Μετατροπή κτιστού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18275 από gyrismata

jnet έγραψε:

gyrismata έγραψε:

gyrismata έγραψε:

βασιλιης έγραψε: το ηλεκτρικο καπελο δεν ειναι λυση για τα τζακια που καπνιζουν .
εκτος οτι ρουφαει ολο τον καπνο πριν καλα καλα καει το ξυλο
αδειαζει ολο τον αερα του σπιτιου με αποτελεσμα να σου βγαλει και την λιγο θερμανση που εχει
δημιουργηθει απο το αναμμα του τζακιου


Βασίλη είδα και την ιστοσελίδα σου...Αναλαμβάνεις δουλειές και εκτός Αθήνας; Αν ναι πόσο θα μου κοστίσει η επίσκεψή σου για εγκατάσταση, μερεμέτια και υλικά;Δηλαδή τελική τιμή και τα κλειδιά στο χέρι που λέμε :P


Βασίλη δεν μου απάντησες...Προτιμάς να σου στείλω email;


Από την στιγμή που βρήκες την ιστοσελίδα του είναι καλύτερα να του στείλεις email μια και εδώ μέσα απαγορεύεται σε επαγγελματίες του χώρου να κάνουν πρόσφορες κλπ


οκ σορρυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19293 από βασιλιης
Γεια σας και απο εδω.λοιπον.
σε περιπτωση που καποιος εχει αποφασισει να παρει κασετα της invicta και αντιμετοπιζει προβλημα με την παραγγελεια ας επικοινωνισει μαζι μου .Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22902 από !storm!
καλησπέρα σε όλους.αν και έχω διαβάσει το φόρουμ θα ήθελα μιά διευκρίνηση.βάζω την κασέτα της nordica
στο παλιό μου τζάκι απο πυρότουβλο και μιλώντας με τον τεχνίτη μου ειπε οτι δεν χρειάζεται να βάλει πετροβάμβακα γύρω γύρω απο την κασέτα γιατι εχει τα πυροτουβλα και πρέπει να ψύχεται και η κασέτα. Επίσεις θα ανοίξει μία τρύπα πανω στην παλια τη φούσκα για να μπορέσει να συνδέσειτην καμινάδα με την κασέτα.θα ξεκινήσει με φ160 απο την εστια και στην συνέχεια θα βάλει φ200 και θα την βγάλει μέχρι την ταράτσα μέσα απο την παλιά καμινάδα και έτσι δεν θα χρειαστεί να βάλει και διπλής μόνωσης ΙΝΟΧ.Υστερα στο σημείο που θα σκάψει την παλια φούσκα θα το μονώσει γύρω γύρω με πετροβάμβακα θα δημιουργήσει δηλαδή ενα μικρο θάλαμο και εκει θα βγάλει τους αεραγωγούς της κασέτας με τον ζεστό αέρα καθώς και εναν αεραγωγό εκτόνωσης του θαλάμου ώστε να εκμεταλευτή καιτον ζεστό αέρα απο της σωλήνες που περνούν απο εκεί.Παρακαλώ πείτε μου αν η όλη διαδικασία ειναι σωστή και επίσης αν ο αεραγωγος εκτόνωσης οταν θα ανάψει το τζάκι και θα ανέβει πολύ η θερμοκρασία στη φούσκα δεν θα μυρίζει καμμένο απο τα υπολοίματα της παλιάς φούσκας αν και την εχω καθαρίσει καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22913 από Asteris
Σωστά τα λέει, αλλά γιατί όλοι κάνετε διαδικασία τοποθέτησης foyer, αλλά βάζετε κασέτα? Πληρώνετε δηλαδή λεφτά για τρύπες στα τούβλα, αεραγωγούς με περσίδες, μόνωση με πετροβάμβακα, δημιουργία θερμοθαλάμου, περσίδα εκτόνωσης και στο τέλος βάζετε ασθενέστερες και μικρότερης απόδοσης τύπο εστίας (τις κασέτες δηλαδή), ενώ τις πληρώνετε και 300-500€ παραπάνω...

Οι κασέτες είναι να τις σέρνεις μέσα στην τρύπα, βιδώνεις την καμινάδα (από μέσα από την κασέτα, όχι με τρύπες στα τούβλα) και τέλος.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22922 από !storm!
ASTERIS πως αλλιώς θα μπορούσε να ενώσει την καμινάδα και να βγάλει και τους αεραγωγούς του ζεστού αέρα ψηλά στη φουσκα εάν δεν εκανε τρυπα στην παλια φούσκα,απο κάτω δεν μπορεί να τη βιδώσει
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by !storm!.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22928 από Asteris
Η καμινάδα ενώνεται και από μέσα από την κασέτα. Αν θες να βάλεις την κασέτα σκέτη, να φυσάει από τις γρίλιες της, δεν σπας την φούσκα.

Οι αεραγωγοί θέλουν σύνδεση από έξω. Αν θες να βάλεις αεραγωγούς γιατί οι γρίλιες είναι πχ κοντά στον καναπέ και στέλνουν πολύ ζεστό αέρα στα πρόσωπα, τότε οκ, να ανοίξεις δυό τρύπες στην φούσκα, να μπουν περσίδες και να συνδεθούν στην εστία. Αλλά μέχρι εκεί. Αν είναι να μονώνεις, να ντύνεις και να κάνεις εκτόνωση, τότε λάθος εστία χρησιμοποιείς.

Γνώμη μου είναι, ή σκέτη κασέτα με σύνδεση μονο με καμινάδα (αν όπως είπαμε δεν ενοχλούν οι γρίλιες), ή foyer και τα κάνω όλα σωστά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ