Μετατροπή απλού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38520 από tentas13
Καλησπερα στην παρεα!!!

Αφου διαβασα καμια 150αρια σελιδες απο το forum μηπως βρω κατι παρομοιο ειπα να σας στειλω τον προβληματισμο μου, μηπως μου δοθει λυση!

Εχω ενα απλο τζακι διαστασεων Υ:88 Μ:55 Β:55 (οσο σωστες μπορει να ειναι οι μετρησεις απο ενα απειρο χερι) και νομιζω οτι ηρθε η ωρα να το μετατρεψω σε ενεργειακο.
Το σπιτι βρισκεται στην Αττικη αλλα σε αρκετα βορεινη περιοχη, βλ. Πεντελη, και το ακομη χειροτερο ειναι πως απο τα 86 τ.μ. της οικιας τα 2/3 βρισκονται πανω απο πυλωτη με πλακακι για δαπεδο!!!
Το σπιτι βρισκεται πανω σε ρεμα και οπως καταλαβαινεται αυτο κανει το κρυο ακομα πιο ανυποφορο!!!

Ο χωρος που θελω να ζεστανω ειναι μια σαλονοκουζινα 32 τ.μ. με 3 μ. υψος!Το τζακι βρισκεται στην μια ακρη του σαλονιου και στην απεναντι βρισκεται μια πορτα που οδηγει μεσω στενου διαδρομου σε δυο υπνοδωματια και στο WC!Δε θα ελεγα οχι αν θα καταφερνα να σπασω την παγωνια και στα πισω δωματια, χωρις αυτο να ειναι το κυριο μελημα μου!!!
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω , ποια κασσετα μου προτεινετε και αν γινεται αυτο φυσικα, με ενα μπατζετ που δεν μπορει να ξεπερασει τα 1.500 ευρω!!!

Επισης θα ηθελα να συμπληρωσω πως στο σπιτι εγινε ανακαινιση και βαψιμο μες στο καλοκαιρι (ξερω πως ολη αυτη τη δουλεια που ζηταω επρεπε να την κανω πριν την αναικαινιση αλλα ως γνησιος Ελλην δε σκεφτηκα μακροπροθεσμα) και θα ηθελα να αποφυγω οσα μερεμετια μπορω!!!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

ΥΓ: Eλπιζω να το εχω βαλει στο σωστο topic (αν το λεω και σωστα) , μιας και ολο αυτο με τα φορουμ πρωτη φορα το χρησιμοποιω!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38613 από azio1967
Φίλε μου αυτό που εγώ έκανα από πέρυσι κιόλας είναι ένα απλό αερόθερμο τζακιού που κατασκεύασα μ'έναν φίλο μου σιδερά
,ο οποίος πήρε τα μέτρα της εστίας ώστε να εξοικονομήσω όσο το δυνατόν περισσότερο ελεύθερο χώρο στην εστία μου.Τοποθέτησα ένα μοτέρ έξω απ΄το σπίτι ανοίγοντας μια μικρή τρύπα ώστε να μην ακούγεται καθόλου βαζούρα (τα έτοιμα έχουν το μοτέρ μέσα-δεν γνωρίζω πόσο θόρυβο κάνουν)και μ'έναν σωλήνα διοχετεύω τον αέρα σε πέντε σωλήνες που παρότι δέχονται κρύο αέρα(έτσι αερίζω με φρέσκο αέρα το χώρο μου)τον βγάζουν καυτό.Όσον αφορά την απόδοσή του θα σου πω ότι θερμαίνει από μόνο του έναν ενιαίο χώρο γύρω στα 45τ.μ..Αν ανοίξω την πόρτα προς το διάδρομο που οδηγεί στα υπνοδωμάτια όπου υπάρχει κι οθερμοστάτης του καλοριφέρ τότε η απόδοσή του συνίσταται στο ότι καθυστερεί αισθητά το άναμμα του καυστήρα πέλλετ (αραιώνουν πολύ τα διαστήματα που ανάβει ο καυστήρας πέλλετ που χρησιμοποιώ).Αυτή η δουλειά μου στοίχισε ένα κατοστάρικο,όλα μαζί.

tentas13 έγραψε: Καλησπερα στην παρεα!!!

Αφου διαβασα καμια 150αρια σελιδες απο το forum μηπως βρω κατι παρομοιο ειπα να σας στειλω τον προβληματισμο μου, μηπως μου δοθει λυση!

Εχω ενα απλο τζακι διαστασεων Υ:88 Μ:55 Β:55 (οσο σωστες μπορει να ειναι οι μετρησεις απο ενα απειρο χερι) και νομιζω οτι ηρθε η ωρα να το μετατρεψω σε ενεργειακο.
Το σπιτι βρισκεται στην Αττικη αλλα σε αρκετα βορεινη περιοχη, βλ. Πεντελη, και το ακομη χειροτερο ειναι πως απο τα 86 τ.μ. της οικιας τα 2/3 βρισκονται πανω απο πυλωτη με πλακακι για δαπεδο!!!
Το σπιτι βρισκεται πανω σε ρεμα και οπως καταλαβαινεται αυτο κανει το κρυο ακομα πιο ανυποφορο!!!

Ο χωρος που θελω να ζεστανω ειναι μια σαλονοκουζινα 32 τ.μ. με 3 μ. υψος!Το τζακι βρισκεται στην μια ακρη του σαλονιου και στην απεναντι βρισκεται μια πορτα που οδηγει μεσω στενου διαδρομου σε δυο υπνοδωματια και στο WC!Δε θα ελεγα οχι αν θα καταφερνα να σπασω την παγωνια και στα πισω δωματια, χωρις αυτο να ειναι το κυριο μελημα μου!!!
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω , ποια κασσετα μου προτεινετε και αν γινεται αυτο φυσικα, με ενα μπατζετ που δεν μπορει να ξεπερασει τα 1.500 ευρω!!!

Επισης θα ηθελα να συμπληρωσω πως στο σπιτι εγινε ανακαινιση και βαψιμο μες στο καλοκαιρι (ξερω πως ολη αυτη τη δουλεια που ζηταω επρεπε να την κανω πριν την αναικαινιση αλλα ως γνησιος Ελλην δε σκεφτηκα μακροπροθεσμα) και θα ηθελα να αποφυγω οσα μερεμετια μπορω!!!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

ΥΓ: Eλπιζω να το εχω βαλει στο σωστο topic (αν το λεω και σωστα) , μιας και ολο αυτο με τα φορουμ πρωτη φορα το χρησιμοποιω!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MitsosV

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38618 από Asteris
Δες για Nordica-Edilkamin-Invicta, με κόστος από 700 έως 1100€, συν την εγκατάσταση. Edilkamin και Invicta έχουν δύναμη να ζεστάνουν όλο το σπίτι, ακόμη και σε -10 (με τα πίσω δωμάτια να υστερούν 3-4 βαθμούς σε σχέση με το σαλόνι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38648 από tentas13
azio1967
Αρκετα έξυπνη η σκεψη σου αλλα δε νομιζω οτι μπορεις να πετυχεις την καυση ενος κλειστου τζακιου!!Συν το οτι το τζακι μου καπνιζει και με φρεσκοβαμμενο σπιτι το μονο που δεν επιθυμω ειναι η καπνα!!

Asteris
Με τοσο μικρο μηκος βλ. 55 cm και τοσο μεγαλο υψος βλ. 88 cm δεν εχω βρει κασετα που να πλησιαζει τοσο πολυ τις διαστασεις μου!!!
Εχεις να μου προτεινεις εσυ καμια?Αν ειναι ευκολο φυσικα!
Και φυσικα θα προτιμουσα μια απο τις δυο τελευταιες που μου συστησες αν ειναι να σπασω το κρυο ειδικα του τελευταιου δωματιου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38654 από Asteris
Τώρα τα είδα τα μεγέθη και κατάλαβα. Τι εγγλέζικο τζάκι είνα αυτό που σου κάνανε? Δεν υπάρχει κάτι να σε βολέψει. Γκρέμισμα τα πάντα και βάζεις ένα foyer μέσα σε γυψοσανίδα. Δες την εγκατάσταση του SRT1979 στις πρώτες σελίδες του τόπικ ενεργειακά τζάκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38762 από Zedd
Υπάρχει αυτό: Inserto 50V P30
Αλλά θα καλύψει μόνο τον ενιαίο χώρο. Δεν την γλιτώνεις την 2η ανακαίνηση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ