Ερώτηση για το Quattro T60

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37235 από argyka
Ερώτηση για το Quattro T60 δημιουργήθηκε από argyka
Όσο και να έψαξα και εδω μέσα και στο internet δεν βρήκα πληροφορίες αλλά ούτε κριτικές για το Quattro t60. Έχω διαβάσει για ιταλικά ενεργειακά ,για πολωνικά για τούρκικα και αναρωτήθηκα μήπως κοίταζα σε κάτι ελληνικό. Το μοναδικό ελληνικό όμως που βρήκα όπως με βόλευε ήταν το παραπάνω. Γωνιακό και με μικρές διαστάσεις λόγω χώρου που θα τοποθετηθεί. Η ανώτερη διάσταση που μπορω να βάλω είναι μέχρι 70x70 και προσανατολίζομαι σε αυτόν.
Το σπίτι είναι συνολικά γύρω στα 55 τ.μ. Και ο χώρος που θα βρίσκεται το τζακι γύρω τα 20τ.μ. Το συγκεκριμένο είναι αερόθερμο και σκέφτομαι να τραβήξω κανάλι στο διάδρομο για να μου ζεστένει και το υπόλοιπο σπίτι. Απο ότι μου είπανε καλό είναι να μη βγάλω τους αεραγωγους μέσα στα δωμάτια γιατι δεν είναι καθόλου υγεινό πόσο μάλλον για τα παιδιά. Θεωρητικά πιστεύω ότι μου καλύπτει τα τμ που θέλω. Εσείς τι λέτε;
Επειδή ομωσ κοιτάζω να το βάλω μέσω του εξοικονομώ κοίταζα να δω κατα πόσο είναι πιστοποιμένος ή όχι αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Αξίζει τελικά ρε παιδιά να προτιμήσουνε κάτι ελληνικό ή μήπως η τεχνογνοσία μας πάνω σε αυτό το τομέα δεν είναι αρκετή για να το εμπιστευτούμε;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37251 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ερώτηση για το Quattro T60
Για 55τμ και θα τραβήξεις και κανάλια? Οποιοδήποτε πραγματικά ενεργειακό τζάκι και να βάλεις, θα στο κάνει χαμάμ. Χωρίς καν βεντιλατέρ.

Αυτήν την στιγμή είμαι σε έναν όροφο των 65τμ και παλεύω με το ρυθμιστικό του τζακιού για να μην περάσω τους 27 βαθμούς. Οπότε θες την πιό απλη ενεργειακή εστία που μπορείς να βρεις.

Τα ελληνικά δεν τα προτιμάμε γιατί δεν έχουν προδιαγραφές, δεν έχουν πιστοποιήσεις και είναι και ακριβά για αυτό που προσφέρουν (ένα μισοζεσταμένο σπίτι συνήθως). Οπότε είναι τζάκια για γενναίους. Αν είσαι γενναίος και τολμηρός, κάνε χαρούμενο κάποιον έλληνα σιδερά που την είδε μεγαλοκατασκευαστής και δώσε 2000€ για ελληνικό.

Η παραπάνω κρίση αφορά την πλειονότητα των ελλήνων κατασκευαστών. Υπάρχουν φυσικά και καλοί κατασκευαστές, αλλά είναι σαν να ψάχνες ψύλλους στα άχυρα. Και για την ώρα δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει να ξεχωρίσουν από τους υπόλοιπους, οπότε και εμείς βαριόμαστε να ψάξουμε να τους βρούμε.

Εν προκειμένω, έχει μιά προσφορά στο Leroy ένα τζάκι στο όνομα Minos με 300€. Πάρτο και θα το καις και ρελαντί για να μην σκάσετε μέσα στο σπίτι...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37263 από argyka
Απαντήθηκε από argyka στο θέμα Ερώτηση για το Quattro T60
Τους αεραγωγους περισσότερο τους θέλω γιατι τα δωμάτια με το χώρο που θα είναι το τζακι θα είναι σε κάποια απόσταση και δεν είναι σε ενιαίο χώρο.
Την τιμή την είδα αλλα θεώρησα ότι κάτι παραπάνω μπορει να προσφέρει για να στοιχίζει τόσο. Και μετά σου λέει να ενισχύσουμε την ελληνική αγορά.
Το τζακι επειδή θέλω να το εντάξω στο εξοικονομώ δεν ξερω κατα πόσο μπορώ να το αγοράσω απο το λερου και μετα να βάλω εγκατάσταση για την εγκατασταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37269 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ερώτηση για το Quattro T60
Με 8 κατοστάρικα βάζεις το Minos αύριο, τι να εντάξεις? Αν έπαιρνες ελληνικό με 2 χιλιάρικα πόσο σου έβγαινε μετά την επιδότηση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37275 από argyka
Απαντήθηκε από argyka στο θέμα Ερώτηση για το Quattro T60
Αν υπολογίζεις 75% η χρηματοδότηση και το υπόλοιπο αστικό δάνειο σίγουρα είναι μια βοήθεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37278 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ερώτηση για το Quattro T60
6 κατοστάρικα δηλαδή. Μετά από 5-6 μήνες. Πάει ο χειμώνας. Και για ένα τζάκι που δεν ξέρεις πως θα δουλεύει και πόσο θα καίει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ