Μετατροπή μαντεμένιου τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40761 από Stavrax
@gioros3924
Τα στοιχεία του εναλλάκτη τα έχει γράψει ο κατασκευαστής του αυθαίρετα και χωρίς κάποια σοβαρή πιστοποίηση ότι είναι πραγματικά. Το πιθανότερο είναι ότι για να είναι ασφαλής η κατασκευή (βαλβίδες, δοχεία αδράνειας κλπ) και αφού έχεις ξοδέψει ένα κάρο χρήματα, όταν τελειώσεις θα ανακαλύψεις ότι με το ζόρι θερμαίνονται δυο τρία σώματα. Ακόμη και γι αυτά μόνο, θα πρέπει να καις έναν τόνο ξύλα την εβδομάδα. Ξεκίνα τη μελέτη του νήματος (τζάκια ενεργειακά, τύποι ενεργειακών τζακιών) και θα καταλήξεις στο τι σου χρειάζεται.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40812 από giorgos3924
Δηλαδή τα ενεργειακά τζάκια νερού δεν έχουν καθόλου απόδοση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40817 από Grecu_
Σαφως και εχουν, αλλα αυτο που σου εδειξα ειναι μια πατεντα, για να μην το πω πιο χυδαια. Που θα χωρεσουν τα 15 κιλα ξυλα για να παρει αυτο 40kW σε...ανοιχτη εστια?

Κι σε αυτο που λες εσυ με τη δεξαμενη μεσα στο χωρο καυσης, που θα καινε τα ξυλα?

Τα ανοιχτα τζακια εχουν αποδοση 15-30% λογω κατασκευης. Θα καις 10 κιλα ξυλα την ωρα και θα παιρνεις 5-10kW ισχυος. Δεν σου κανει...καπως?

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις καποιον φτηνο ξυλολεβητα με αποδοση 60-70-80%, χωρις πατεντες, φτιαγμενο για αυτη τη δουλεια. Και για αποδοση, αλλα κυριως για ασφαλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40862 από giorgos3924
30% απόδοση έχεις επειδή όλη η παραγώμενη θερμότητα φεύγει από την καμινάδα.
Ανεκμετάλευτη θερμότητα!
Γιαυτό με τον λέβητα έχεις μεγαλύτερη απόδοση. Είναι "θωρακισμένος" και εξάγει όλη τη θερμότητά του
στη δεξαμενή του με σκοπό να ζεστάνει το νερό.
Ενώ με την προσθήκη λέβητα-δεξαμενής έχεις ένα μεγαλύτερο ποσοστό.

Οι δεξαμενές του λέβητα θα μπορούσαν να μπουν πίσω, δεξιά και αριστερά της εστίας.
Στο εσωτερικό μέρος της εστίας. 3 δεξαμενές που θα συνδέονται μεταξύ τους δημιουργόντας μία. (Σαν "Π" - πί)
Έτσι περιορίζουμε τον χώρο καύσης της εστίας. Έτσι κι αλλίως έχω μεγάλη εστία.
Στην ουσία αυτό θα είναι ένας ξυλολέβητας.
Και στη συνέχεια το ζεστό νερο θα κυκλοφορεί στα σώματα. Με όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις και μέτρα ασφαλείας που υπάρχουν σε τέτοιου είδους διατάξεις

Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες, εγώ ψάχνω κάποιον ειδικό που να ξέρει πως να τα συνδέσει όλα αυτά.
Την δεξαμενή (στερέωση) τις σωληνώσεις, τις βαλβίδες εκτόνωσης, ασφαλείας, πλήρωσης κτλ.. τη σύνδεση με τα σώματα,
τον κυκλοφορητή κτλ κτλ...
Να έρθει στο χώρο μου να δει το σπιτι και το τζάκι και να μου πει την γνώμη του.
Την δεξαμενή θα μπορούσαμε και να την παραγγείλουμε σαν κατασκευή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41769 από mariner200
τελικά αυτός που μου πέρασε το αρχικό τζάκι το είδε και μου έδωσε μια τιμή 2.500€ για να ανοίξει τη γυψοσανίδα, να βγάλει το μαντέμι και να σηκώσει μερικούς πόντους το τζάκι με εστία laudel τη στρογγυλή μου είπε. Βέβαια ίδια τιμή μου δίνει και για τζάκι καινούριο από την αρχή. Ακριβό δεν είναι ή εμένα μου φαίνεται??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41771 από rivol
Πολύ ακριβά, ποιος νομίζει ότι είναι, ο Γιακούμπ και θέλει ένα χιλιάρικο μεροκάματο ???

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ