Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40210 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
1.Βλέποντας το τζάκι σου πιστεύω ότι η απόφαση να το γκρεμισεις τουλαχιστον μεχρι την βαση της εστιας είναι μονοδρομος. Όλες οι εστίες που βλέπεις δεν πιστεύω ότι χωράνε. Αυτό που θέλεις να κανεις, δηλαδή να ζεστανεις ένα τέτοιο σπίτι μόνο με ξύλο, απαιτεί πολλές πατέντες. Μια από αυτές είναι ο μεγάλος εναλλακτης καμιναδας. Να κατασκευαστεί επί τοπου και με προσοχή για να μην υπαρχουν διαρροές καυσαερίων, κάτι αντίστοιχο με τον εναλλακτη που βλεπεις στις φωτο . Είσοδο χαμηλά διπλή έσω/έξω στον κάτω όροφο και δυο εξόδους στον πάνω.
2.Εκεί που πουλανε γυφοσανιδες έχουν και διάφορους στρωτηρες από νικελ για να κανείς τον σκελετό.
3. Ο Αντώνης είναι ο εξυπηρετικος κύριος στην λευκοσιδηρουργια Θερμης. Αν του εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις μπορεί να σου τα ετοιμάσει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40249 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

GT έγραψε: Σαν συνολική εγκατάσταση, ναι, το υδραυλικό θα σου βγει πολύ πιο ακριβό.
Παραπάνω εργατικά, παραπάνω παρελκόμενα που είναι ακριβά.
Βασικά ότι έχει και ένας λέβητας χοντρικά, λέβητας και αυτό είναι απλά θα τον έχεις μέσα στο σαλόνι σου, δηλαδή όχι και ότι καλύτερο...
Και με όριο τα 2000€, απλά το ξεχνάς.

Μα αυτό είναι το θέμα... 2000 όλα εγκατεστημένα με τζάκι σαλγουέδα. Τέλος πάντων ας οτ αφήσουμε μέχρι αύριο που θα ξέρω ακριβώς.

GT έγραψε: Για την πατέντα με την καμινάδα, σκέψου 3 καμινάδες τη μια μέσα στην άλλη (σαν τις μπάμπουσκες :P ).
Η εσωτερική θα είναι ο καπναγωγός.
Η μεσαία θα παίζει το ρόλο του θερμοθαλάμου.
Η εξωτερική χτιστή, θα είναι απλά το κανάλι από το οποίο θα διέρχονται οι άλλες 2.

Αποτέλεσμα:

- Από την εσωτερική και μόνο, απάγεις καπναέρια.

- Στην ενδιάμεση, κυκλοφορεί καθαρός αέρας και μόνο, που θερμαίνεται από την εσωτερική λόγω των καυτών καπναερίων που τη διατρέχουν.
Όπως το φαντάζομαι, στεγανοποιείς την ενδιάμεση στην αρχή του πατώματος και στο τέλος του ταβανιού του 2ου ορόφου, δημιουργώντας θερμοθάλαμο.
Πας λοιπόν στον πάνω όροφο και ανοίγεις μια περσίδα χαμηλά και μια ψηλά.
Από την ψηλή, εξέρχεται ο θερμός αέρας στο δωμάτιο, πιέζοντας τον ήδη υπάρχοντα (κρύο), που εισέρχεται στην κάτω περσίδα, ξαναθερμαίνεται και συνεχίζεται ο κύκλος εναλλαγής, όπως στα foyer φυσικής ροής.

- Για να μη μυρίζεις λοιπόν την καπνιά της παλιάς χτιστής, φτιάχνεις λαιμό - σωλήνα που ενώνει την περσίδα απευθείας στη μεσαία ίνοξ, απομονώνοντας την παλιά.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός! :)

Asteris, βλέπεις κανένα θέμα εδώ από άποψη ασφάλειας?

Κατανοητότατος!!Καταπληκτικό! βέβαια έχω σοβαρές αμφιβολίες αν όλα αυτά χωράνε μέσα στην καμινάδα μου, αλλά θα το μάθω πολύ σύντομα και θα επανέλθω.
Εκεί βέβαια στις μοιρωδιές σε έχασα. για ποιες περσίδες μιλάς? του πάνω ορόφου? του κάτω? ή όλες?
και τι γίνεται με τις δύο εξόσους της κασέτας? άλλες 2 περσίδες? δεν μπορώ τόσες γυνάικες και μάλιστα αλλοδαπές... :woohoo:

Stavrax έγραψε: 1.Βλέποντας το τζάκι σου πιστεύω ότι η απόφαση να το γκρεμισεις τουλαχιστον μεχρι την βαση της εστιας είναι μονοδρομος. Όλες οι εστίες που βλέπεις δεν πιστεύω ότι χωράνε. Αυτό που θέλεις να κανεις, δηλαδή να ζεστανεις ένα τέτοιο σπίτι μόνο με ξύλο, απαιτεί πολλές πατέντες. Μια από αυτές είναι ο μεγάλος εναλλακτης καμιναδας. Να κατασκευαστεί επί τοπου και με προσοχή για να μην υπαρχουν διαρροές καυσαερίων, κάτι αντίστοιχο με τον εναλλακτη που βλεπεις στις φωτο . Είσοδο χαμηλά διπλή έσω/έξω στον κάτω όροφο και δυο εξόδους στον πάνω.
2.Εκεί που πουλανε γυφοσανιδες έχουν και διάφορους στρωτηρες από νικελ για να κανείς τον σκελετό.
3. Ο Αντώνης είναι ο εξυπηρετικος κύριος στην λευκοσιδηρουργια Θερμης. Αν του εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις μπορεί να σου τα ετοιμάσει.

1. όταν λες βάση εννοείς εκέι που κάθονται τα ξύλα????? ή απλά να φύγει όλος ο κώνος πάνω από το χώρο καύσης. Ο χώρος καύσης είναι πράγματι περίεργος πάντως
πλάτος 84Cm
ύψος 59 στο κέντρο και 52 στα άκρα(λόγω καμάρας)
στο βάθος μένει στα 84 για 24cm μετά όμως κάνει γωνία και γρήγορα κάνει άλλη μία. δυστυχώς δεν μπορεσα να μετρήσω μέχρι εκεί. Ε φαντάζομαι θα φύγουν πυρότουβλα
Όσο για το να ζεστάνω όλο το σπίτι η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα αλλά δεν περιμένω να συμβεί. θέλω να ζεστάνω όσο περισσότερο μπορώ και το άλλο απλά θα κλείσει..
2. βρήκα και το ανάλογο θέμα στο φόρουμ! Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα σιγά σιγά θα αρχίσει το project
3. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο, μπορεί να ετοιμάσει και εναλλάκτη δλδ?


Φοβάμαι βέβαια ότι με αυτά και με κείνα τα περάσαμε τα 2000 κατά πολύ. Αν υποθέσουμε ότι πράγματι είμαι off budget θα μπορουσα θεωρητικά να βάλω την κασέτα και μετά από λίγο καιρό να αρχίσω τα σπασίματα για εναλλάκτες κτλ?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40265 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: Εκεί βέβαια στις μοιρωδιές σε έχασα. για ποιες περσίδες μιλάς? του πάνω ορόφου? του κάτω? ή όλες?
και τι γίνεται με τις δύο εξόσους της κασέτας? άλλες 2 περσίδες? δεν μπορώ τόσες γυνάικες και μάλιστα αλλοδαπές... :woohoo:


Για του πάνω ορόφου μόνο (για τις μυρωδιές). Δεν ξέρω πως να στο κάνω πιο λιανά.

Τις εξόδους της κασέτας τις αφήνεις ως έχουν, αν δεν έχεις καναπέδες, καρέκλες, πολυθρόνες, ντιβάνια, ανάκλιντρα κλπ :P σε απόσταση μέχρι 1,5m από την εστία, γιατί όποιος κάθεται εκεί θα τρώει καυτό αέρα στη μάπα.
Αλλιώς, τις βγάζεις πιο ψηλά στη φούσκα, όπου ανοίγεις τρύπες για περσίδες.

pduke έγραψε: Φοβάμαι βέβαια ότι με αυτά και με κείνα τα περάσαμε τα 2000 κατά πολύ. Αν υποθέσουμε ότι πράγματι είμαι off budget θα μπορουσα θεωρητικά να βάλω την κασέτα και μετά από λίγο καιρό να αρχίσω τα σπασίματα για εναλλάκτες κτλ?


Καλά μην τρελαίνεσαι, βάλε το τζάκι πρώτα και μετά κάνεις ψευδοροφή.
Με καλή έρευνα αγοράς, θα μείνεις εντός προϋπολογισμού μάλλον.

Ξαναλέω: αν είναι να σπάσεις, βάλε foyer.

Για να σπάσεις μετά, θα πρέπει να βγάλεις την κασέτα. Τα μπάζα που θα πέσουν? Άρα ξέχνα το.

Για μένα, επιλέγοντας κασέτα, ξεχνάς τον εναλλάκτη εκτός μόνο αν μπορεί να χωθεί στη φούσκα ο μάστορας για να τον φτιάξει, χωρίς να γκρεμίσει. Εξαρχής όμως.

Αν είναι να γκρεμίσει, είπαμε... ;)

ΥΓ: αν τις λέγανε ρωσίδες αντί για περσίδες, θα βολευόσουν μήπως καλύτερα? :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40397 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

GT έγραψε:

pduke έγραψε: Εκεί βέβαια στις μοιρωδιές σε έχασα. για ποιες περσίδες μιλάς? του πάνω ορόφου? του κάτω? ή όλες?
και τι γίνεται με τις δύο εξόσους της κασέτας? άλλες 2 περσίδες? δεν μπορώ τόσες γυνάικες και μάλιστα αλλοδαπές... :woohoo:


Για του πάνω ορόφου μόνο (για τις μυρωδιές). Δεν ξέρω πως να στο κάνω πιο λιανά.

ΟΚ αφού πρόκειται για το επάνω κατάλαβα. duh! Αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω αν δεν γίνει σύστημα τριπλής καμινάδας. τότε δεν θα έχω μυρωδιές?

GT έγραψε: Τις εξόδους της κασέτας τις αφήνεις ως έχουν, αν δεν έχεις καναπέδες, καρέκλες, πολυθρόνες, ντιβάνια, ανάκλιντρα κλπ :P σε απόσταση μέχρι 1,5m από την εστία, γιατί όποιος κάθεται εκεί θα τρώει καυτό αέρα στη μάπα.
Αλλιώς, τις βγάζεις πιο ψηλά στη φούσκα, όπου ανοίγεις τρύπες για περσίδες.

Αυτό είναι και ο μοναδικός λόγος για να βγάλεις περσίδες ψηλά? δεν βοηθάνε και στην καλύτερη κυκλοφορία του αέρα? επίσης διάβαζα κάπου που έλεγε ο Αστέρης ότι πρέπει ναβγουν όσο πιο ψηλά γίνεται ώστε να βοηθάνε στην εκτόνωση του ζεστού αέρα... ή κάπως έτσι. (?)

GT έγραψε: Καλά μην τρελαίνεσαι, βάλε το τζάκι πρώτα και μετά κάνεις ψευδοροφή.
Με καλή έρευνα αγοράς, θα μείνεις εντός προϋπολογισμού μάλλον.

Ξαναλέω: αν είναι να σπάσεις, βάλε foyer.

Για να σπάσεις μετά, θα πρέπει να βγάλεις την κασέτα. Τα μπάζα που θα πέσουν? Άρα ξέχνα το.

Για μένα, επιλέγοντας κασέτα, ξεχνάς τον εναλλάκτη εκτός μόνο αν μπορεί να χωθεί στη φούσκα ο μάστορας για να τον φτιάξει, χωρίς να γκρεμίσει. Εξαρχής όμως.

Αν είναι να γκρεμίσει, είπαμε... ;)

:woohoo: οκ κατανοητό. Πήρα λερόυ και δεν έχουν 18Kw σε foyer. Και τα foyer κασέτες τα λένε εκεί βέβαια.ποια είναι τελικά η ελληνική μετάφραση?

ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ 10% ΕΚΠΤΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ!!!!!!!!!!!!

δηλαδή ο εναλλάκτης δεν αγοράζεται έτοιμος? τον φτιάχνεις επί τόπου?

Τέλος πάντων, φίλε GT όσα ευχαριστώ και να πατήσω δεν φτάνουν. Θα περιμένω τα δω όλα με τον μάστορα. έχω μια εντύπωση ότι δεν θα βρω άνθρωπο που να ξέρει να τα κάνει όλα αυτά... Επίσης όσο και αν κοστίζει το 900 μαζί με εναλλάκτη δεν νομίζω ότι το αντέχει η τσέπη μου. Θα επανέλθω με νεότερα!

και κάτι τελευταίο αν τα ανεμιστήρια κάνουν θόρυβο, μπορώ να τα κλείσω από το διακόπτη και να βάλω after market ανεμιστήρια κάπου στις εξόδους τις κασέτας (ή όπου αλλού τέλος πάντων?)

όσο για τις ρωσίδες σίγουρα! νομίζω είναι οι καλύτερες από τις εις -ίδες... :blink:

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40401 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Στο PDF της 800vt δείχνει στο στοιχείο 31 να έχει εξωτερική είσοδο αέρα στην οποία μπορεί να προσαρμοστεί φυγοκεντρικο βεντιλατερ τύπου θερμοσυσσωρευτου, το οποίο κάνει σαφώς λιγότερο τον θόρυβο όμως πιο ακριβή και πιο σύνθετη την εγκατάσταση.
Απορία: στην σκεπή του επάνω ορόφου έχεις εμφανή ξύλα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40409 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Stavrax έγραψε: Στο PDF της 800vt δείχνει στο στοιχείο 31 να έχει εξωτερική είσοδο αέρα στην οποία μπορεί να προσαρμοστεί φυγοκεντρικο βεντιλατερ τύπου θερμοσυσσωρευτου, το οποίο κάνει σαφώς λιγότερο τον θόρυβο όμως πιο ακριβή και πιο σύνθετη την εγκατάσταση.
Απορία: στην σκεπή του επάνω ορόφου έχεις εμφανή ξύλα?

To βρήκα το 31 αλλά αν κατάλαβα καλά αυτό είναι πάτος. Πως προσαρμόζεται βαντιλατέρ εκεί και τι κατασκευή προϋποθέτει? (αυτή η κασέτα όλο και πιο ενδιαφέρουσα γίνεται...!)

Η σκεπή του πάνω ορόφου είναι κεκλιμένη πλάκα με ... κεραμύδι από πάνω...!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ