Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40082 από pduke
Καλησπέρα παιδιά.
πάει λίγος καιρός που ξαναέγραψα και πήρα κατατοπιστικές συμβουλές. Δυστυχώς τότε δεν υπήρχε … μία οπότε τώρα που κουτσά στραβά τα μάζεψα είπα να κάνω ένα καινούργιο τόπικ χάριν καλύτερης αρχειοθέτησης
Δανείζομαι από το προηγούμενο ποστ μου :
Τι έχω… :
- Σπίτι 160τμ διώροφο 80/80 του … 78’
- Κουφώματα ξύλινα … αερόψυκτα, φυσικής ροής…
- Τζάκι της εποχής με πυρότουβλο
- Ταβάνια στο 2,90 - 3.10 κάτω, επάνω έχει σημεία που … δεν μετριούνται…
- Σκάλα παραδοσιακή ξύλινη που αφήνει άνοιγμα 3,50 x 1,10
Θα ήθελα να βγάλω και έναν αεραγωγό στο επάνω πάτωμα, τουλάχιστον στο δωμάτιο που κοιμόμαστε που είναι ακριβώς πάνω από το τζάκι και περνάει η καμινάδα από μέσα (δυστυχώς ο επάνω όροφος έχει ένα μεγάλο χωλ/διάδρομο με ταβάνι απίστευτα ψηλό οπότε οποιαδήποτε παροχή ζεστού εκεί απλά θα χαραμίζει πηγαίνει το ζεστό στα 3,50 μέτρα και θα τον αφήνει εκεί)

Το τζάκι φαίνεται στη φωτό


Μετά από πολύ διάβασμα αλλά και ακολουθώντας τη συμβουλή των παιδιών εδώ αποφάσισα να παραγγείλω το Invicta 800 VT Turbo. ΤΟ οποίο δυστυχώς θα χρειαστεί 20 μέρες να έρθει. (έχει να πέσει κουβέρτα και σοκολάτα....)
Για την ακρίβεια θα προτιμούσα το αντίστοιχο salgueda που έχει και 10 χρόνια εγγύηση, αλλά δεν υπάρχει άνθρωπος να κάνει έστω και λίγες δόσεις (αν κάποιος ξέρει τον παρακαλώ να μου πει)

Ο σκοπός μου είναι να ζεστάνω όσο μπορώ. Άλλωστε όπως είχε επισημάνει και ο Αστέρης «αυτό δεν ζεσταίνεται ούτε με 24kw».Θα κλείσουν δωμάτια επάνω για το χειμώνα τουλάχιστον 2-3, αυτό είναι μέσα στα σχέδια για να μπει το δυνατόν λιγότερο ή καθόλου πετρέλαιο.
οπότε θα ήθελα τις τελικές συμβουλές σας:

1. Να πάρω τελικά το invicta 800? Γράφονται πάρα πολλά για τα foyer στο φορουμ.Υπάρχει foyer που μπορεί να με εξυπηρετήσει εξίσου καλά ? υπάρχει κάτι άλλο?
2. Είναι απαραίτητος στην περίπτωσή μου ένας εναλλάκτης? Μπορώ να τον γλυτώσω αν βάλω έξτρα βαντιλατέρ?
3. Φαντάζομαι το ντύσιμο της καμινάδας με ινοξ είναι απαραίτητο (?)
4. Μπορεί κάποιος να κάνει μια εκτίμηση (έστω κατά προσέγγιση) τιμής για την παραπάνω κατασκευή? Οι τιμές που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι …κατά κύριο λόγο τρομακτικές…
5. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω? Πράγματα που πλέον θεωρούνται δεδομένα μέσα στο φόρουμ (όπως η ινοξ καμινάδα πιο πάνω ή η διαχέιριση εξωτερικού/εσωτερικού αέρα κτλ) φαίνεται πως για πολλούς τζακάδες δεν είναι ούτε προαιρετικά…

Το δυστυχές είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα έναν άνθρωπο για να το τοποθετήσει. Αν κάποιος στη Θεσσαλονίκη τοποθέτησε τζάκι με άνθρωπο που του έκανε καλή δουλειά και δεν τον έγδαρε θα του ήμουν ευγνώμων αν μου έστελνε ένα πμ.

Σας ευχαριστώ ξανά για όλη τη συνεισφορά και τη βοήθεια προς όλους.
πάντα με ζεστά σπίτια και μακριά όλα τα καθίκια που θέλουν στον ίδιο μας το χώρο να μας δουν ξένους.

σσ. Θα ήταν καλό νομίζω να υπήρχε και μια ενότητα "εντυπώσεις μετά την αγορά/τοποθέτηση/χρήση" με αναγκαστική αναφορά στο μοντέλο στον τίτλο της κάθε δημοσίευσης.

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40084 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Προφανώς ψάχνεσαι για τα περισσότερα δυνατά kW.

Έχεις κατασταλάξει σε κασσέτα?

Ή απλά επέλεξες την 800VT λόγω απόδοσης?

Στα 18kW, στα foyer της Invicta, σύμφωνα με το site της εταιρίας, είναι η σειρά 900 και πάνω, αν σε ενδιαφέρει μεγάλη πρόσοψη και είσαι διατεθειμένος για γκρεμίσματα κλπ.

Δε θυμάμαι τιμή όμως, πριν αρκετές σελίδες είχε αναρτήσει τιμές για πολλά μοντέλα κάποιος συμφορουμίτης.

Για τον εναλλάκτη τώρα, είδα ότι η 900GV έχει θερμοκρασία καπναερίων 306C, ενώ η 800VT "υπερτερεί" ελάχιστα με 326C. Τώρα για 20C δεν πιστεύω να κάνει τίποτα.

Όσο για τη χωνευτή ίνοξ, καλό είναι να "ξηλωθείς" και να τη βάλεις, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για χρόνια.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40110 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Σωστά το λες, καταστάλαξα λόγω kw.

Τώρα για τα foyer δεν κατάλαβα τελικά τα προτείνεις ή όχι... :huh:
το 900GV είναι ακριβότερο αν είδα σωστά οπότε αν βάλεις εναλλάκτες, σπασίματα κτλ μάλλον ξεφεύγω πολύ. Μπορεί να ισοσκελιστεί η διαφορά στο κόστος με καλύτερη απόδοση?
από την άλλη είχα την ελπίδα ότι δεν θα χρειαστεί να σπάσω πολύ και ότι όλα θα γίνουν μέσα από το τζάκι. Πράγμα που αν κατάλαβα σωστά μόνο με κασέτα γίνεται.
Τέλος όταν ήρθε άνθρωπος και το είδε μου πρότεινε το 700GV (το οποίο στο δικό του προσπέκτους αναγραφόταν 15kw) στα 600€ + αναλλάκτη κτλ, χωρίς καμινάδα ίνοξ(?)με γκρέμισμα και πέταμα όλο το παλιό ντύσιμο της καμινάδας μέχρι το ταβάνι και αλλαγη με γυψοσανίδα (για να χωρέσει τον εναλλάκτη). το σύνολο 2000€..!

όπως καταλαβαίνεις με αυτούς τους προβληματισμούς οδηγήθηκα στην κασέτα. γιατί αν είναι να δώσω 2000 και να έχω 14kw ...

και επειδή κάτι μου ξέφυγε στο διάβασα του φορουμ... Οταν λες "Όσο για τη χωνευτή ίνοξ, καλό είναι να "ξηλωθείς" και να τη βάλεις" για τι ποσό μιλάμε? είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για φτηνή δουλεια ρε γμτ!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40119 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Και η κασέτα 2000 θα σου βγεί, 1300 η εστία, κάνα πεντακοσάρικο τοποθέτηση. Ίνοξ καμινάδα θα βάλεις έτσι κι αλλιώς, απλή μονής μέσα από την χτιστή σου.

Το μόνο πρόβλημα για την κασέτα, είναι ότι για να βγάλει τα 18kW θα θέλει να δουλεύει στην ουσία δεύτερη σκάλα των βεντιλατέρ. Θα σου πάρει τα αυτιά. Πρώτα άκουσε μία πως δουλεύει και μετά προχώρα στην αγορά, ίσως να μην το αντέχεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40123 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση!
Σωστά το λες, καταστάλαξα λόγω kw.

Τώρα για τα foyer δεν κατάλαβα τελικά τα προτείνεις ή όχι... :huh:
το 900GV είναι ακριβότερο αν είδα σωστά οπότε αν βάλεις εναλλάκτες, σπασίματα κτλ μάλλον ξεφεύγω πολύ. Μπορεί να ισοσκελιστεί η διαφορά στο κόστος με καλύτερη απόδοση?
από την άλλη είχα την ελπίδα ότι δεν θα χρειαστεί να σπάσω πολύ και ότι όλα θα γίνουν μέσα από το τζάκι. Πράγμα που αν κατάλαβα σωστά μόνο με κασέτα γίνεται.
Τέλος όταν ήρθε άνθρωπος και το είδε μου πρότεινε το 700GV (το οποίο στο δικό του προσπέκτους αναγραφόταν 15kw) στα 600€ + αναλλάκτη κτλ, χωρίς καμινάδα ίνοξ(?)με γκρέμισμα και πέταμα όλο το παλιό ντύσιμο της καμινάδας μέχρι το ταβάνι και αλλαγη με γυψοσανίδα (για να χωρέσει τον εναλλάκτη). το σύνολο 2000€..!

όπως καταλαβαίνεις με αυτούς τους προβληματισμούς οδηγήθηκα στην κασέτα. γιατί αν είναι να δώσω 2000 και να έχω 14kw ...

και επειδή κάτι μου ξέφυγε στο διάβασα του φορουμ... Οταν λες "Όσο για τη χωνευτή ίνοξ, καλό είναι να "ξηλωθείς" και να τη βάλεις" για τι ποσό μιλάμε? είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για φτηνή δουλεια ρε γμτ!


Εφόσον έχεις τη δυνατότητα και είσαι διατεθειμένος να γκρεμίσεις, επιλέγεις foyer και όχι κασέτα.

Άσχετα από αποδόσεις κλπ, είναι ανθεκτικότερα, στιβαρότερα, απλούστερα ως κατασκευές αλλά και πιο ολοκληρωμένη και κλασσική λύση, εφόσον εγκατασταθούν σωστά.

Οι κασέτες "εφευρέθηκαν" προφανώς για να καλύψουν / προσελκύσουν εμπορικά και τον τομέα των πελατών που δε θέλουν να γκρεμίσουν την υπάρχουσα κατασκευή.

Ενώ βολεύουν και τα μαστόρια που τις κοτσάρουν απλά στο παλιό τζάκι και κονομάνε μεροκάματο 500€ εύκολα και γρήγορα.

Να ισοσκελίσεις την (ενδεχόμενη) διαφορά λόγω απόδοσης δεν το βλέπω, ίδια kW βγάζουν, άσε που η κασέτα έχει και 5% καλύτερη απόδοση. Αλλά δεν ξέρω και πόσο κοστίζει το 900.

Αν θες να αποφύγεις τα γκρεμίσματα όμως, πάρε κασέτα.

Τώρα για το μάστορα, το 700GV σου πρότεινε με 600€ ή κάποιο άλλο? Γιατί αυτό κάνει 800€ αν δεν κάνω λάθος. Βασικά σε κασέτα αναφέρεσαι ή foyer? Μήπως μπέρδεψες τους κωδικούς.
Και τα 1400€ διαφορά, πόσα είναι εργατικά και πόσα υλικά? :blink:
Νομίζω πήγε να σε γδάρει ο φίλος...

Για καμινάδα, σε καλές εταιρίες βλέπω τα Φ200 ίνοξ μονού τοιχώματος ευθείας ραφής στα 25€/m περίπου. Να "ξηλωθείς" σχήμα λόγου, μιας και θέλεις να ρίξεις το όλο κόστος.

Ελπίζω να σε βοήθησα, γιατί μάλλον πριν σε μπέρδεψα χειρότερα... :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40130 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Δεν έχω ιδέα αν είμαι διατεθειμένος να γκρεμίσω... είμαι διατεθειμένος να ζεσταθώ!! με το χαμηλότερο δυνατό κόστος γιατί λεφτά δεν υπάρχουν!

οπότε συνοψίζοντας τα λεγόμενά σου, πάω ή για foyer 900 με φυσική ροή ή κασέτα 800 VT με τα βαντιλατεράκια της. ΤΟ μόνο που τελικά καταλαβαίνω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να στείλω αέρα επάνω με καμία από της δύο λύσες οι οποίες προφανώς πηγαίνουν στα 2000€ που είναι και το ταβάνι μου.... Γιαυτό ρώτησα και παραπάνω αν είναι δυνατή η προσθήκη επιπλέον (και δυνατότερων) βαντιλατέρ, άσχετα με εναλλάκτες μήπως και μπορέσω να προωθήσω περισσότερο τον ζεστό αέρα
Αύριο περιμένω άλλον τζακά οπότε θα δω τι έχει να προτείνει. Πάντως με όλα όσα συζητιούνται εδώ μεσα τρομάζω στη σκέψη ότι δεν θα προτείνει ούτε τα μισά από τα αυτονόητα. Πρέπει να είμαι έτοιμος

σχετικά με τον άλλο μάστορα έκανα λάθος έχεις δίκιο. είναι 800€ για το τζάκι οπότε 1200€ τα υπόλοιπα

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ