Μετατροπή κτιστού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18247 από gyrismata

Asteris έγραψε: Ξέχνα το Foyer σε τέτοια εστία, πρέπει να διαλύσεις πολλά πράματα στο τζάκι και είπες ότι δεν το θες.

Παίρνεις μιά κασέτα (η Nordica 70 θα είναι κουτί για τέτοια τετραγωνικά, αποδοτική και σε καλή τιμή), ίσως χρειαστεί λίγο σπάσιμο τούβλων μέσα στην εστία για να χωρέσει η κασέτα, αγοράζεις και μιά ανοξείδωτη καμινάδα, την περνάς μέσα από την χτιστή σου και απολαμβάνεις ζέστη να σκας, με δύο κιλά ξύλο την ώρα...


Αγαπητέ κύριε Asteris είπα ότι δεν θέλω να γκρεμίσω το τζάκι αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω. Επειδή υποψιάζομαι κακοτεχνία εξαρχής (κάπνισμα που απαιτεί ένα παραθυράκι ανοικτό συνέχεια) δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να προχωρούσα σε κασέτα...Κάπου διάβασα στο νήμα ότι σε ένα τζάκι που καπνίζει και κασέτα να βάλεις πάλι θα καπνίζει. Αυτό που θέλω είναι να ξεμπερδέψω μια και έξω με το θέμα τζάκι και όχι να είμαι συνέχεια ράβε ξύλωνε όπως οι γονείς μου, που μένουν από κάτω και το έχουν πληρώσει χρυσό επειδή δεν τραβάει και καπνίζει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18263 από βασιλιης

gyrismata έγραψε:

Asteris έγραψε: Ξέχνα το Foyer σε τέτοια εστία, πρέπει να διαλύσεις πολλά πράματα στο τζάκι και είπες ότι δεν το θες.

Παίρνεις μιά κασέτα (η Nordica 70 θα είναι κουτί για τέτοια τετραγωνικά, αποδοτική και σε καλή τιμή), ίσως χρειαστεί λίγο σπάσιμο τούβλων μέσα στην εστία για να χωρέσει η κασέτα, αγοράζεις και μιά ανοξείδωτη καμινάδα, την περνάς μέσα από την χτιστή σου και απολαμβάνεις ζέστη να σκας, με δύο κιλά ξύλο την ώρα...


Αγαπητέ κύριε Asteris είπα ότι δεν θέλω να γκρεμίσω το τζάκι αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω. Επειδή υποψιάζομαι κακοτεχνία εξαρχής (κάπνισμα που απαιτεί ένα παραθυράκι ανοικτό συνέχεια) δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να προχωρούσα σε κασέτα...Κάπου διάβασα στο νήμα ότι σε ένα τζάκι που καπνίζει και κασέτα να βάλεις πάλι θα καπνίζει. Αυτό που θέλω είναι να ξεμπερδέψω μια και έξω με το θέμα τζάκι και όχι να είμαι συνέχεια ράβε ξύλωνε όπως οι γονείς μου, που μένουν από κάτω και το έχουν πληρώσει χρυσό επειδή δεν τραβάει και καπνίζει...



Καλημερα
Αυτο που σου λεει ο asteris ειναι πιο οικονομικο(κασετα)
Η κασετα αν δεν μπει σωστα θα καπνιζει.οχι μονο η κασετα αλλο ολα τα τζακια
Λοιπον
αφαιρεις ολα τα πυροτουβλα κατω
στο κεντρο της εστιας σκαβεις για να μπορεσεις να βγεις εξω αριστερα η δεξια για των εξωτερικο αερα
αδιαζεις ολο το τζακι απο μεσα .30 με 40 ποντους κατω απο το ξυλο σου βγαζεις της περσιδες
μπροστα κανεις το ανοιγμα για την κασετα συμφωνα με τα μετρα της
τελος αφου μπει ι κασετα βαζεισ μια ποδια μαυρη .γρανιτη θα ελεγα
για να κλεισεις μπροστα τα μερεμετια κι να ειναι ομορφω βαζεις μια κορνιζα μεταλικη
βαμενη σε ηλεκτροστατηκι βαφη.για εξω στα ειπα
καλη τυχη

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18268 από gyrismata

βασιλιης έγραψε:

gyrismata έγραψε:

Asteris έγραψε: Ξέχνα το Foyer σε τέτοια εστία, πρέπει να διαλύσεις πολλά πράματα στο τζάκι και είπες ότι δεν το θες.

Παίρνεις μιά κασέτα (η Nordica 70 θα είναι κουτί για τέτοια τετραγωνικά, αποδοτική και σε καλή τιμή), ίσως χρειαστεί λίγο σπάσιμο τούβλων μέσα στην εστία για να χωρέσει η κασέτα, αγοράζεις και μιά ανοξείδωτη καμινάδα, την περνάς μέσα από την χτιστή σου και απολαμβάνεις ζέστη να σκας, με δύο κιλά ξύλο την ώρα...


Αγαπητέ κύριε Asteris είπα ότι δεν θέλω να γκρεμίσω το τζάκι αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω. Επειδή υποψιάζομαι κακοτεχνία εξαρχής (κάπνισμα που απαιτεί ένα παραθυράκι ανοικτό συνέχεια) δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να προχωρούσα σε κασέτα...Κάπου διάβασα στο νήμα ότι σε ένα τζάκι που καπνίζει και κασέτα να βάλεις πάλι θα καπνίζει. Αυτό που θέλω είναι να ξεμπερδέψω μια και έξω με το θέμα τζάκι και όχι να είμαι συνέχεια ράβε ξύλωνε όπως οι γονείς μου, που μένουν από κάτω και το έχουν πληρώσει χρυσό επειδή δεν τραβάει και καπνίζει...



Καλημερα
Αυτο που σου λεει ο asteris ειναι πιο οικονομικο(κασετα)
Η κασετα αν δεν μπει σωστα θα καπνιζει.οχι μονο η κασετα αλλο ολα τα τζακια
Λοιπον
αφαιρεις ολα τα πυροτουβλα κατω
στο κεντρο της εστιας σκαβεις για να μπορεσεις να βγεις εξω αριστερα η δεξια για των εξωτερικο αερα
αδιαζεις ολο το τζακι απο μεσα .30 με 40 ποντους κατω απο το ξυλο σου βγαζεις της περσιδες
μπροστα κανεις το ανοιγμα για την κασετα συμφωνα με τα μετρα της
τελος αφου μπει ι κασετα βαζεισ μια ποδια μαυρη .γρανιτη θα ελεγα
για να κλεισεις μπροστα τα μερεμετια κι να ειναι ομορφω βαζεις μια κορνιζα μεταλικη
βαμενη σε ηλεκτροστατηκι βαφη.για εξω στα ειπα
καλη τυχη


Αγαπητέ Βασίλη

Για να φανταστείς το επίπεδο των τεχνιτών εδώ, όταν φώναξα τον <<καλύτερο>> τεχνίτη του νησιού να δει το τζάκι και να μου πει την γνώμη του, μου είπε ότι καλύτερα να βάλω foyer με τον τρόπο που μόλις περιέγραψες γιατί αν βάλω κασέτα θα μου βγάζει κάπνα λόγω του πεύκου....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18269 από gyrismata

gyrismata έγραψε:

βασιλιης έγραψε: το ηλεκτρικο καπελο δεν ειναι λυση για τα τζακια που καπνιζουν .
εκτος οτι ρουφαει ολο τον καπνο πριν καλα καλα καει το ξυλο
αδειαζει ολο τον αερα του σπιτιου με αποτελεσμα να σου βγαλει και την λιγο θερμανση που εχει
δημιουργηθει απο το αναμμα του τζακιου


Βασίλη είδα και την ιστοσελίδα σου...Αναλαμβάνεις δουλειές και εκτός Αθήνας; Αν ναι πόσο θα μου κοστίσει η επίσκεψή σου για εγκατάσταση, μερεμέτια και υλικά;Δηλαδή τελική τιμή και τα κλειδιά στο χέρι που λέμε :P


Βασίλη δεν μου απάντησες...Προτιμάς να σου στείλω email;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18270 από βασιλιης
τελος παντων.αν δεν σου κανει κοπο παρε ενα τηλ για περισσοτερες πληροφοριες.
δεν δινουμε τετοιες πληροφοριες εδω

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18271 από jnet

gyrismata έγραψε:

gyrismata έγραψε:

βασιλιης έγραψε: το ηλεκτρικο καπελο δεν ειναι λυση για τα τζακια που καπνιζουν .
εκτος οτι ρουφαει ολο τον καπνο πριν καλα καλα καει το ξυλο
αδειαζει ολο τον αερα του σπιτιου με αποτελεσμα να σου βγαλει και την λιγο θερμανση που εχει
δημιουργηθει απο το αναμμα του τζακιου


Βασίλη είδα και την ιστοσελίδα σου...Αναλαμβάνεις δουλειές και εκτός Αθήνας; Αν ναι πόσο θα μου κοστίσει η επίσκεψή σου για εγκατάσταση, μερεμέτια και υλικά;Δηλαδή τελική τιμή και τα κλειδιά στο χέρι που λέμε :P


Βασίλη δεν μου απάντησες...Προτιμάς να σου στείλω email;


Από την στιγμή που βρήκες την ιστοσελίδα του είναι καλύτερα να του στείλεις email μια και εδώ μέσα απαγορεύεται σε επαγγελματίες του χώρου να κάνουν πρόσφορες κλπ

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": βασιλιης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ