Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53507 από petergi1

Fokion έγραψε: Ταπεινη μου αποψη κι ας με βαρατε...

ο ανθρωπος δεν εχει αναψει τζακι στη ζωη του και τον "πετατε στα βαθια να κολυμπησει"
να ανοιγοκλεινει κλαπε κοφτρες προτευοντες δευτερευοντες φογιερ μονομπλοκο....

Μου θυμιζει λιγο σαν καποιος να πηρε σημερα το διπλωμα οδηγησης και αυριο του δινετε 16τροχη νταλικα να την περασει απο το Μοναστηρακι...

και ο καιρός που ερχεται - που εχει ερθει ηδη καλυτερα δεν αφηνει περιθωρια...
Μηπως οι προτασεις σας να γινουν υπο αυτο το πρισμα???

και δεν εχουν τεθει και βασικές ερωτησεις

τι ξυλα θα καψει??? Φετος να βρει ξερα πλεον καταχλωμο....
χωρο να τα αποθηκευει εχει???? τους αρκετους τονους που θα χρειαστει για τη σεζον?
μενει σε οροφο ή μονοκατοικια?
αν λειπει απο το σπιτι μπορει ο οποιος αλλος να το αναψει να ζεσταθει???
το οτι θελει δε θελει θα πρεπει να κανει το "θερμαστη"? Για τον καθαρισμό???

το συνολικό κοστος του να χτισει μονομπλοκο / φογιερ κ.λ.π με ολα αυτα τα παταρακια κ.λ.π. που απαιτουνται μια που ΔΕΝ υπαρχει καν εστια, ποια ειναι???
η καμιναδα απο που θα περασει και σε τι υψος θα πρεπει να φτασει?

δε ξερω... μηπως ειμαι εγω λαθος...


Ακριβως αδερφε επεσα στα βαθια!!!με πεταξανε στα ανοιχτα χωρις μπρατσακια - σωσιβιο και δεν ξερω κολυμπι!!χαχα.
Λοιπον για τις ερωτησεις που εκανες να σου απαντησω ...Χωρο εχω απλετο για αποθηκευση ξυλου...ειναι μονοκατοικια και οταν λειπω λειπουμε και οι 2 και γυρναμε επισης μαζι αρα φωτομπατλερ (ανθρωπο μονο για να αναβει την φωτια στο τζακι) δεν εχω :) :)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by petergi1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53518 από petergi1

GT έγραψε:

petergi1 έγραψε:

GT έγραψε:

petergi1 έγραψε:

...
αυτα που μου προτεινατε ειναι μονο εστια για να μπει σε ηδη υπαρχων η κανω λαθος?
...


Αυτά που σου προτάθηκαν είναι τύπου foyer φυσικής ροής, όπως ας πούμε το Invicta Selenic 700 , για να πάρεις μια ιδέα.

Πρέπει ωστόσο να μελετήσεις κατά τη γνώμη μου τουλάχιστο τα παρακάτω θέματα, για να καταλάβεις τι συμβαίνει με τις εστίες, ποια σου χρειάζεται και να αποφύγεις τις μπανανόφλουδες.

Ξεκίνα φτιάχνοντας καφέ... :whistle:

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία.

Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Τα εχω διαβασει αυτα και επειδη δεν εβγαλα και πολυ ακρη οντας ασχετος εντελως ανοιξα νεο θεμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53578 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...
Μια η λυση φιλος , τραβα και δες τα τζακια που λες και σου λεμε ! Παρτα με την σειρα , και ελα να τα δουμε !
Που ειναι ο αλλος που ερωτεύτηκε το τζακι που σφυρίζει ??? αι κατι τετοιο θα παθεις και συ

Μαρκες θες να σε πουμε ??? μεχρι 2000 χιλιαρικα μαζι με τα υλικα ειναι αυτα >>>??? και μαζι με τα μαρμαρα ?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53993 από petergi1

house έγραψε: Μια η λυση φιλος , τραβα και δες τα τζακια που λες και σου λεμε ! Παρτα με την σειρα , και ελα να τα δουμε !
Που ειναι ο αλλος που ερωτεύτηκε το τζακι που σφυρίζει ??? αι κατι τετοιο θα παθεις και συ

Μαρκες θες να σε πουμε ??? μεχρι 2000 χιλιαρικα μαζι με τα υλικα ειναι αυτα >>>??? και μαζι με τα μαρμαρα ?????


Ναι φιλε αυριο θα παω να τα δω και απο κοντα.Ναι μεχρι 2300 δινω μαζι με τα μαρμαρα κομπλε ολα...τι επαθε ο αλλος με το τζακι που σφυριζει?τι ενοεις σφυριζει?ναι μαρκες ηθελα αντε 100 ευρω παραπανω να φτασουν ΟΛΑ μαζι.δηλαδη κανα 1800 το τζακι σαν εστια μονο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ