Μετατροπή κτιστού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18200 από gyrismata
Καλησπέρα σε όλους!

Ανήκω και γω στην πολυπαθή ομάδα των ανενημέρωτων καταναλωτών που είχα την τύχη μέσα από ψάξιμο στα τυφλά να πέσω πάνω στο forum αυτό και να ενημερωθώ υπεύθυνα για το κεφάλαιο τζάκι. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί αν έκανα την αναζήτηση πέρυσι δεν θα είχα αυτήν τη δυνατότητα και μοιραία θα έπεφτα στα δίχτυα των απανταχού αετονύχηδων που, με λύσσα και μένος και το κυριότερο χωρίς επιχειρήματα, προσπαθούν να σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. (Κλασσική περίπτωση ενός <<επαγγελματία>> του χώρου που μόλις του ανέφερα ότι θέλω να αγοράσω το Invicta από το Leroy Merlin εμμέσως πλην σαφώς μου είπε ότι αυτοί κοροιδεύουν τον κόσμο και ότι τα τζάκια είναι όλα κινέζικα.Μιλάμε δηλαδή για ατράνταχτα επιχειρήματα ενός <<τζακά με 30 χρόνια εμπειρία>> που ούτε καν τα έχει δει τα invicta.)Συγχωρέστε μου το ύφος και το πλατίασμα αλλά 15 μέρες που ψάχνομαι έχω ακούσει απίθανα πράγματα και έχω αγανακτήσει ο χριστιανός.Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλο το νήμα (έχω διαβάσει τις 50 πρώτες σελίδες).Κάποια πράγματα τεχνικής φύσεως ομολογώ πως όσες φορές και να τα διάβασα αδυνατώ να τα κατανοήσω πλήρως. Ας μπω όμως στο κυρίως θέμα.
Το σπίτι μου βρίσκεται στην Σκύρο (νησί απέναντι από την Εύβοια). Η μέση θερμοκρασία το χειμώνα είναι στους 6-7 βαθμούς, όμως λόγω της υψηλής υγρασίας (>95%) το αίσθημα ψύχους είναι γύρω στο 0. Η καύσιμη ύλη εδώ είναι 95% πεύκο και 5% ελιά με πολύ υψηλά ποσοστά υγρασίας δυστυχώς. Το σπίτι μου είναι γύρω στα 35-40 τετραγωνικά ενώ το ταβάνι είναι περίπου στα 3,5 μέτρα.Η καμινάδα από το ταβάνι εώς το τέρμα είναι περίπου 2,5 μέτρα.Ο χώρος είναι ενιαίος τραπεζοσαλόνι και 2 κρεβατοκάμαρες.Πέρυσι έβαλα και καινούρια κουφώματα Europa.Γενικά εξοπλίζω το σπίτι σιγά σιγά μπας και κάνω κάνα μωρό όντας 33 χρονών πλέον :lol: Έχω επισυνάψει και τις αντίστοιχες φωτογραφίες.
Όσον αφορά το τζάκι τώρα.Είναι εστία ανοικτού τύπου με πυρότουβλα , το χειμώνα πρέπαι να αφήνω ένα παραθυράκι ανοικτό για να μην καπνίζει και δεν έχει καθαριστεί ποτέ η καμινάδα (βέβαια τα τελευταία 2 χρόνια που μένω εδώ δεν έκανα και βαριά χρήση). Οι διαστάσεις του είναι Μήκος ανοίγματος=72,Χαμηλότερο ύψος=38 Βάθος=62.Δεν θε με πείραζε να γκρεμίσω το τζάκι, βέβαια θα προτιμούσα να το απέφευγα, αλλά αν μου πείτε ότι είναι μονόδρομος θα το κάνω. Μετά από τις 50 σελίδες που διάβασα θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα foyer invicta μάλλον σαν του κύριου Asteris (αν μπορούσατε να μου προτείνετε συγκεκριμένο μοντέλο με τον κωδικό του για τις ανάγκες του σπιτιού μου) αλλά οποιαδήποτε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη.
Τώρα τίθεται και το θέμα της εγκατάστασης...Ο <<καλύτερος>> μάστορας του νησιού θέλει 500 ευρώ μεροκάματο και τα υλικά δικά μου αλλά όταν του ανέφερα κάτι για θερμοθάλαμο άλλαξε την κουβέντα γιατί προφανώς ήταν άγνωστη λέξη για αυτόν. Μία άλλη εταιρία από την Αθήνα μου ζήτησε 1000 ευρώ μόνο για την εγκατάσταση...Το worst case σενάριο για μένα είναι και ένα κάρο λεφτά να δώσω και σωστή δουλειά να μην γίνει. Ειλικρινά προτιμώ να δώσω στον κύριο Asteris τα λεφτά να έρθει Σκύρο να πάρω και 2 εργάτες με 50 ευρώ μεροκάματο και να τους λέει τι να κάνουν και τα υλικά δικά μου φυσικά.

Αυτό που ζητάω (από τον κύριο Asteris κυρίως που έχει ανάγει το θέμα τζάκι στην σωστή του διάσταση και θαυμάζω την οξύνειά του) είναι το εξής, εφόσον υπάρχει ο χρόνος και η καλή διάθεση φυσικά.
Επειδή εγώ δεν τα παίρνω και πολύ τα κατασκευαστικά (είσοδοι-έξοδοι αέρα,εναλλάκτης θερμότητας,μονώσεις,τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιηθούν και ούτω καθεξής) θα μπορούσατε να συντάξετε έναν απλό και ολοκληρωμένο οδηγό "δια ναυτιλομένους" από το άλφα εώς το ωμέγα προσαρμοσμένο στα δεδομένα που σας έδωσα έτσι ώστε εάν αναγκαστώ να υποκύψω και να πάρω έναν ντόπιο μάστορα να του πω επακριβώς τι θέλω να κάνει και με ποια υλικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια καλοπροαίρετη παραίνεση και παρέμβαση.

Μανώλης
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by gyrismata.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18203 από βασιλιης
καλος των.
βαλε κι μια φωτο την εστια μπροστα.εγω θα σου πω για την καμιναδα.
1 σοβατισμα.
2 σηκωμα 0.5 μετρο ακομα πιο πανω
3 καπελο αντιανεμικο
για μεσα τα αφηνω στον φιλο asteri να σου τα πει



α.πες στον γειτονα να βγαλει το ηλεκρτικο καπελο.
αυτα κι αν ειναι απατη

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπληρωμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18216 από gyrismata

βασιλιης έγραψε: καλος των.
βαλε κι μια φωτο την εστια μπροστα.εγω θα σου πω για την καμιναδα.
1 σοβατισμα.
2 σηκωμα 0.5 μετρο ακομα πιο πανω
3 καπελο αντιανεμικο
για μεσα τα αφηνω στον φιλο asteri να σου τα πει



α.πες στον γειτονα να βγαλει το ηλεκρτικο καπελο.
αυτα κι αν ειναι απατη


Τι εννοείς απάτη; Η καμινάδα αυτή είναι από το τζάκι του πατέρα μου, το οποίο παρεμπιπτόντως του έχει στοιχίσει ο κούκος αηδόνι με τους αρχιμαστόρους εδώ. Την καμινάδα την έχει γκρεμίσει και την έχει ξαναφτιάξει 3 φορές.Πιο φτηνά θα του ερχόταν να έφτιαχνε το τζάκι από την αρχή γιαυτό και γω σκέφτομαι το γκρέμισμα του δικού μου τζακιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18218 από βασιλιης
το ηλεκτρικο καπελο δεν ειναι λυση για τα τζακια που καπνιζουν .
εκτος οτι ρουφαει ολο τον καπνο πριν καλα καλα καει το ξυλο
αδειαζει ολο τον αερα του σπιτιου με αποτελεσμα να σου βγαλει και την λιγο θερμανση που εχει
δημιουργηθει απο το αναμμα του τζακιου

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18228 από gyrismata

βασιλιης έγραψε: το ηλεκτρικο καπελο δεν ειναι λυση για τα τζακια που καπνιζουν .
εκτος οτι ρουφαει ολο τον καπνο πριν καλα καλα καει το ξυλο
αδειαζει ολο τον αερα του σπιτιου με αποτελεσμα να σου βγαλει και την λιγο θερμανση που εχει
δημιουργηθει απο το αναμμα του τζακιου


Βασίλη είδα και την ιστοσελίδα σου...Αναλαμβάνεις δουλειές και εκτός Αθήνας; Αν ναι πόσο θα μου κοστίσει η επίσκεψή σου για εγκατάσταση, μερεμέτια και υλικά;Δηλαδή τελική τιμή και τα κλειδιά στο χέρι που λέμε :P
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by gyrismata.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18242 από Asteris
Ξέχνα το Foyer σε τέτοια εστία, πρέπει να διαλύσεις πολλά πράματα στο τζάκι και είπες ότι δεν το θες.

Παίρνεις μιά κασέτα (η Nordica 70 θα είναι κουτί για τέτοια τετραγωνικά, αποδοτική και σε καλή τιμή), ίσως χρειαστεί λίγο σπάσιμο τούβλων μέσα στην εστία για να χωρέσει η κασέτα, αγοράζεις και μιά ανοξείδωτη καμινάδα, την περνάς μέσα από την χτιστή σου και απολαμβάνεις ζέστη να σκας, με δύο κιλά ξύλο την ώρα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ