Ερωτήσεις σχετικά με την τοποθέτηση κασέτας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45698 από Rin
Λοιπόν σκέφτομαι να μετατρέψω το τζάκι μου σε ενεργειακό με την προσθήκη κασέτας. Κοιτώντας τα διάφορα θέματα και ποστ, και αφού έφερα 2 τζακάδες, έχω τις εξής απορίες:

1.Αν σηκωθεί 1-2 πόντους η κασέτα, είναι απαραίτητη η περσίδα στη βάση του τζακιού, κάτω από την κασέτα, ώστε να γίνεται εισαγωγή εσωτερικού αέρα (επιπλεόν αυτού που γίνεται από την εισαγωγή της κασέτας με τη βοήθεια βελτιλατέρ)? ¨Η μήπως πρέπει οπωσδήποτε να ανοιχτεί αυτή η περσίδα εισαγωγής εσωτερικού αέρα anyway?

2. Αν η καμινάδα και η φουσκα του παλιού τζακιού είναι από αμίαντο, υπάρχει θέμα με την περσίδα που θα ανοίξω στη φούσκα για να εκτονώνεται ο αέρας ? Θα εκτεθώ στον αμίαντο με άλλα λόγια? Απ'ότι κατάλαβα η περσίδα αυτή είναι must οπότε δεν μπορώ να την αποφύγω.

3. Κατά την τοποθέτηση της κασέτας θα πρέπει να τοποθετήσω περιμετρικά της, μέσα στο τζάκι σε απόσταση 5 πόντων πετροβάμβακα (ο οποίος θα εφάπτεται στα πυρότουβλα, ή θα πρέπει να αφαιρέσω εξ'ολοκλήρου τα πυρότουβλα)?.

4. Χρειάζονται τίποτα εργασίες στη φούσκα? Αλλιώς, να πάω σε foyer.

Ο ένας τζακάς λέει ότι απλά συνδέουμε την κασέτα φέρνοντας μόνο εξωτερικό αέρα (δεν έχω), και δεν κάνουμε τίποτα άλλο, ούτε καμινάδα χρειαζόμαστε. Και θα ανοίξουμε 2 περσίδες,αυτές που φέρνουν τη ζέστη, δε χρειάζεται λέει περσίδα εκτόνωσης (βασικά ο συγκεκριμένος ασχολείται με μηχανολογικές εγκαταστάσεις κυρίως)

Ο άλλος λέει να περάσουμς Inox σπιράλ σωλήνα μέσα στην υπάρχουσα καμινάδα, και να φέρουμε εξωτερικό αέρα, και να ανοίξουμε τις δυο περσίδες που θα βγάζουν τη ζέστη, και τη μια εκτόνωσης.

Please help

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45724 από GeoTa
Φίλε να σου πω εγω τι θα έκανα στη θέση σου; Αυτό που γράφεις

Αν η καμινάδα και η φουσκα του παλιού τζακιού είναι από αμίαντο


με προβληματίζει πολύ. Αν ηταν δικό μου σπίτι θα τη γκρεμιζα τη φουσκα. Δεν ειμαι ειδικός, αλλά και μονο με την ιδεα οτι έχω φουσκα αμιάντου θα είχα θεμα.

Μπορει και να μην παιζει κανενα ρόλο και να μην υπαρχει πρόβλημα, αλλά εμενα με χαλάει...

Από την άλλη κουμαντο στη τσέπη του αλλουνου δεν θελω να κανω, απλά γραφω την άποψη μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45730 από Asteris
Γκρεμισμα τα πάντα και πας για foyer. Και μάσκες όλοι κατά το γκρέμισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Rin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45731 από GT
Και κανας κλωβός από ναυλον για να μην πάνε οι σκόνες στο υπόλοιπο σπίτι καλό δε θα έκανε?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45736 από Rin
Ευχαριστώ. Οκ κατανοητό, αμίαντος = δεν καλό. Αν δεν υπάρχει όμως τελικά αμίαντος, με τα υπόλοιπα ερωτήματα τι γίνεται? Δεν είμαι σίγουρος ακόμα, το τζάκι μπήκε το 2003
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Rin.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45747 από Asteris
Αν έχεις σκοπό να βάλεις περσίδα εκτόνωσης για να πάρεις πίσω όση ενέργεια ξεφεύγει από την κασέτα και την καμινάδα, τότε θέλει καλό καθάρισμα, σήκωμα της κασέτας 3-4 πόντους να κάνει εισαγωγή αέρα από κάτω της (ή περσίδα ειαγωγής κάτω στην ποδιά) και μονώνεις ότι μπορείς, ώστε να μην ζεσταίνεται τζάμπα τοιχοποιία, ειδικά η εξωτερική.

Αλλιώς απλά την χώνεις μέσα και την βάζεις στην πρίζα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ