Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52993 από petergi1
Καλησπερα και απο μενα.

Χρειαζομαι γνωμες απο ανθρωπους που εχουν εστω και καποια μικρη εμπειρια απο τζακι γιατι εγω δεν ειχα ποτε στην ζωη μου επαφη. Αποφασισα λογω τιμης πετρελαιου και μονο να βαλω ενα τζακι στο σπιτι μου.Δεδομενου οτι στο σπιτι υπαρχουν σωματα καλοριφερ ειπα να βαλω λοιπον τζακι καλοριφερ με μια συντομη ερευνα που εκανα στο web για ειδη τζακιων.Ηρθε λοιπον και ενας τζακας μεχρι τωρα για να δει το σπιτι.Ο τζακας λοιπον μου ειπε οτι το σπιτι ειναι μικρο για τζακι καλοριφερ (90τ.μ ειναι)και οτι θα φτασει περιπου στα 3300 με εξαφανιζομενη πορτα οπως του ειπα οτι θελω για να μπορω να εχω και παραδοσιακο τζακι μαζι χωρις καποια πορτα στα μουτρα μου.Του λεω λοιπον γιατι τοσο πολυ ρε αδερφε?ποσα θες για εγκατασταση?μαζι με θερμουδραυλικο και καμνιναδες τεσπα γυρω στα 650 ευρω μου λεει.Ε και το τζακι σου εχει 2700?σαν πολλα δεν ειναι του λεω?και τον βαζω στον υπολογιστη και του δειχνω αυτο edilkamin .(το μαγαζι δεν εχει σημασια αλλωστε μου ειπε τα χειροτερα αυτος χωρις να θελω να κανω δυσφιμιση...απλα ουτε διαφημιση θελω να κανω).Το θεμα ειναι οτι μου λεει οτι μπορει αν θελω να μου το φερει αυτο το μοντελο αλλα αυτος δεν μπου δινει καποια εγγυηση δικη του που δινει 10 χρονια αλλα μονο 2 που εχει η εταιρια σαν εταιρια.Γιατι του λεω ρε αδερφε τοσο χαλια ειναι?Εγω την εχω βαλει 2 φορες και τις 2 μου εβγαλε προβληματα....κατι για οτι εκαιγε τα κορδονα και οτι οι συγλολισεις τις δεν ειναι και τοσο καλες και κατι τετοια κινεζικα για μενα πραγματα μιας και δεν εχω ιδεα.Τεσπα μου λεει φιλε καλυτερα στο σπιτι σου να βαλεις ενεργιακο οχι καλοριφερ και θα κανεις εξισου καλα την δουλεια σου και το πολυ να φτασεις 2000 με εξαφανιζομενη πορτα...(με ανοιγομενη παλι 600ευρω λιγοτερα δλδ 1400)Η διαφορα η μεγαλη οφειλεται μου λεει και στο τζακι σαν τζακι αλλα και στην ελειψη θερμουδραυλικου που ειναι περιπου 400ευρω η αμοιβη του....Τεσπα σας κουρασα....εσεις τι μου προτεινετε για 90τ.μ σπιτι με ηδη υπαρχων συστημα καλοριφερ και τιμη Μaximum τα 2300ευρω???Εγω στην αρχη σκευτομουν το edilkamin που εδειξα παραπανω που εχει 1700+600 εγκατασταση περιπου 2300 για τζακι καλοριφερ αλλα με κωλωσε λιγο ο τυπος....Ακουω γνωμες λοιπον....Ευχαριστω εκ των προτερων
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52997 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Έρευνα για τζάκι: μάλλον αδιέξοδο...
Καλωσήρθες petergi1,

Για 90 τ.μ. και το αερόθερμο τζάκι θα σου κάνει το σπίτι φούρνο, ειδικά αν έχεις και καλές μονώσεις. Πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις σαν οικονομική λύση ένα Invicta αλλά και κάτι καλύτερο αν τα οικονομικά στο επιτρέπουν. Ρίξε μια ματιά στο νήμα μετα τζάκια και θα διαμορφώσεις ιδίαν άποψη.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53000 από Asteris
90τμ τα καταφέρνει πολύ άνετα και οποιοδήποτε αερόθερμο, οπότε έχεις απείρως περισσότερες επιλογές, από τα φτηνά υδρόθερμα, εφόσον θες να μείνεις κάτω από τα 2300€.

Το μειονέκτημα θα είναι ότι το σαλόνι θα έχει παραπάνω ζέστη από τα δωμάτια (πχ 24-20), που δεν είναι όμως πραγματικό πρόβλημα αν τα υπνοδωμάτια είναι μόνο για ύπνο. Πλεονέκτημα η καλύτερη κατανάλωση και η μεγαλύτερη ανεκτικότητα στα υγρά ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53005 από petergi1
Επισης πρεπει να σας πω οτι το σπιτι ειναι παλιο και ψηλοταβανο (κοντα στα 4 μετρα) αλλα φετος αλλαξα και κουφωματα οποτε νομιζω οτι μονο στο ταβανι δεν εχω καλη μονωση μιας και οι τοιχοι του σπιτιου ειναι σχεδον 1 μετρο με πετρα.Απλα ελεγα για τζακι καλοριφερ γιατι στην ουσια ειναι 2 σπιτια ενα αυτο που μενω εγω 90τμ και ενα διπλα 110 τμ το οποιο ειναι ακατοικητο μεν (ενωνονται μεσω μιας πορτας τα σπιτια)αλλα για μελλοντικη χρηση να ζεσταινω και το διπλα σπιτι αν μενουν καμια φορα και οι δικοι μου ας πουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53014 από Stavrax
Με τα 2300 βάζεις ινβίκτα - εναλλάκτη και μια ξυλόσομπα για το διπλανό και είσαι ΟΚ, χωρίς να χρειάζεται να μπλέκεις με εγκατάσταση τζακιού-καλοριφέρ που για να είναι σωστή και ασφαλής δε νομίζω να φτάνουν τα 2300!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53020 από Asteris
Και τα 12.6kW του Edilkamin δεν φτάνουν με τίποτα για 200 μέτρα. Σόμπα για το δίπλα όπως λέει ο Σταυραξ και θα την ανάβεις από την προηγούμενη μέρα, γιατί άμα το σπίτι έχει πέσει στους 5 βαθμούς, θα θέλει 2 μέρες να πιάσει τους 20...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ