Δοχείο διαστολής ανοιχτό

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34412 από alex5815
Δοχείο διαστολής ανοιχτό δημιουργήθηκε από alex5815
μπορει καποιος να μου πει το δοχειο διαστολης πρεπει να μπει το λιγοτερο 1-2 μετρο πανω απο το πιο ψηλο σωμα απ οτι διαβαζω ,πως θα μπει στην ταρατσα η στεγη χωρις να παγωνει αφου γραφουν δεν πρεπει να ειναι σκεπασμενο ,πως θα γινει μονωση
ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34721 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Απ: Δοχείο διαστολής ανοιχτό
μια λυση ειναι να το μονωσεις περιμετρικα με υαλοβαμβακα με φυλλο αλουμινιου
ή
να το εχεις καπου μεσα στεγασμενο.

επίσης
αρκει να ειναι λιγο ψηλοτερα απο τα σωματα ή απο το ηλιακο σου. και ενα μετρο ειναι αρκετο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34832 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Δοχείο διαστολής ανοιχτό
Καλο θα ηταν να εριχνες και αντιψυκτικο στην εγκατασταση σου.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40633 από vas
Απαντήθηκε από vas στο θέμα Απ: Δοχείο διαστολής ανοιχτό
Καλησπέρα και από εμένα μετά από αναζήτηση για επιλογή για την ώρα ενός τρόπου θέρμανσης κατέληξα στο EDILKAMIN H2OCEANO 23 KW ME 18KW στο νερό και ανοιχτό δοχείο που είναι ικανοποιητικό για της 15500 kcal στην διώροφη μεζονέτα 130 τμ με ικανοποιητική μόνωση στα νότια προάστια και ζητώ την βοήθεια σας εάν γνωρίζει κάποιος?
1 Επειδή επέλεξα το ανοιχτό δοχείο είναι υποχρεωτικό και προτιμότερο ( όσο αναφορά την απόδοση αλλά και την διάρκεια ζωής χωρίς διαβρώσεις κα)να βάλω δυο κυκλοφορητές με ανεξάρτητα κυκλώματα με εναλλακτη (σχετικά κιτ της edilkamin κόστους τουλάχιστον 500E) ή θα λειτουργήσει ικανοποιητικά και οικονομικότερα με 1 κυκλοφορητή (στην επιστροφή των νερών) το ίδιο σε απόδοση max με λίγο καθυστερημένο χρόνο στο ζέσταμα των νερών και μόνο χωρίς να συντομευτεί ο χρόνος ζωής τζακιού, δικτύου και σωμάτων
2 Σκέπτομαι εκτός του ανοιχτού δοχείου να προσθέσω για περισσότερη ασφάλεια 1 βαλβίδα θερμικής εκτόνωσης και 1 βαλβίδα ασφάλειας 2.5 bar στην προσαγωγή ή οτιδήποτε άλλο μου προτείνεται για ασφαλέστερη και αποδοτικότερη λειτουργία
3 Επειδή στην ταράτσα έχω ηλιακό 3πλης και επειδή σκέπτομαι την λειτουργία με 1 κυκλοφορητή με υποχρεώνει να ανεβάσω σε βάση το ανοιχτό δοχείο στα 5,5 μ αφού δεν θα έχω 2 κυκλοφορητές όπου θα λυνότανε εύκολα το πρόβλημα ,έχετε καμιά ιδέα πρόταση να γλυτώσω την ανύψωση 5.5 μ γιατί έτσι οδηγούμε στο να μην συνδέσω τον ηλιακό
ευχαριστώ για την φιλοξενία την γνώση και εμπειρία που προσφέρεται]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40656 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Δοχείο διαστολής ανοιχτό
2 κυκλοφορητες για ποιο λογο ? ...ζετσ ανερα η αυτονομηση οροφων ?

υπαρχει κοινη βαλβιδα θερμοκρασιας πιεσης αν σ ενδιαφερει

5,5 μετρα γιατι ? ...για να εισαι 3 πανω απ την εγκατασταση ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40684 από vas
Απαντήθηκε από vas στο θέμα Απ: Δοχείο διαστολής ανοιχτό
2 κυκλοφορητές σε ενιαίο 2 οροφών μεζονέτα χωρίς αυτονόμηση κ χωρίς ζνχ
αφού έχω το ηλιακό απλός το είδα σε αναφορές ότι είναι καλό να είναι ανεξάρτητα τα νερά τζακιού και δικτύου σωμάτων
Επιπρόσθετα Κοινή βαλβίδα θερμοκρασίας και πίεσης ενιαία ή 2 τεμάχια ανεξάρτητα ρωτώ εάν το εγκρίνεται σαν πρόσθετη εξασφάλιση σε ανέβασμα θερμοκρασιών πέραν του ανοιχτού δοχείου
Σωστά ο ηλιακός μου έχει κ βάση 25 cm οπότε είναι γύρω στα 2μ συνολικά και 3μ η διαφορά πάμε στα 5μ και έλεγα εάν υπάρχει τρόπος να ζεστάνω κ τον ηλιακό χωρίς να ανέβω πολύ ψιλότερα από τον ηλιακό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ