Μετατροπή μαντεμένιου τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39657 από Asteris
Δεν ξέρουν όλοι να βάζουν foyer, για αυτό. Άσε που με την κασέτα βγάζουν 4-5 κατοστάρικα σε 5-6 ώρες στο χαλαρό, ενώ με το foyer έχει παραπάνω δουλειά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39660 από mariner200

Asteris έγραψε: Δεν ξέρουν όλοι να βάζουν foyer, για αυτό. Άσε που με την κασέτα βγάζουν 4-5 κατοστάρικα σε 5-6 ώρες στο χαλαρό, ενώ με το foyer έχει παραπάνω δουλειά...


το θέμα είναι ότι δεν γίνεται η δουλειά που θέλω γι αυτό ρωτούσα μήπως γνωρίζετε κάποιον καλό μάστορα από Θεσσαλονίκη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40053 από mariner200
μάλλον θα το παρατήσω ως ιδέα.....Μέχρι τώρα οι περισσότεροι μου λένε για κασέτα. Ένας μου είπε για μαντεμένια εστία, μόνο αερόθερμο τζακιού. Ο ίδιος μου είπε να σπάσει η γυψοσανίδα και να μπει κάτι στην καπνοδόχο κλπ κλπ......


Απελπίστηκα απλά......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40057 από house
Δεν διαβασες απλα . Αστα τα απελπιστικα και τραβα στην πρώτη σελιδα !
Δεν θες να πας , πεσμας τη λεφτα εχεις , να σου προτοινουμε εμεις κατι , αλλα θα διαλεξουμε θερμανση περισσοτερο παρα ντιζαιν ! (μην γκρινιαζεις μετα )
Αν ειναι ολο με γυψοσανιδα τη το σκεφτεσαι ,μονο την φατσα μπορει να γκρεμισεις
Ακουω budget !!!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40058 από Asteris
Διάβασε από την αρχή το θέμα Ενεργειακά τζάκια και μετά νομίζω θα είσαι σε θέση να φωνάξεις μάστορα και να του πεις ακριβώς τι θες να σου κάνει. Όχι να κάνει του κεφαλιού του, θα του δώσεις εσύ αναλυτικές οδηγίες άμα δεν σκαμπάζει αυτός από foyer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40701 από giorgos3924
Καλησπέρα!
Έχω ένα τζάκι μαντεμιού και θέλω να το μετατρέψω σε ενεργειακό προσθέτοντας σε αυτό ένα λέβητα νερού (μπόιλερ) το οποίο μέσω σωληνώσεων και κυκλοφορητή θα δίνει παροχή στα σώματα του σπιτιού.
Με μια σύντομη ματια στο forum είδα κάτι για "κασέτες" Τί ακριβώς είναι αυτές οι κασέτες;

Εγώ θέλω να μετατρέψω το τζάκι μου σε ένα σύστημα σαν "ξυλο-λέβητα" θα το παρομοίαζα.
και αν γίνεται, μιας και θα μπώ στον κόπο να βγάλω γυψοσανίδες και τα σχετικά να προσθέσω και αεραγωγούς με βεντιλατέρ.

Θέλω να μου προτείνεται καταστήματα, υδραυλικούς, μάστορες και τα σχετικά που να ασχολούνται με τέτοιου είδους μετατροπές.

Στη Θεσσαλονίκη!

Δηλαδή, μελέτη του χώρου (του τζακιού) κατασκευή λέβητα - τοποθέτηση του λέβητα μέσα στο τζάκι
και σύνδεση με τα σώματα και τα σχετικά...

Έχω 7 σώματα καλοριφερ. Το μόνο που θέλω είναι να δίνω ζεστό νερό από το λέβητα (δοχείο), που θα βάλω μέσα στο τζάκι, στα καλοριφέρ και στο θερμοσίφωνα!
Δεν θέλω να βάλω άλλη εστία!

Πόσο θα κοστίσει μια τέτοια κατασκευή;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ