Μετατροπή μαντεμένιου τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40710 από Asteris

giorgos3924 έγραψε: Καλησπέρα!
Έχω ένα τζάκι μαντεμιού και θέλω να το μετατρέψω σε ενεργειακό προσθέτοντας σε αυτό ένα λέβητα νερού (μπόιλερ) το οποίο μέσω σωληνώσεων και κυκλοφορητή θα δίνει παροχή στα σώματα του σπιτιού.
Με μια σύντομη ματια στο forum είδα κάτι για "κασέτες" Τί ακριβώς είναι αυτές οι κασέτες;

Εγώ θέλω να μετατρέψω το τζάκι μου σε ένα σύστημα σαν "ξυλο-λέβητα" θα το παρομοίαζα.
και αν γίνεται, μιας και θα μπώ στον κόπο να βγάλω γυψοσανίδες και τα σχετικά να προσθέσω και αεραγωγούς με βεντιλατέρ.

Θέλω να μου προτείνεται καταστήματα, υδραυλικούς, μάστορες και τα σχετικά που να ασχολούνται με τέτοιου είδους μετατροπές.

Στη Θεσσαλονίκη!

Δηλαδή, μελέτη του χώρου (του τζακιού) κατασκευή λέβητα - τοποθέτηση του λέβητα μέσα στο τζάκι
και σύνδεση με τα σώματα και τα σχετικά...

Έχω 7 σώματα καλοριφερ. Το μόνο που θέλω είναι να δίνω ζεστό νερό από το λέβητα (δοχείο), που θα βάλω μέσα στο τζάκι, στα καλοριφέρ και στο θερμοσίφωνα!
Δεν θέλω να βάλω άλλη εστία!

Πόσο θα κοστίσει μια τέτοια κατασκευή;


Αρκετά παραπάνω από το να πάρεις έναν κανονικό ξυλολέβητα και ένα απλό αερόθερμο τζάκι μαζί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40732 από giorgos3924

Asteris έγραψε:

giorgos3924 έγραψε: Καλησπέρα!
Έχω ένα τζάκι μαντεμιού και θέλω να το μετατρέψω σε ενεργειακό προσθέτοντας σε αυτό ένα λέβητα νερού (μπόιλερ) το οποίο μέσω σωληνώσεων και κυκλοφορητή θα δίνει παροχή στα σώματα του σπιτιού.
Με μια σύντομη ματια στο forum είδα κάτι για "κασέτες" Τί ακριβώς είναι αυτές οι κασέτες;

Εγώ θέλω να μετατρέψω το τζάκι μου σε ένα σύστημα σαν "ξυλο-λέβητα" θα το παρομοίαζα.
και αν γίνεται, μιας και θα μπώ στον κόπο να βγάλω γυψοσανίδες και τα σχετικά να προσθέσω και αεραγωγούς με βεντιλατέρ.

Θέλω να μου προτείνεται καταστήματα, υδραυλικούς, μάστορες και τα σχετικά που να ασχολούνται με τέτοιου είδους μετατροπές.

Στη Θεσσαλονίκη!

Δηλαδή, μελέτη του χώρου (του τζακιού) κατασκευή λέβητα - τοποθέτηση του λέβητα μέσα στο τζάκι
και σύνδεση με τα σώματα και τα σχετικά...

Έχω 7 σώματα καλοριφερ. Το μόνο που θέλω είναι να δίνω ζεστό νερό από το λέβητα (δοχείο), που θα βάλω μέσα στο τζάκι, στα καλοριφέρ και στο θερμοσίφωνα!
Δεν θέλω να βάλω άλλη εστία!

Πόσο θα κοστίσει μια τέτοια κατασκευή;


Αρκετά παραπάνω από το να πάρεις έναν κανονικό ξυλολέβητα και ένα απλό αερόθερμο τζάκι μαζί...


Για ένα μικρό λέβητα και 20 μέτρα σωληνώσεις;
Είχα ακούσει για 600-700 ευρώ.
Μπορώ να βρώ κάποιον που να ασχολείται με τέτοιου είδους εργασίες;
Να έρθει στο χώρο μου να το δεί να του πω τί ακριβώς θέλω να γίνει και να συνενοηθούμε.
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω κανέναν να αναλαμβάνει τέτοιου είδους μετατροπές.

Αν κάποιος ξέρει κάποιον ή το έχει κάνει ας μου προτείνει κανένα καλό μάστορα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40734 από Grecu_
Αναφερεσαι σε κατι τετοιο Γιωργο?
www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=SC&extLang=

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40736 από giorgos3924

Grecu_ έγραψε: Αναφερεσαι σε κατι τετοιο Γιωργο?
www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=SC&extLang=

Ναι ακριβώς αυτό!
Εγώ όμως θέλω να μου κατασκευάσει κάποιος μια δεξαμενή με νερό την οποία θα έρθει να βάλει μέσα στο τζάκι, στο μαντέμι και να την στερεώσει. και απο εκεί, 2 σωλήνες (είσοδος και έξοδος) να φεύγουν από το τζάκι και μέσω κυκλοφορητή να πηγαίνει ζεστό νερό στα σώματα!
Η φωτιά μέσα θα ζεσταίνει την δεξαμενή η οποία θα λειτουργεί ως λέβητας. Ακριβώς όπως αυτό στο link
που έδειξες.
Ψάχνω κάποιον που να ασχολείται με τέτοιου είδους μετατροπές και κατασκευές!
Κάποιον καλό σιδερά; Κάποιον καλό υδραυλικό; Δεν ξέρω... κάποιον που να ξέρει τουλάχιστον.
Ή αν δεν υπάρχει κανείς, παίρνω και αυτό το έτοιμο, νομίζω είχα δεί κάτι παρόμοιο στα leroy merlin.
Αλλά και πάλι το θέμα είναι ποιός θα έρθει να το συνδέσει με τα σώματα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40744 από Grecu_
Μαλιστα, δηλαδη εσυ θελεις να φτιαξεις μια βομβα τζακιου. Ελπιζω να μην βρεις κανεναν "μαστορα" να σου κανει τετοιο εγκλημα...

Ειναι τοσο λαθος αυτο που θελεις να κανεις που με ποναει και μονο που το σκεφτομαι...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40749 από giorgos3924
Έτσι όπως το παρουσίασα έχεις δίκιο. Είναι βόμβα τζακιού!
Φυσικά θα υπάρχουν όλα τα μέτρα ασφαλείας που αναφέρονται και στο link που έδειξες.
Με τις βαλβίδες εκτόνωσης, μετρητές πίεσης, κτλ...

Ο εναλλάκτης αυτός αναφέρει ισχύ 13kW και μέγιστη ισχύ 39kW
Η μέγιστη ισχύς να φανταστώ δεν μπορεί να υπάρξει για 24ώρη λειτουργία σωστά;
Είναι αρκετό για 7 σώματα + θερμοσίφωνα;
Το σπίτι είναι μονοκατοικία!

Υπάρχει κάτι πιο αποδοτικό από αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ