LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - απορίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23865 από argiris
Απαντήθηκε από argiris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - απορίες
Φίλε μου, φυσικά και φταίει ο έμπορος !

Και δεν θίγω την εθνικότητα ! Θίγω το γεγονός ότι είναι πάγια τακτική πολλών εμπόρων για λόγους κόστους και για να ξεπετάξουν πολλές δουλειές να τις αναθέτουν συνήθως σε << μάστορες >> που κάνουν λίγο απ΄ όλα και συνήθως αυτοί είναι αλλοδαποί.
Αυτά είναι γνωστά γεγονότα τα τελευταία χρόνια !!!
Σημειωτέον δε ότι οι 2 αφού μου τελείωσαν την δουλειά μου άφησαν και κάρτες που έγραφαν ο ένας ελαιοχρωματισμούς και ο άλλος γύψινα και κάτι άλλο , δεν θυμάμαι ακριβώς , πάντως όχι τζάκια.
Ο τρίτος ήταν ο βοηθός , δεν ήταν εξπέρ σε τίποτα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23870 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - απορίες
Να κλείσετε τελείως την χαραμάδα στην καμινάδα, έστω και ένας πόντος είναι αρκετός να ρουφάει αέρα μέσα σπό την φούσκα και κατ'επέκταση μέσα από τον χώρο σας, οπότε αφαιρεί ζέστη. Από κει και πέρα, μην περιμένεις από την εκτόνωση να δεις σοβαρή ζέστη, οι κασέτες δεν αφήνουν μεγάλη θερμότητα από το κέλυφός τους, οπότε είναι φυσιολογικό να μην βγάζει πολύ ζεστό αέρα. Αν βγάλεις τις μονώσεις, απλά θα ζεσταίνεται το τούβλο, δεν θα πάθει τίποτα. Αλλά εφόσος ήθελες να το δουλέψεις σαν foyer, έπρεπε να πάρεις την 70άρα κασέτα, να έχεις χώρο και για μόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23994 από argiris
Απαντήθηκε από argiris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - απορίες
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να προσθέσω inox καμινάδα εκεί που βγαίνει η inox γωνία μέσα στην τσιμεντένια και να την πάω 3-4 μέτρα ψηλά μέσα στην τσιμεντένια? Μήπως αυτό βοηθά στην κατανάλωση ή στην απόδοση ?
Αν βγάλω τις πλαίνές μονώσεις και με το δεδομένο ότι θα έχω ανοίξει και τρύπες στα πλαινά του τζακιού δεν θα κερδίσω έστω και λίγη απόδοση παραπάνω από τον αέρα που θα περνά από τα πλαινά τοιχώματα της εστίας?
Για να καταλάβεις τι εννοώ δες τισ φωτογραφίες και υπολόγισε ότι στην δεξιά πλευρά κάτω έχω άνοίξει μια τρύπα και έχω βάλει περσίδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23996 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - απορίες
Αυτήν την στιγμή, η περσίδα που έχεις κάτω αριστερά, ρουφάει πολύ γιατί μάλλον ρουφάει πολύ ζεστό αέρα η χαραμάδα της καμινάδας. Βγάλε τις πλαϊνές μονώσεις και μην ανοίγεις άλλη περσίδα, δεν έχεις τόση ροή αέρα που να δικαιολογεί δεύτερη είσοδο.

Επίσης η κατακόρυφη περσίδα εκτόνωσης που έκανες, είναι λάθος. Βρίσκεται χαμηλά, ενώ θα έπρεπε να είναι οριζόντια και κολλητά στο ταβάνι για να κάνει πραγματικά εκτόνωση. Τώρα στο πάνω μέρος της φούσκας παγιδεύεται ζεστός αέρας...

Την καμινάδα πρέπει να την μερήσει ειδικός και να την ταιριάξει στην υποπίεση που ζητάει η Nordica...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24013 από argiris
Απαντήθηκε από argiris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - απορίες
Ο θερμοθάλαμος που έχει φτιάξει με τον πετροβάμβακα έχει ταβάνι στο πάνω μερος της περσίδας , γι αυτό και την έχει βάλει σε αυτό το ύψος , τώρα γιατί δεν τον έκανε μέχρι το ταβάνι και να βάλει την περσίδα πάνω-πάνω ... δέν ξέρω . . .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ