Κασέτα 2 όψεων RAIS-2 500 γωνιακή

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34640 από Θρακομακεδονες
τσουχτερή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34667 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Κασέτα 2 όψεων RAIS-2 500 γωνιακή
Το ότι με 6kW δεν θα ζεσταθείς, το κατάλαβες, ή πρέπει να δώσεις 2800 + περαστικά για να το εμπεδώσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34671 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Κασέτα 2 όψεων RAIS-2 500 γωνιακή

GT έγραψε:

Asteris έγραψε: Ξέχνα το foyer, δεν έχεις αρκετό βάθος (εκτός αν πίσω απο μαντέμι έχει άλλους 10 πόντους).


Υποθέτω αν επιλέξει foyer και μπει σε διαδικασία γκρεμίσματος, μπορεί να φέρει την εστία λίγο πιο έξω, αφήνοντας την απαιτούμενη απόσταση στην πλάτη.

Θρακομακεδονες έγραψε: Είναι χτιστο...
Δεν θέλω να χαλασω τα μαρμαρα.. με το foyer δε θα σπασουν τα μαρμαρα??
ευχαριστω..θα διαβάσω να καταλάβω κατι παραπάνω!


Δεν ξέρω αν γίνεται να βγουν χωρίς να σπάσουν.
Ρώτα μάστορα.
Αν γίνεται, τα ξηλώνεις, περνάς την εστία και τα ξαναχρησιμοποιείς για τη νέα διακόσμηση.


Για την πλαϊνή φάτσα προβληματίζομαι, δεν θα κρύβεται ένα μέρος της από το πλαϊνό μάρμαρο?
Μήπως θα χρειαστεί ξήλωμα αυτό ούτως ή άλλως, για να προσαρμοστεί στην εστία?
Μήπως η αφαίρεση δημιουργήσει πρόβλημα στατικότητας της πάνω διακόσμησης?
Ψάχτο καλά μη βρεθείς προ απροόπτων.
Αστέρη τι λες?


Δεν χωράει να την φέρει πιό έξω, θέλει αέρα στο ύψος για να δροσίζεται και δεν το έχει, γιατί πρέπει να γκρεμίσει μάρμαρα και δεν λέει.

Οπότε η λύση είναι κασέτα χαμηλή, 49άρα. Η μόνη γωνιακή που ξέρω σε χαμηλή είναι η Riga 49 που δείχνω πάνω-πάνω.

Το πλάι δεν πειράζει που θα καλύπτεται λίγο από το τοιχίο, από τούβλο είναι, δεν έχει ανάγκη. Θα το επενδύσει στην μέσα μεριά και με μιά λαμαρίνα όπου κοιτάει το τζάμι, για αντανάκλαση και θα είναι οκ.

Δεν θα χρειαστεί να σπάσει τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34708 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Κασέτα 2 όψεων RAIS-2 500 γωνιακή

Asteris έγραψε: Δεν χωράει να την φέρει πιό έξω, θέλει αέρα στο ύψος για να δροσίζεται και δεν το έχει, γιατί πρέπει να γκρεμίσει μάρμαρα και δεν λέει.


Σωστά, εφόσον δε γκρεμίσει.
Πρότεινα Foyer για το ενδεχόμενο γκρεμίσματος τύπου κατεδάφισης, μαζί με την πρόσοψη εννοείται. :P

Asteris έγραψε: Οπότε η λύση είναι κασέτα χαμηλή, 49άρα. Η μόνη γωνιακή που ξέρω σε χαμηλή είναι η Riga 49 που δείχνω πάνω-πάνω.


Αν είναι να μη γκρεμίσει, μονόδρομος.

Asteris έγραψε: Το πλάι δεν πειράζει που θα καλύπτεται λίγο από το τοιχίο, από τούβλο είναι, δεν έχει ανάγκη. Θα το επενδύσει στην μέσα μεριά και με μιά λαμαρίνα όπου κοιτάει το τζάμι, για αντανάκλαση και θα είναι οκ.
Δεν θα χρειαστεί να σπάσει τίποτα.


Εντάξει το πυρότουβλο δεν έχει ανάγκη, από αισθητικής άποψης το λέω, γιατί έτσι από 2-φατσο θα γίνει 1,5-φατσο. :dry:
Και προβληματίζομαι για ενδεχόμενο γκρέμισμα, μήπως επηρεαστεί η στατικότητα της πρόσοψης.
Στο πατρικό μου, εσωτερικά της πρόσοψης, έχει περιμετρικά "τελάρο" από τσιμεντόλιθο, το οποίο αν αφαιρέσεις το μικρό πλαϊνό τμήμα που έχει (σαν του φίλου εδώ), φοβάμαι ότι μπορεί να μπατάρει.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ