Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31299 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;
Τότε έναν καλό ξυλολέβητα 20-25kW, που να μπορεί του χρόνου να δεχτεί και καυστήρα pellet και είσαι αρχηγόπουλο. Ή αν ντε και καλά σε ξύνονται τα 8 χιλιάρικα, Pelletech 25, Selenic 700, 4 τόνους pellet και τα 2 χιλιάρικα που περισσεύουν, στην μάνα σου να στα βάλει στην Εθνική, γιατί εσύ θα τα φας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31306 από jimakos
Απαντήθηκε από jimakos στο θέμα Απ: Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;
Δεν υπαρχει χορος για λεβητα pelet, εκτος και αν ξιλωσω τον λεβιτα πετρελεου. η αν τον βαλω στο μπαλκονι, κατι που δεν μου πολιαρεσει.
αν ξεχασουμε την τιμη, δηλαδη τα 8000, το varia της spartherm σαν εστια ειναι μια καλη επιλογη?
ειδα και τα edil camin τα ιταλικα και καποια ακομα αλλα το varia χωρις να ειμαι ιδικος μου φανικε ποιο καλο σαν κατασκευη.
περιμενω να μου προτεινετε μερικα μοντελα ακομα ωστε να κανω μια ερευνα και για αυτα μπας και καταληξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31310 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;

jimakos έγραψε: Δεν υπαρχει χορος για λεβητα pelet, εκτος και αν ξιλωσω τον λεβιτα πετρελεου. η αν τον βαλω στο μπαλκονι, κατι που δεν μου πολιαρεσει.
αν ξεχασουμε την τιμη, δηλαδη τα 8000, το varia της spartherm σαν εστια ειναι μια καλη επιλογη?
ειδα και τα edil camin τα ιταλικα και καποια ακομα αλλα το varia χωρις να ειμαι ιδικος μου φανικε ποιο καλο σαν κατασκευη.
περιμενω να μου προτεινετε μερικα μοντελα ακομα ωστε να κανω μια ερευνα και για αυτα μπας και καταληξω


Jimako αφου τρωγεσαι για υδραυλικο τζακι κ μεταξυ μας τωρα το εχεις αποφασισει.
Τι παιδευεσαι κ παιδευεις κ εμας μαζι?
Τουλαχιστον κοιτα για καλο θερμουδραυλικο γιατι το τζακι με κακη συνδεση μπορει να μετατραπει σε βομβα!
Καλοριζικο οποιο κ αν παρεις. :cheer:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31314 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;
Αστερη ελιωσα με το σχολιο για την αποταμιευση της μανας!

Jimako, τρελος θα εισαι για να δωσεις 8.000 Ε για υδραυλικο τζακι και χωρις δοχεια αδρανειας...

Σορυ αλλα μονο σαν αστειο μπορει να εκλαβει καποιος την τιμη αυτην για να καιει ξυλα για να ζεσταθει!

Θα επιμεινω και εγω στην λύση του Λεβητα πελλετ και στην τελικη αν δεν θελεις να ξυλωσεις τον λεβητα πετρελαιου, γιατι δεν κοιτας την μετατροπη του σε πελλετ απλα με εναν καυστηρα?

Με τα 8000 θα κανεις την μετρατροπη και θα εχεις να ζεσταινεσαι για κανα 3-4 χρονια!

Αν επιμεινεις στο τζακι, να εισαι σιγουρος ότι εδώ θα είμαστε σε λίγους μηνες να μας λες ότι ψάχνεις για άλλη λύση ή συμπληρωματικη γιατι βαρεθηκες ή δεν απεδωσε τα αναμενομενα ή δεν ειναι κατασταση να κουβαλας ξυλα μεσα στο σαλονι συνεχεια ή σου γεμισε πισσες κτλ κτλ κτλ.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31450 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Απ: Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;

jimakos έγραψε: Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις απαντησεις σας
Ισως να μην σας εδωσα εγω να καταλαβετε τι εννοω 8000
Μιλαω για την απομακρινση του παλιου τζακιου και την τοποθετηση του κενουριου μαζι με τα εξαρτηματα που το συνοδευουν.
Παρακατω σας αναφερω αναλητικα πως προκειπτει αυτο το ποσο.
Ok jimako θα σου πω την γνωμη μου για υδραυλικο τζακι
3800 η εστια 1465 η εστια www.keaenergy.gr/index.php?page=shop.pro...&vmcchk=1&Itemid=173 πολυ καλο, πολυ φθηνο και δοκιμασμενο τζακι.
365 για το ESBE 500 (τριωδη βαλβιδα αν εχω καταλαβει καλα) Αχρειστο σβηστο απο την λιστα
750 για την τοποθετιση μαζι με τις γυψοσανιδες, τους πετροβαμβακες και τα στοκαρισματα .Προσοχη να κανεις εναν σωστο θερμοθαλαμο
200 για το γκρεμισμα του παλιου. Ελπιζω να ειναι μεσα στην τιμη και το πεταμα των μπαζων
100 για τον ηλεκτολογο Να ερθω εγω ρε γαμωτο να θυμηθω και την θητεια μου στου Παπαπασχαλη.
800 για τον υδραυλικο μαζι με τα υλικα (8 περιπου μετρα ειναι το τζακι απο τον λεβιτα) .Κυκλοφορητης + δυο ανεπιστροφα + 16 μετρα χαλκοσωληνα + ασφαλιστικα + θερμοστατης+ οργανο θερμοκρασιας νερου + μονωσεις οχι πανω απο 350 ευρω +250 ο υδραυλικος.Τοσα εχεις τοσα δινεις κανε και κανεναν παζαρι.
250 για την κορνιζα γυρο απο την εστια (διακοσμητικο). Κι εμενα χθες η δικια μου γυναικα μού ζητουσε καναπε 1800 ευρω οποτε εδω η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.Συμπερασμα βαλτο γιατι η κρεβατομουρμουρα δεν παλευεται.
200 για υδραυλικο διαχωριστη Αχρειστο
200 για καινουρια καμιναδα φ18 που θα περασει μεσα απο την παλια περιπου στα 12 μετρα
100 για ups .Πρωτα δοκιμασε το και μετα αγορασε το.Μου φαινονται λιγα τα χρηματα για ups

Κανε τωρα την σουμα εκ νεου.
ολα αυτα μασ κανουν 6800 και 1100φπα (γιατι θελω τιμολογιο για 5000)
8000!!!!!! Κανεις και μαιμουδιες.Ολα στο Στουρναρα. ps Πλακα κανω.

περιμενω να μου πειτε αν κατι απο ολα αυτα το θεωρειτε υπερβολικο και κατα ποσο υπαρχει κατι που μπορω να γλυτωσω!
σας ευχαριστω για την υπομονη σας!


Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31577 από jimakos
Απαντήθηκε από jimakos στο θέμα Απ: Varia 1Vh H2O XXL-4S, να το πάρω;
σε ευχαριστω πολυ! με βοηθησες πολυ με τις απαντησεις σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ