Popay HELP!!! Βοήθεια για επιλογή τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40257 από DrNick
Καλησπέρα στην παρέα!Είμαι καινούριος εδώ αν και σας "παρακολουθώ¨" εδώ και καιρό.Πρόκειται να μπω σύντομα στο καινούριο σπίτι μου , που έχει καλές μονώσεις,αλλά είναι μεζονέτα 180 τμ σε 3 επίπεδα.Το τζάκι είναι χτιστό και μάλλον θα το γκρεμίσω για να βάλω είτε foyer είτε monoblock.Με ενδιαφέρει να ζεσταίνω το ισόγειο κυρίως,και οι πάνω όροφοι ό,τι ''αρπάξουν'' με φυσική ροή από την σκάλα και το εσωτερικό αίθριο που υπάρχει.Το εν λόγω ισόγειο είναι ψηλοτάβανο 80 τμ με όγκο περί τα 400κυβικά. Έχω 'φάει' τον κόσμο και άκρη δεν βγάζω.Έχω λοιπόν κάποιες απορίες και όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα τον ευγνωμονώ!!! α)Τα foyer που είναι από μαντέμι(έχω βρει 1 της turbo fonte ,το Argan 887 με βάρος 257 Kg και απόδοση ονομαστική 18Kw και άλλο ένα της seguel to clairflam 880 με 18Κw και διπλή κύση και βάρος 200Kg) είναι πιο αποδοτικά από τα monoblock που είναι φτιαγμένα από χάλυβα?? β)Η διάρκεια ζωής των μαντεμένιων foyer είναι μεγαλύτερη από των χαλύβδινων monoblock??? γ)Οι οσμές για τις οποίες ακούω οφείλονται στο μαντέμι ή στα μονωτικά (πετροβάμβακες κτλ)??και μπορώ να τις αποφύγω με χρ΄ηση κεραμοβάμβακα?? Εννοείται πως ό,τι βάλω θα έχει και μοτέρ μεγάλο(900κκ). Σας παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει κάποιος γιατί έχω πελαγώσει.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40266 από Asteris
Θες να βγάλεις ζέστη σε ένα σημείο, το ισόγειο, οπότε ποιός ο λόγος να βάλεις μονομπλόκο? Ένα απλό foyer θα είναι υπέραρκετό. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο είναι ψιλοάχρηστο και το μοτέρ των 900 κυβικών, μιά χαρά θα βγει ο αέρας και μόνος του από το foyer, αν του βάλεις τις σωστές περσίδες και μάλιστα με πολύ μεγάλη ροή, 300-400 κυβικά και πάνω.

Τώρα, περί απόδοσης, δεν έχει να κάνει με το υλικό, έχει να κάνει με την σχεδίαση. Η αντοχή επίσης σχετίζεται με την κατασκευή, δεν μπορείς να διαχωρίσεις υλικό σαν καλύτερο έτσι απλά, 4mm χάλυβας δεν είναι καλύτερος από 9mm μαντέμι πχ, 7mm χάλυβας είναι. Άλλο κύριο στοιχείο της συνολικής αντοχής, είναι στους πόσους βαθμούς θα κληθεί να δουλεύει μιά εστία και για πόσους κύκλους θέρμανσης-ψύξης. Ένα τζάκι που θα βγάλει 10 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας με θερμοκρασίες στους 90-100 βαθμούς, μπορεί να τα παίξει σύντομα αν πηγαίνει στους 150 και εσύ χαίρεσαι και από πάνω. Αν δουλεύει όλη μέρα θα καίει ρελαντί, αν γυρνάς στις το απόγευμα και το σπίτι είναι παγωτό θα πρέπει να πας την εστία τέρμα γκάζια για 2 ώρες, οπότε...

Μυρωδιές πέραν των 3-4 πρώτων φορών που θα κάψει, είναι βέβαιο ότι πρόκειται για κατασκευαστική αστοχία του εγκαταστάτη, που έκανε του κεφαλιού του. Ο πετροβάμβακας μυρίζει στους 200 βαθμούς. Αν κάτι στο τζάκι μου φτάνει τους 200 βαθμούς, καλά κάνει και μυρίζει ο πετροβάμβακας και μου δίνει να καταλάβω ότι έγινε μ@λακία στην τοποθέτηση. Το να βάλω κεραμοβάμβακα και να κοιμάμαι ήσυχος επειδή δεν μυρίζει (αλλά πάλι πάει στους 200+), είναι σαν να κλαίει το μωρό γιατί χέστηκε και εγώ κλείνω την πόρτα να μην το ακούω και με ενοχλεί...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DrNick

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40269 από DrNick
Thanks ASTERIS! Σχετικά με τις εστίες που σου ανέφερα έχεις άποψη? Το πρόβλημα εδώ στην Αθήνα είναι οτι συνήθως η τοποθέτηση κοστίζει πιο πολλά και από την εστία ...πάρε τιμές....ARGAN 887 turbo fonte: 2800 η εστία και 1600 η τοποθέτηση με το μοτέρ900.....και η clairflam 880 k;anei 2450 η εστία και 2000 η τοποθέτηση....Ύπάρχει κάποιος τίμιος τοποθετητής επιτέλους πουθενα???Αν ξέρεις κάποιον στείλε μου please μήνυμα στο niktataris@yahoo.gr....θα με σώσεις από τα κοράκια...Είμαι χειρουργός και δεν τολμώ να ζητήσω τόσα λεφτά ούτε στα όνειρά μου....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40276 από stergiosbik

DrNick έγραψε: Thanks ASTERIS! Σχετικά με τις εστίες που σου ανέφερα έχεις άποψη? Το πρόβλημα εδώ στην Αθήνα είναι οτι συνήθως η τοποθέτηση κοστίζει πιο πολλά και από την εστία ...πάρε τιμές....ARGAN 887 turbo fonte: 2800 η εστία και 1600 η τοποθέτηση με το μοτέρ900.....και η clairflam 880 k;anei 2450 η εστία και 2000 η τοποθέτηση....Ύπάρχει κάποιος τίμιος τοποθετητής επιτέλους πουθενα???Αν ξέρεις κάποιον στείλε μου please μήνυμα στο niktataris@yahoo.gr....θα με σώσεις από τα κοράκια...Είμαι χειρουργός και δεν τολμώ να ζητήσω τόσα λεφτά ούτε στα όνειρά μου....


Μπορει εσυ οχι αλλα κατι "αλανια" του χωρου τα εχουν για πλακα!!! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40279 από Asteris
Ας απαντήσει κανείς αθηναίος, που έχει μείνει ευχαριστημένος από κάποιον επαγγελματία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40465 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Popay HELP!!! Βοήθεια για επιλογή τζακιού

Asteris έγραψε: Ας απαντήσει κανείς αθηναίος, που έχει μείνει ευχαριστημένος από κάποιον επαγγελματία...


...και εδώ ακολουθεί σιγή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ