Eco Power 920 -A-

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22253 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Eco Power 920 -A-

mixalis έγραψε: μόνωση εσωτερικά-εξωτερικά με εξηλασμένη πολυστερίνη fibran και κουφωματα συνθετικα
με ενεργειακά τζάμια. κοντά στον 1μισι τόνο έκαιγα σεζόν για πετρέλαιο.

Η αλήθεια είναι πως απαξιώνουμε εγχώρια προιόντα όλα αυτά τα χρόνια και συνήθως με το δίκιο μας
αλλά υπάρχουν και αρκετά αξιόλογα τα οποία επιτέλους θα πρεπει να στηρίξουμε.
Δεν βρίσκω τον λόγο να είμαστε τόσο δύσπιστοι σε ό,τι ελληνικό απο την στιγμή που πληρούν
κάποιες προδιαγραφές που εμένα τουλάχιστον μου αρκούν.

Η ξενομανία για μένα πέθανε,άσε το 'χω πάρει πολύ πατριωτικά πλέον το θέμα.
ότι αξίζει και είναι απ'τον τόπο μου εγώ θα το στηρίξω.


Ξενομανία είναι να έχεις ένα πολύ καλό ελληνικό προϊόν σε καλύτερη τιμή και εσύ να θες να πάεις το ακριβότερο ξένο για λόγους εντύπωσης. Εδώ μιλάμε για ακριβώς το αντίθετο, οπότε δεν είναι ξενομανία, είναι θέμα προστασίας της τσέπης μας. Δύσπιστοι είμαστε γιατί ο έλληνας κατασκευαστής δεν παίρνει το τζάκι του να το πάει στην Ιταλία, στην Αυστρία ή στην Γαλλία να του πιστοποιήσουν την εστία σε επίσημο φορέα, οπότε τα χαρακτηριστικά που ανακοινώνει τα κοιτάμε τουλάχιστον με καχυποψία, δεδομένης της κατάστασης με τις ελληνικές φόλες. Για αυτό και προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα μόνοι μας, από τα δεδομένα του κάθε χρήστη και να δούμε τι πάμε να αγοράσουμε, προτού δώσουμε τα τελευταία όπως έγινε η κατάσταση λεφτά μας.

Το συγκεκριμένο τζάκι στο συγκεκριμένο σπίτι, πρέπει λοιπόν να μην κάψει πάνω από 4.5-5 τόνους ξερό ξύλο, για να επιβεβαιώσει την απόδοση των 75%.

Να είσαι σίγουρος ότι και εγώ πριν καταλήξω στους Γάλλους, αυτό έλεγα για τα foyer, σιγά την κουτσουλιά που θα με ζεσταίνει με 3 κιλά ξύλο έλεγα και κοίταζα προς ελληνικά μονομπλόκ. Και δεν λέει κανείς ότι δεν θα βρεθούν και τα καλά ελληνικά τζάκια, απλά πρέπει να βρεθούν και οι γενναίοι beta-testers σαν και σένα, να κάνουν την αρχή. Γιατί όπως είπα και πιό πάνω, ο κατασκευαστής προτιμάει πιθανόν να αγοράσει Cayenne από το να πάει το τζάκι στην Ιταλία για πιστοποίηση. Αφού περνάει το ρίσκο της καλής λειτουργίας της συσκευής σε σένα και συ το δέχεσαι για τους όποιους λόγους έχεις, έ χαζός είναι να τρέχει τώρα στις ξένες χώρες για πιστοποιήσεις?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22264 από mixalis
Απαντήθηκε από mixalis στο θέμα Eco Power 920 -A-
και ποιος μου λέει εμένα αν ο έλληνας κατασκευαστής δεν έχει κάνει τέτοιες ενέργειες
προκειμένου να πάρει πιστοποιήσεις αλλά κάποια άλλα συμφέροντα δεδομένης και της τωρινής κατάστασης
του το 'απαγορεύουν' καθώς θέλουν ακόμα να είμαστε τα ψάρια της Ευρώπης και να μας ρουφήξουν ακόμα και το τελευταίο τάλαρο,ε όχι ρε asteri.

επιτέλους πρέπει και συ αλλά και όλοι μας να καταλάβουμε πως αν δε στηρίξεις εσύ πρώτα
τα προιόντα σου δε θα το κάνει κανείς.
επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου.

εγώ λοιπόν ως γενναίος beta-tester έμεινα ικανοποιημένος και προκαλώ πολλούς πλέον να αναθεωρήσουν και να ψαχτούν περισσότερο. δεν μιλάμε για το σύνολο των περιπτώσεων ακόμα, μιλάμε για τις εξαιρέσεις που πραγματικά αν αλλάξει η νοοτροπία μερικών σύντομα μπορούν να γίνουν ο κανόνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22265 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Eco Power 920 -A-

mixalis έγραψε: και ποιος μου λέει εμένα αν ο έλληνας κατασκευαστής δεν έχει κάνει τέτοιες ενέργειες
προκειμένου να πάρει πιστοποιήσεις αλλά κάποια άλλα συμφέροντα δεδομένης και της τωρινής κατάστασης
του το 'απαγορεύουν' καθώς θέλουν ακόμα να είμαστε τα ψάρια της Ευρώπης και να μας ρουφήξουν ακόμα και το τελευταίο τάλαρο,ε όχι ρε asteri.

επιτέλους πρέπει και συ αλλά και όλοι μας να καταλάβουμε πως αν δε στηρίξεις εσύ πρώτα
τα προιόντα σου δε θα το κάνει κανείς.
επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου.

εγώ λοιπόν ως γενναίος beta-tester έμεινα ικανοποιημένος και προκαλώ πολλούς πλέον να αναθεωρήσουν και να ψαχτούν περισσότερο. δεν μιλάμε για το σύνολο των περιπτώσεων ακόμα, μιλάμε για τις εξαιρέσεις που πραγματικά αν αλλάξει η νοοτροπία μερικών σύντομα μπορούν να γίνουν ο κανόνας. ;)


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22267 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Eco Power 920 -A-
Αστερη κοιτα...αν οπως ειπε ο Μιχαλης απο τον Ιανουαριο και μετα που ειναι και τα βαρβατα κρυα ,εκαψε μονο 2 τονους, απο τα μεσα περιπου του Νοεμβρη που αναβουμε τα τζακια εδω κεντρικη Ελαδδα ,μεχρι το Νοεμβριο, ποσα να εκαψε δεδομενου οτι αυτο το διαστημα δεν ειναι μηνες "αιχμης"
εγω σου λεω να εκαψε αλλους 2-2,5 τονους, οποτε καπου εκει ειναι τα νουμερα: 4-5 τονους τη σεζον,και χοντρικα εκει ειναι και το 75% που δηλωνει και η καμινοτεχνικη
ελπιζω αυτο το χειμωνα να μας πει ο Μιχαλης τι παιζει, που θα εχει και πιο ολοκληρομενη αποψη
επισεις ελπιζω να βγει και αλλος "Μιχαλης" και να μας επιβαιβεωσει τα νουμερα
μεχρι τοτε λιγο υπομονη...

Y.Γ. παντως το γλυκοκοιταζω το ECO POWER 920,γιατι ακουσα και αλλου καλα λογια,και δεν μιλαω μονο για το Stelios 1 που ειπε τα καλυτερα λογια για την εταιρια
παντως προτειμω να δωσω 1700 για το Ελληνικο ενεργειακο τζακι, παρα στους Γαλλους 1400(τοσο ειπες οτι σου κοστισε το ενα) και να ψαχνω πετροβαμβακες,βεντιλατερ,ροοστατες και τετοια
να μεινουν και τα λεφτα στον τοπο μου ρε φιλε...
φιλικα Νικος
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kaptainikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22272 από anivas
Απαντήθηκε από anivas στο θέμα Eco Power 920 -A-
Όπως ξέρουμε, η εγκατάσταση του τζακιού, είναι μία σημαντική, αν όχι η σημαντικότερη παράμετρος της απόδοσής του.
Από αυτήν εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό η απαγωγή της θερμότητας στον εσωτερικό χώρο, η απαγωγή (απώλειες) μέσω της καμινάδας και η καλή καύση.
Αν ένας πέτυχε μια καλή απόδοση με ένα τζάκι, δεν σημαίνει ότι και όποιος άλλος επιλέξει αυτό το τζάκι θα έχει τα ίδια καλά αποτελέσματα.

Το να μετρήσουμε την απόδοση δεν χρειάζεται να το κάψουμε έναν ολόκληρο χειμώνα.
Αρκεί να μετρηθεί η ταχύτητα, η θερμοκρασία, και η περιεκτικότητα σε άκαυστα, των καυσαερίων στην καμινάδα και να βρούμε, ολοκληρώνοντας στον χρόνο, τις απώλειες που έχουμε, μετά το κάψιμο 10-15 kg ξύλων.
Ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να το κάνει και να πιστοποιήσει τα νούμερά του, για την ιδανική θέση ντάμπερ και εισαγωγής αέρα στο εργοστάσιό του.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα έχουμε τα ίδια αποτελέσματα στο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22275 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Eco Power 920 -A-

kaptainikos έγραψε: Αστερη κοιτα...αν οπως ειπε ο Μιχαλης απο τον Ιανουαριο και μετα που ειναι και τα βαρβατα κρυα ,εκαψε μονο 2 τονους, απο τα μεσα περιπου του Νοεμβρη που αναβουμε τα τζακια εδω κεντρικη Ελαδδα ,μεχρι το Νοεμβριο, ποσα να εκαψε δεδομενου οτι αυτο το διαστημα δεν ειναι μηνες "αιχμης"
εγω σου λεω να εκαψε αλλους 2-2,5 τονους, οποτε καπου εκει ειναι τα νουμερα: 4-5 τονους τη σεζον,και χοντρικα εκει ειναι και το 75% που δηλωνει και η καμινοτεχνικη
ελπιζω αυτο το χειμωνα να μας πει ο Μιχαλης τι παιζει, που θα εχει και πιο ολοκληρομενη αποψη
επισεις ελπιζω να βγει και αλλος "Μιχαλης" και να μας επιβαιβεωσει τα νουμερα
μεχρι τοτε λιγο υπομονη...

Y.Γ. παντως το γλυκοκοιταζω το ECO POWER 920,γιατι ακουσα και αλλου καλα λογια,και δεν μιλαω μονο για το Stelios 1 που ειπε τα καλυτερα λογια για την εταιρια
παντως προτειμω να δωσω 1700 για το Ελληνικο ενεργειακο τζακι, παρα στους Γαλλους 1400(τοσο ειπες οτι σου κοστισε το ενα) και να ψαχνω πετροβαμβακες,βεντιλατερ,ροοστατες και τετοια
να μεινουν και τα λεφτα στον τοπο μου ρε φιλε...
φιλικα Νικος


489€ κάνει ο γάλλος μου τώρα, τότε 600. 1400€ έκαναν όλα μαζί με υλικά και εργατικά. Από αυτά, οι γάλλοι πήραν λογικά κάνα 300άρι ευρώ, τα άλλα ήταν ΦΠΑ, μεταφορικά κλπ. Ο θερμοστάτης είναι ίδιος με αυτόν που βάζουν όλοι, ο ιταλικός Tiemme FC810, οι πετροβάμβακες της Fibran, το μοτέρ ελληνικό.

Τέλος πάντων, αφού σας παίρνει ακόμη για πειράματα, καλά κάνετε, πάρτε το να μάθουμε αν όντως κάνει αυτά που υπόσχεται. Εμένα πέρυσι και φαντάζομαι αρκετούς σαν και μένα φέτος, δεν με έπαιρνε, οπότε ρισκάρισα πολύ λιγότερα λεφτά, αφού πρώτα συμβουλεύτηκα μερικά ξένα forum από χρήστες που τα είχανε ήδη κάνα δυό βόρειους χειμώνες.


Μιχάλη πόσο κρατάει η χειμερινή σαιζόν στο Αίγιο και πόσες ώρες την ημέρα το έκαιγες περίπου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ