LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37795 από antonispserimos
LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato δημιουργήθηκε από antonispserimos
Μένω επαρχία, έχω ένα σπίτι 130 τμ και έναν ενιαίο χώρο περίπου 90 κυβ μέτρα -35 τμ-όπου προτίθεμαι να τοποθετήσω την κασέτα La nordica 70 αφού μόνο αυτή ταιριάζει στο χαμηλό ύψος του ήδη υπάρχοντος τζακιού μου -51 cm. Ενώ έχω συμφωνήσει σε πολύ καλή τιμή, ο εγκαταστάτης μου λέει κάποια πράγματα που μου φαίνονται κουφά. Α) ό τι δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί το μαντεμένιο τζάκι αφού η κασέτα χωρά να μπει μέσα σε αυτό, β) ότι δεν χρειάζεται να ανοίξει στον τοίχο αγωγό εισόδου αέρα από τον εξωτερικό χώρο διότι "δεν έχουν ανάγκη αυτά τα τζάκια", γ) ότι δεν θα μονώσει με πετροβάμβακα γύρω-γύρω από την κασετίνα αλλά μόνο από πάνω διότι από εκεί φεύγει η θερμότητα, δ) ότι δεν θα πειράξει καθόλου τη φούσκα και δεν θα ανοίξει περσίδα σε αυτή διότι το συγκεκριμένο τζάκι έχει χαραμάδα στο πάνω μέρος της πόρτας απ'όπου διοχετεύεται ο αέρας. Όταν του είπα ότι αυτή η χαραμάδα είναι στο ύψος των κεφαλιών μας όταν καθόμαστε στους καναπέδες και, επομένως, θα είναι δυσάρεστη η αίσθηση, μου απάντησε ότι δεν θα συμβαίνει αυτό. Επίσςη επιμένει ότι το τζάκι αυτό μπορεί να θερμ'ανει όλο το σπίτι παρ'όλο ότι δεν θα τοποθετήσω αγωγούς. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας όποιος γνωρίζει κάτι.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37803 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato
Κλασική περίπτωση << Μάστορα >>, να κάνει την λιγότερη δουλειά να πάρει τα λεφτά και να φύγει.

Πόσα ζήτησε για την τοποθέτηση η μάλλον εναπόθεση ?

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37804 από antonispserimos
Απαντήθηκε από antonispserimos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato
ΧΑΧΑΧΑ, όλα μαζί, τζάκι κ τοπθέτηση 1500

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37809 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato
Ωραίος ο << Μάστορας >>, 400 € για δυο ώρες δουλειά έτσι όπως θέλει να την βάλει.

Η κασέτα πάντως έχει πολλές δυνατότητες αν τοποθετηθεί σωστά, αν διαβάσεις λίγο στο φόρουμ θα καταλάβεις τι είναι σωστό να γίνει και θα μπορέσεις να του υποδείξεις εσύ τι πρέπει να γίνει.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antonispserimos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37815 από antonispserimos
Απαντήθηκε από antonispserimos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato
Ευχαριστώ πολύ φίλε, το ψάχνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39163 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato
Πέρυσι τοποθέτησα την κασέτα La Nordica Crystal 70. Τοποθέτηση από την αρχή σαν κανονικό τζάκι και όχι σαν κασσέτα. Έμεινα πολύ ευχαριστημενος και κατάφερα να έχω το σπίτι (125 τ.μ. )συνεχώς πάνω από 20 βαθμούς στο σαλόνι και ποτέ κάτω από 19 στα υπνοδωμάτια,καίγοντας λιγότερα ξύλα απ ότι υπολόγιζα. Την ίδια εποχή τοποθετησαμε στο σπίτι του πατέρα μου το La Nordica insert 70 (παλαιότερο μοντέλο). Η τοποθέτηση της κασσέτας έγινε σε υπα΄ρχον τζάκι. Τ' αποτελέσματα όχι και τόσο καλά όσο στο δικό μου τζάκι. Βέβαια παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι η κασσέτα έχει μεγαλύτερη απόδοση αν δεν ανοίξεις τις δύο διόδους στο πάνω μέρος της λαμαρίνας και αφήσεις τα βεντιλατέρ να βγάζουν τον ζεστό αέρα από το πάνω μέρος του τζακιού.Επίσης το μοντέλο που τοποθέτησα εγώ, έχει τη δυνατότητα να κάνει καύση απ' ευθείας με εξωτερικό αέρα ενώ το άλλο μοντέλο όχι. Μόνωση θα χρειαστείς 100% όχι μόνο για τις απώλειες θερμότητας αλλά και για την προστασία των δοκαριών του σπιτιού από τις υψηλές θερμοκρασίες. Πιστεύω να σου φανούν χρήσιμα αυτά.
Καλά ανάμματα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pamino.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antonispserimos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ