου, ψάξε εστία με κλαπέ και όχι με κόφτρα.

Όταν ανοίγει η πόρτα να ανοίγει και το κλαπέ, αλλιώς θα ντουμανιάζει ο τόπος.

Και να κάνεις μεγάλη είσοδο εξωτερικού αέρα καύσης, καμιά Φ200 ας πούμε (ακόμα δεν τον ειδαμε, Γιάννη το βαφτίσαμε. Προτρέχω λίγο...)


Ναι..τι ειναι το κλαπε και η κοφτρα ρε παιδια?δεν ειναι καλυτερα να παω σε καποιο ολοκληρωμενο συστημα τζακιου μιας και δεν υπαρχει ηδη υπαρχων τζακι στο σπιτι?αυτα που μου προτεινατε ειναι μονο εστια για να μπει σε ηδη υπαρχων η κανω λαθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ